atlas-roslin.pl

rośliny okrywowe

okrywa

Jako rośliny okrywowe stosuje się różne grupy roślin — krzewy, krzwinki, byliny, trawy i paprocie
Poza bylinami, na okrywy stosujemy krzewy płożące się lub bardzo niskie o rozesłanym pokroju. W przypadku z natury wysokich krzewów, do dyspozycji mamy odmiany karłowate, o ścielącym się pokroju.
Rośliny okrywowe tworzę okrywę, tj. jednorodną, niewysoką, gęstwinę pędów osłaniającą ziemię na części ogrodu, parku lub innego terenu zielonego.

Wizualnie okrywa spełniają tę samą rolę co trawnik ale raczej nie da się po takiej „darni” swobodnie chodzić (zresztą nie taka jest rola okrywy).

W porównaniu do tradycyjnego trawnika, koszt założenia jest zwykle wyższy (bywa, że wielokrotnie wyższy). Mamy koszt sadzonek lub nasion oraz koszt przygotowania gleby, która dla dobrego efektu, musi mieć optymalną jakość dla danej zadarniającej rośliny. Koszt utrzymania, w szczególności pracochłonność utrzymania okrywy jest o wiele mniejsza niż w przypadku trawnika.

Dobra okrywa jest warta dużego początkowego nakładu, bo i efekt jest o wiele większy niż w przypadku trawnika. Ozdobą w różnych porach roku są liście (ze zmienną w sezonie barwą), kwiaty, owoce, wreszcie sama faktura.