takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]

Batrachium aquatile (L.) Dumort.

włosienicznik wodny jaskier wodny
Batrachium gilibertii Krecz. · Ranunculus aquatilis L. · Ranunculus heterophyllus Weber
na stronie — opis · występowanie

opis

Rośliny jednoroczne lub byliny.

space

Zwykle występują podwodne liście nitkowate i liście pływające, rzadziej obecne tylko liście zanurzone, często spotyka się liście przejściowe pomiędzy obydwoma typami (takie rośliny opisane są jako Batrachium radians Ravel) Desm.).

Liście podwodne krótsze od przyległego międzywęźla, wiotkie, po wyjęciu z wody łatki zlepiają się pędzelkowato swoimi końcami, z ogonkiem do 25 mm długości.

Liście pływające po powierzchni wody i liście powietrzne (u form lądowych) bardzo zmiennej formy, przeważnie w zarysie nerkowate do okrągłych, zwykle 15-30 mm szerokości, głęboko (do 2/3) podzielona (odcinki dłuższe niż szersze) na 3-7 łatek, łatki tępo ząbkowane; kąt wcięcia przy nasadzie liścia 0-90°; z ogonkiem do 9 cm długości; przylistki trójkątne, przynajmniej w 3/4 przyrośnięte do ogonka.

space

Szypułka owocu (2)3-4(5) cm i zwykle ±równa długością podpierającemu liściowi (bez różnicy czy podwodny, czy pływający).

Niełupki do 1.7 mm długości, w liczbie (20)30-40(60), ±jajowatonerkowate, po bokach z 5-12 niewyraźnymi żebrami, niedojrzałe z krótkimi szczecinkami, dojrzałe ±nagie.

Kwitnienie do maja do sierpnia.

występowanie

Od 2004r. do 2014r. gatunek znajdował się pod ochroną ścisłą. Obecnie nie znajduje się na liście chronionych.
wystepowanie
o mapie występowania
Pospolity na niżu, mniej częsty w wyższych położeniach.

space

Rozwój nowego pokolenia zaczyna sie późnym latem lub jesienią, młode rośliny po przezimowaniu, kwitną i owocują na początku lata.

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:

space_elw