atlas-roslin.pl

historia projektu

29 marca 2025

Aktualizacja o charakterze technicznym (aby prawidłowo były stosowane nowe style CSS). Do zwykłego rytmu aktualizacji treści powrót nastąpi po modernizacji oprogramowania bio-forum.pl - prawdopodobnie w drugiej połowie kwietnia.

3 lutego 2025

Uzupełnienie dotyczy bloku ekologicznych liczb wskaźnikowych: gdy dany takson miał więcej niż jedną kategorię formy życiowej, to nie było podane rozwinięcie tekstowe tych kategorii - teraz jest. W skorowidzach obrazkowych, dla taksonów flory Polski umieszczono uproszczony symbol formy życiowej (jednoroczne, dwuletnie/byliny, rośliny drzewiaste/zdrewniałe). Jako że translacja niektórych kategorii formy życiowej nie jest jednoznaczna, symbole ta mają ograniczoną precyzję.

Z uwagi na to, że od początku roku jestem pochłonięty modernizacją funkcjonalności i oprogramowania bio-forum.pl, do normalnego rytmu pracy nad rozwojem atlasu roślin powrócę najpewniej dopiero w marcu/kwietniu.

4 stycznia 2025

Dodanie danych do map występowania z publikacji: Kobierski et al. (2022) — Materiały do flory południowo-zachodniej części województwa lubuskiego. Część IV.[588], Jakubowska-Gabara et al. (2011) — Nowe stanowiska rzadkich, chronionych i zagrożonych gatunków roślin naczyniowych w Polsce Środkowej. [New stations of rare, protected and threatened species of vascular plants in Central Poland.].[249] (ulepszenie), Jakubowska-Gabara et al. (2012) — Nowe stanowiska rzadkich, chronionych i zagrożonych gatunków roślin naczyniowych w Polsce Środkowej. Cz. II.[New stations of rare, protected and threatened species of vascular plants in Central Poland. Part II.].[590], Kobierski et al. (2023) — Notatki florystyczne z południowo-zachodniej części województwa lubuskiego.[591], Wójcik et al. (2022) — Nowe stanowiska roślin naczyniowych Polski, 3[592], Tlałka et al. (2021) — Polystichum setiferum at the Northeastern Limit of Its Distribution Range.[429].

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

27 grudnia 2024

Modernizacja map występowania. Zaktualizowano informacje na temat dodawania danych. Jest pokazywana specyfikacja danych dla danego taksonu. Po kliknięciu na konkretny wpis w bazie wystąpień pokazane są jego detale.

Dodano do map wystąpień dane z publikacji: Ryś, Kobierski (2019) — Materiały do flory południowo-zachodniej części województwa lubuskiego.[585], Kobierski et al. (2020) — Materiały do flory południowo-zachodniej części województwa lubuskiego. Część II.[586], Kobierski et al. (2021) — Materiały do flory południowo-zachodniej części województwa lubuskiego. Część III.[587], Kruk et al. (2024) — Scolochloa marchica Düvel, Ristow & H. Scholz – a German-Polish endemic species of the lowlands and the distribution of S. festucacea (Willd.) Lk. in Poland.[583]. Ogółem to ponad 6000 nowych wpisów dla ponad 400 gatunków, większość w kwadracie AD (z pierwszych 3 publikacji).

Osoby zainteresowane dodaniem danych z innych publikacji proszę o kontakt, tu wskazówki: jak dodać dane do mapy występowania.

22 grudnia 2024

Aktualizacja po części techniczna. 1) z uwagi na zmianę oprogramowania działu-forum "jaka to roślina" konieczna była niejaka korekta linku do forum. 2) wprowadziłem w bazie nowe pole dla nazw - "przydatek" - jest to miejsce dla elementów pełnej nazwy taksonu, o niejednoznacznej funkcji, wcześniej pragmatycznie doklejanych do epitetu lub autorów (np. s.l., s.str., agg., hort.), stosowanych dla dookreślenia ujęcia taksonu; obecnie ten element konsekwentnie wyświetla się po autorach, nieco pomniejszoną czcionką tego samego typu co nazwa rodzaju i epitet.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

Dziękuję Jerzemu Krukowi za uwagi i za niestrudzone pozyskiwanie fotografii z innych źródeł.

30 listopada 2024

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

25 listopada 2024

Aktualizacja głównie o charakterze technicznym po reorganizacji folderów fotografii i dla sprawdzenia, czy wszystko generuje się jak należy. W dniu dzisiejszym niektóre fotografie mogą w związku z tym nie wyświetlać się; pojawią się w ciągu kilku godzin. W razie dostrzeżonych usterek proszę pisać. Także formularz uwag do danej strony (w menu pod przyciskiem "hamburger" pod tytułem strony) powinien już działać.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 października 2024

Dokończenie uzupełnienie informacji o gatunkach obcych na podstawie Tokarska-Guzik et al. (2012) — Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych.[234]. Głównie sprowadzało się to do dodania kilkudziesięciu gatunków sporadycznie notowanych efemerofitów, dotąd nieposiadających własnych stron w atlas-roslin.pl. W kilku przypadkach skorygowany został status we florze Polski, uzgodniony z czeklistą.[491] Pozostaje do dodania jeszcze część efemerofitów z czeklisty.

Ulepszono sposób podawania informacji o roślinach inwazyjnych "z rozporządzenia".

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji