opis

Rośliny jednoroczne. Łodyga i liście często w mniejszym lub większym stopniu zaczerwienione.
Ulistnienie skrętoległe, liście grubawe. Wszystkie liście łodygowe ±podobne, w zarysie eliptyczne do lancetowatych, rzadko kiedy jajowate lub równowąskie, (1)4-9(12) cm długości i (0.5)1-3 cm szerokości; dwubarwne — od góry ciemnozielone i często z czerwonym nalotem, ±nagie, a od spodu silnie omączone, niebieskozielone do szarobiałych; nerw główny dobrze widoczny, szeroki i jasny; brzeg blaszki liściowej często jest podwinięty, poza tym pofalowany i nierówno ząbkowany lub głębiej zatokowato wcinany kilkoma ząbkami, rzadziej całobrzegi; wierzchołek tępy lub szpiczasty, nasada klinowata, ogonek liściowy stosunkowo krótki.

W kłębikach znajdują się dwa rodzaje kwiatów — liczniejsze, zwłaszcza w górnej części skrętka są kwiaty „normalne” obupłciowe i maja 3-5 listków okwiatu, 1-5 pręcików, a owoce są ustawione poziomo; mniej licznie w dole skrętka i na jego bokach mogą znajdować się kwiaty słupkowe lub ze słupkiem i z jednym pręcikiem, mają one 3(4) listki okwiatu, owoc z nich powstały jest bocznie spłaszczony, ustawiony pionowo lub skośnie.
Listki okwiatu omączone, zwykle niezrośnięte aż do podstawy, rzadziej zrośnięte na krótkim odcinku; eliptyczne lub jajowate do lancetowatych, bez ostrego grzbietu lub ze słabo zaznaczonym grzbietem, na owocach okrywają je tylko częściowo. Znamię słupka krótkie, grube, z 2-3 krótkimi, brązowofioletowymi znamionami.
Kwitnienie od czerwca do października.
zmienność
Poszczególne egzemplarze znacznie różnią się wielkością, sposobem wzrostu, kształtem liści. Jednak jest to bardzo charakterystyczny gatunek komosy i trudno o pomyłkę z innymi gatunkami tego rodzaju.
występowanie



Częsty gatunek.



wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Świnoujście, plaża przy Gazoporcie/

leg. Antoni Mielnikow
/Bojszowy/