atlas-roslin.pl
warzywa strączkowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Fabales » Fam.Fabaceae »

Glycine max (L.) Merr.

soja warzywna, soja owłosiona
Glycine hispida (Moench) Maxim. · Soja hispida Moench
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

uprawa

Glycine max (soja warzywna)
XL
Glycine max (soja warzywna)
XL
Do uprawy w Polsce nadają się tylko niektóre odmiany charakteryzujące się niższymi wymaganiami cieplnymi, krótszym okresem wegetacji i kwitnące także w czasie długiego dnia (soja jest generalnie rośliną krótkiego dnia).

Dla szybkiego kiełkowania konieczna jest temperatura gleby >8°C. Sieje się w końcu kwietnia lub na początku maja, wskaźnikiem fenologicznym jest koniec kwitnienia wiśni i kwitnienie klonu pospolitego. Rozstawa 20-25 × 4-6 cm, na głębokość 3-4 cm. Kiełkuje tydzień do trzech. Młode rośliny znoszą krótkotrwałe przymrozki do -4°C. W początkowym okresie soja rośnie bardzo wolno i jest narażona na zachwaszczenie. To czy wytworzą się brodawki korzeniowe zależy od obecności w glebie specyficznej bakterii symbiotycznej. W razie braku brodawek należy nawozić azotem.

Strąki dojrzewają, w zależności od pogody, od końca sierpnia do końca września. Dojrzałe rośliny są uszkadzane nawet przez nieznaczne przymrozki. Można też zbierać na niedojrzałe zielone ziarno, podobnie jak groch. Do uprawy w Polsce nadają się tylko niektóre odmiany charakteryzujące się niższymi wymaganiami cieplnymi, krótszym okresem wegetacji i kwitnące także w czasie długiego dnia (soja jest generalnie rośliną krótkiego dnia).

space

Strąki dojrzewają, w zależności od pogody, od końca sierpnia do końca września. Dojrzałe rośliny są uszkadzane nawet przez nieznaczne przymrozki. Można też zbierać na niedojrzałe zielone ziarno, podobnie jak groch.

wymagania

Glycine max (soja warzywna)
XL
Glycine max (soja warzywna)
XL
Soja ma niskie wymagania glebowe. Rośnie na każdej glebie, poza ciężkimi, podmokłymi lub lekkimi piaskami. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego.

Wymagania wodne są nieduże. Dobrze znosi okresy suszy.Soja ma niskie wymagania glebowe. Rośnie na każdej glebie, poza ciężkimi, podmokłymi lub lekkimi piaskami. Odczyn powinien być zbliżony do obojętnego.

space

wartość

wymagania uprawa Glycine max (soja warzywna)
Takson uprawiany.[491]
🌱
Glycine max (soja warzywna)
Nasiona soi cechują się wysoką zwartością białka wartościowego żywieniowego i tłuszczu. Wartość energetyczna suchych nasion wynosi 380kcal/100 g. Zawartość białka 34g/100 g, tłuszczu 20g/100 g, węglowodanów 17g/100 g. Wysoka jest zwartość wapnia i fosforu.

W medycynie stosuje się Soiae oleum raffinatum (olej sojowy oczyszczony) — olej tłusty otrzymany z nasion tego gatunku lub Glycine soja, przez ekstrakcję i następnie rafinowany oraz Soiae oleum hydrogenatum (olej sojowy uwodorniony) — otrzymany przez rafinację, bielenie, uwodornianie i odwodnienie oleju sojowego.Nasiona soi cechują się wysoką zwartością białka wartościowego żywieniowego i tłuszczu. Wartość energetyczna suchych nasion wynosi 380kcal/100 g. Zawartość białka 34g/100 g, tłuszczu 20g/100 g, węglowodanów 17g/100 g. Wysoka jest zwartość wapnia i fosforu.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W149_13.13 - Glycine max (soja warzywna); Wrocław
130000-W149_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #7
znalezisko 20150725.1.jmak - Glycine max (soja warzywna); Niemcy
150725-1
leg. Jarosław Makowski
/Niemcy/ #1