Chenopodium glaucum siewka (rozwój komosy siniej)
pokazana po zalogowaniu
3D
liście od spodu

Rośliny jednoroczne. Łodyga i liście często w mniejszym lub większym stopniu zaczerwienione.

space

Ulistnienie skrętoległe, liście grubawe. Wszystkie liście łodygowe ±podobne, w zarysie eliptyczne do lancetowatych, rzadko kiedy jajowate lub równowąskie, (1)4-9(12) cm długości i (0.5)1-3 cm szerokości; dwubarwne — od góry ciemnozielone i często z czerwonym nalotem, ±nagie, a od spodu silnie omączone, niebieskozielone do szarobiałych; nerw główny dobrze widoczny, szeroki i jasny; brzeg blaszki liściowej często jest podwinięty, poza tym pofalowany i nierówno ząbkowany lub głębiej zatokowato wcinany kilkoma ząbkami, rzadziej całobrzegi; wierzchołek tępy lub szpiczasty, nasada klinowata, ogonek liściowy stosunkowo krótki.

space

Chenopodium glaucum siewka (rozwój komosy siniej)
pokazana po zalogowaniu
3D
dojrzewające owoce

W kłębikach znajdują się dwa rodzaje kwiatów — liczniejsze, zwłaszcza w górnej części skrętka są kwiaty „normalne” obupłciowe i maja 3-5 listków okwiatu, 1-5 pręcików, a owoce są ustawione poziomo; mniej licznie w dole skrętka i na jego bokach mogą znajdować się kwiaty słupkowe lub ze słupkiem i z jednym pręcikiem, mają one 3(4) listki okwiatu, owoc z nich powstały jest bocznie spłaszczony, ustawiony pionowo lub skośnie.

Listki okwiatu omączone, zwykle niezrośnięte aż do podstawy, rzadziej zrośnięte na krótkim odcinku; eliptyczne lub jajowate do lancetowatych, bez ostrego grzbietu lub ze słabo zaznaczonym grzbietem, na owocach okrywają je tylko częściowo. Znamię słupka krótkie, grube, z 2-3 krótkimi, brązowofioletowymi znamionami.

space

Kwitnienie od czerwca do października.

zmienność

Poszczególne egzemplarze znacznie różnią się wielkością, sposobem wzrostu, kształtem liści. Jednak jest to bardzo charakterystyczny gatunek komosy i trudno o pomyłkę z innymi gatunkami tego rodzaju.

występowanie

rodzimy takson flory Polski [491]
wystepowanie - Chenopodium glaucum (komosa sina)
ekologiczne liczby wskaźnikowe Chenopodium glaucum (komosa sina)

Częsty gatunek.

space

Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla:
space_elw
Gatunek wyróżniający (D.) dla:
space_elw
Gatunek istotny (rola w Cocktail) m.in. dla:
space_elw
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

wybrane okazy · selected collections

#8 #3 3D
12 08 10 - 3
leg. Marek Snowarski
/Świnoujście, plaża przy Gazoporcie/
#5
am.050818-1
leg. Antoni Mielnikow
/Bojszowy/

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Chenopodium glaucum L. [🔉 che·no·po·di·um gla͡ł·kum]Oxybasis glauca (L.) S. Fuentes, Uotila et Borsch [🔉 * gla͡ł·ka](pl) komosa sina
gla͡ucus, -a, -um; gla͡ucescens, -is, -e (lat. z gr., adj.) — szarozielony - bardzo blady niebieskozielony[84.1], kolor morza, szaroniebieski, zielonawy, jasnosiny; wyraz łaciński z greckiego glaukos γλαυκος; pochodny wyraz glaucescens - niebieskozielonkawiejący (stający się takim); glaucinus - forma od greckiego glaucinos[469]; nazwa rodzajów siwiec (Glaucium) i glaucidium groniaste (Glaucidium palmatum) odnosi się do takiej barwy liści i pędów
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji