atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div. Euphyllophyta » Div. Spermatophyta » Div. Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl. Asteridae » Ord. Ericales » Fam. Actinidiaceae » Actinidia »
takson uprawiany [24][491]

Actinidia polygama (Siebold et Zucc.) Maxim.

aktinidia ussuryjska
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Actinidia Actinidia Actinidia Actini…Actinidiaaktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)aktinidia smakowita (Actinidia chinensis var. deliciosa)
🌸🌱
Actinidia polygama
05.08.2007, Ogród Botaniczny we Wrocławiu; copyright © by Jacek Soboń
Actinidia polygama
Actinidia polygama (aktinidia ussuryjska)
Actinidia polygama (aktinidia ussuryjska)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Actinidia polygama (aktinidia ussuryjska)
🌱
Niskie krzewiaste pnącze o wijących się pędach z Dalekiego Wschodu, u nas nieczęsto uprawiane. W Polsce 2 – 3 (4) metry wysokości. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Owoce w przeciwieństwie do wielu innych gatunków w tym rodzaju są niejadalne z uwagi na nieprzyjemny, gorzki smak.
pnącze wieloletnie (liana) • liście sezonowe
wysokość: 2 – 3 (4) m

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn zbliżony do obojętnego • odczyn lekko kwaśny
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione, rośnie także w znacznym ocienieniu; osłonięte przed silnymi wiatrami. Gleba żyzna, wskazane nawożenie; stale dostatecznie wilgotna, ale nie podmokłe, nie znosi suszy; odczyn lekko kwaśny. W pełni mrozoodporna na terenie całego kraju; ale z uwagi na wczesne ruszanie wegetacji może być nieco uszkadzana przez przymrozki.

space

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany

  •    ‘Issaiaktinidia ostrolistna (Actinidia arguta) ‘Issai — plenna, słabiej rosnąca, mniej mrozoodporna (do -23°C), kwitnie 10 dni późnej od typowej A. arguta, późna, b. wcześnie wchodzi w owocowanie; owoce drobne, 4 – 9 g, cylindryczne, zielone, dojrzewają w październiku (mogą nie zdążyć przed przymrozkami), miąższ zielony, aromatyczny, mniej słodki; owoce zawiązują się też partenokarpicznie ale znacznie większe są po zapyleniu 1866