Chenopodium glaucum
Chenopodium glaucum (komosa sina)
Chenopodium glaucum
Chenopodium glaucum
Chenopodium glaucum siewka (rozwój komosy siniej)
3D
liście od spodu
Rośliny jednoroczne. Łodyga i liście często w mniejszym lub większym stopniu zaczerwienione.

space

Ulistnienie skrętoległe, liście grubawe. Wszystkie liście łodygowe ±podobne, w zarysie eliptyczne do lancetowatych, rzadko kiedy jajowate lub równowąskie, (1)4-9(12) cm długości i (0.5)1-3 cm szerokości; dwubarwne — od góry ciemnozielone i często z czerwonym nalotem, ±nagie, a od spodu silnie omączone, niebieskozielone do szarobiałych; nerw główny dobrze widoczny, szeroki i jasny; brzeg blaszki liściowej często jest podwinięty, poza tym pofalowany i nierówno ząbkowany lub głębiej zatokowato wcinany kilkoma ząbkami, rzadziej całobrzegi; wierzchołek tępy lub szpiczasty, nasada klinowata, ogonek liściowy stosunkowo krótki.

space

Chenopodium glaucum siewka (rozwój komosy siniej)
3D
dojrzewające owoce
W kłębikach znajdują się dwa rodzaje kwiatów — liczniejsze, zwłaszcza w górnej części skrętka są kwiaty „normalne” obupłciowe i maja 3-5 listków okwiatu, 1-5 pręcików, a owoce są ustawione poziomo; mniej licznie w dole skrętka i na jego bokach mogą znajdować się kwiaty słupkowe lub ze słupkiem i z jednym pręcikiem, mają one 3(4) listki okwiatu, owoc z nich powstały jest bocznie spłaszczony, ustawiony pionowo lub skośnie.
Listki okwiatu omączone, zwykle niezrośnięte aż do podstawy, rzadziej zrośnięte na krótkim odcinku; eliptyczne lub jajowate do lancetowatych, bez ostrego grzbietu lub ze słabo zaznaczonym grzbietem, na owocach okrywają je tylko częściowo. Znamię słupka krótkie, grube, z 2-3 krótkimi, brązowofioletowymi znamionami.

space

Kwitnienie od czerwca do października.

zmienność

Poszczególne egzemplarze znacznie różnią się wielkością, sposobem wzrostu, kształtem liści. Jednak jest to bardzo charakterystyczny gatunek komosy i trudno o pomyłkę z innymi gatunkami tego rodzaju.

występowanie

rodzimy takson flory Polski [491]
wystepowanie - Chenopodium glaucum (komosa sina)
Chenopodium glaucum (komosa sina)
po lewej płożące się pędy komosy sinej (Chenopodium glaucum), po prawej wzniesiony pęd komosy czerwonawej (Chenopodium rubrum)
ekologiczne liczby wskaźnikowe Chenopodium glaucum (komosa sina)
Częsty gatunek.

space

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
space_elw
Gatunek wyróżniający (D.) dla:
space_elw
Gatunek istotny (rola w Cocktail) m.in. dla:
space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

#8 #3 3D
12 08 10 - 3
leg. Marek Snowarski
/Świnoujście, plaża przy Gazoporcie/
#5
am.050818-1
leg. Antoni Mielnikow
/Bojszowy/

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Chenopodium glaucum L. [🔉 che·no·po·di·um gla͡ł·kum]Oxybasis glauca (L.) S. Fuentes, Uotila et Borsch [🔉 * gla͡ł·ka](pl) komosa sina
gla͡ucus, -a, -um; gla͡ucescens, -is, -e (lat. z gr., adj.) — szarozielony - bardzo blady niebieskozielony[84.1], kolor morza, szaroniebieski, zielonawy, jasnosiny; wyraz łaciński z greckiego glaukos γλαυκος; pochodny wyraz glaucescens - niebieskozielonkawiejący (stający się takim); glaucinus - forma od greckiego glaucinos[469]; nazwa rodzajów siwiec (Glaucium) i glaucidium groniaste (Glaucidium palmatum) odnosi się do takiej barwy liści i pędów
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji