cechy charakterystyczne
Bylina.
Koszyczki drobne. Okrywa mierzona w zielniku, u góry, ma 5-7(8) mm szerokości lub gdy mierzona na świeżo to ma 2-3.5 mm średnicy.
Podawane u nas populacje występują na tego samego rodzaju stanowiskach co aster lancetowaty (Symphyotrichum lanceolatum) tj. mniej lub bardziej wilgotnych, żyznych, ruderalnych lub łęgowych.
Podawane jako gatunek północnoamerykański, u nas holoagriofit, zadomowiony na siedliskach połęgowych, szczególnie częsty w Dolinie Środkowej i Górnej Wisły.
Wg nowej Flory Czech[71.7] właściwy A. tradescantii sensu L. jest niską byliną (40-60 cm wysokości), występującą w Północnej Ameryce i nie stwierdzoną w Europie. Występujące u nas drobnokwiatowe formy zbliżone do astra lancetowatego (Symphyotrichum lanceolatum) mogą być nowym taksonem powstałym już w Europie i nie są tożsame ani z Aster tradascantii L., są też podawane jako Aster parviflorus Ness.
Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory /Tokarska-Guzik B., Dajdok Z., Zając M. i A., Urbisz A., Danielewicz W., Hołdyński Cz. (2012) [234]/:
• zadomowiony
• kenofit
• Pochodzenie: wschód Ameryki Północnej
• Czas przybycia na teren Polski: XIXw.
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych
• zadomowiony
• kenofit