Historia projektu

22 lutego 2021

W przypisie w rogu ikonki fotoindeksu, dla ikonek rodzajów dodano liczbę gatunków zaliczanych do flory Polski.

Jest to najpewniej ostatnia aktualizacja robiona na wysłużonym 8-letnim serwerze roboczym projektu atlasu. W końcu tygodnia przeprowadzka na nową, znacznie szybszą i lepiej zabezpieczoną maszynę roboczą. To kolejna zmiana po przeprowadzce serwisów www na nowy serwer przed tygodniem. Ostatnią zmianą, będzie niedługo przeprowadzka, a raczej uruchomienie osobnego serwera backupów i replikacji baz (do tej pory funkcję tę realizował serwer roboczy). Po realizacji tych zmian sprzętowych będę mógł zająć się wprowadzeniem licznych zgłoszonych komentarzy i poprawek, za które z góry serdecznie dziękuję.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

12 lutego 2021

Dodanie nowego elementu: Bazaru Roślinnego (oferty-życzenia-forum) pomyślanego jako wygodne w użyciu i przyjazne forum wymiany nasion i roślin, pomiędzy kolekcjonerami i amatorami ogrodów. Minimum ograniczeń - zero kosztu - maksimum możliwości - ulepszenia od ręki. Żywię nadzieję, że w ciągu 2-3 lat stanie się numerem jeden dla ambitniejszych amatorów ogrodów. Dziękuję Konradowi Kaczmarkowi i Wojciechowi Maksymilianowi Szymańskiemu za ocenę na etapie przed wdrożeniem.

Dla porządku usunąłem z atlasu system własnych zakładek. Duplikował to co każda przeglądarka www już ma, dezorientował, zajmował miejsce w belce menu, był prawie nie używany.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

24 stycznia 2021

W porządku systematycznym roślin naczyniowych, od rzędu w górę, był niejaki chaos. Obecnie układ systematyczny dla roślin naczyniowych zmieniono na "kladystyczny" wg APG IV. Ze względów praktycznych ograniczony do węzłów mających strony gatunków w tym atlasie. Dla większej czytelności stron zrezygnowałem z dwóch układów "menu pozycji" (było osobno z drzewa dokumentów i drzewa taksonów) na rzecz układu wg drzewa dokumentów. Funkcję nawigacji już od pewnego czasu w dużym stopniu przejęły przyciski w dolnej części pola tytułu. W ponad 90% układ dokumentów jest identyczny z układem taksonomicznym i do takiej jedności będzie zmierzał tam gdzie jest inaczej. W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się pokazania przy jednostkach wyższego rzędu układu kladów w formie drzewa.

Duża liczba uzupełnień przy roślinach ozdobnych. Zwłaszcza jeśli chodzi o odmiany uprawne.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

18 stycznia 2021

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

10 stycznia 2021

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

5 stycznia 2021

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

29 grudnia 2020

Wyszukiwanie obejmuje teraz także tytuły artykułów.

Dodano stronę ogród japoński. W bloku podstawowych właściwości ogrodowych dodano symbole wymagań świetlnych. Uzupełniono stronę byliny rabatowe oraz strony kilkuset roślin ozdobnych. Linki-przyciski do stron ogrodowych wyróżniono.

Uzupełnienie i poprawienie statystyk na stronie głównej: z artykułów wydzielono syntaksony, liczba taksonów nie obejmuje odmian uprawnych, osobno podano liczbę ujętych odmian uprawianych.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

21 grudnia 2020

Nowe ciekawe zestawienie: ranking popularności roślin ozdobnych i użytkowych. Uzupełnienia na grubo ponad 100 stronach, głównie bylin ozdobnych.

Techniczne zmiany w serwisie. Przeniesienie mechaniki logowania na osobną stronę aby komunikaty z tym związane nie musiały być pokazywane na wszystkich stronach serwisu. Umożliwiło to kompresję przesyłania tekstu i zwiększenie stopnia buforowania serwisu po stronie klienta - strony będą szybciej się ładować. M.in. szybkości ładowania służy też rezygnacja z "wypasionych fontów" do symboli - zysk uboczny, to teraz łatwiej trafić w przycisk "Szukaj" niż w ikonkę lupki.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

dawniejsza historia projektu

2020 · 2019 · 2018 · 2017 · 2016 · 2015 · 2014 · 2013 · 2012 · 2011 · 2010 · 2009 · 2008 · 2007 · 2006 · 2005 · 2004 · 2003 · 2002 · O projekcie atlasu