opis
Roślina dwuletnia. Zapach i smak wszystkich części rośliny silny, przykry, nieprzyjemny (jak myszy [3]). Korzeń wrzecionowaty, białawy.
Liście nagie; 2-4-krotnie pierzaste; w zarysie trójkątne lub trójkątnie jajowate; dolne liście do 60 cm długości i do 40 cm szerokości; ogonkowe, ogonki obłe i puste. Liście pośrodku pędu i w górze mniejsze, słabiej podzielone, z wąskimi pochwami.
Kwiatostan - baldach średniej wielkości, z 5-20 baldaszkami o nierównej długości szypuł. Szypuły baldachów i baldaszków zwykle od wewnętrznej strony nieco szorstkie.
Ząbki kielicha niewidoczne. Płatki białe, do 1-5 mm długości, około 1 mm szerokości. Krążek_miodnikowy spłaszczony, poduszkowaty. Szyjki słupka dłuższe od krążka miodnikowego, odgięte.
Owoce okrągławe lub jajowate, bocznie spłaszczone, do 3-5 mm długości, o 5 żebrach zwykle falisto karbowanych, dojrzałe są bez smug. Owocki na przekroju okrągławo pięciokątne, w żebrze 1 wiązka sitowo-naczyniowa. Wewnętrzna warstwa owocni wykształcona jako tkanka wydzielnicza, zbudowana ze szczególnie wielkich, żółto zabarwionych komórek. Bielmo na przekroju poprzecznym podkowiaste, na przekroju podłużnym sierpowate, w stopie głęboko wycięte.

Częsty na całym niżu i w niższych położeniach górskich do około 500 m. Miejsca ruderalne, przydroża, ogrody, zarośla, ugory.
Roślina jednoroczna lub dwuletnia.

• zadomowiony
• archeofit
• Pochodzenie: Europa, Azja i północna Afryka.
• Czas przybycia na teren Polski: nieznany
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych.
uwagi
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Jarosław Makowski
właściwości i zastosowanie

Owoce (dojrzałe i niedojrzałe) śmiertelnie trujące, liście i kwiaty trujące, łodyga i korzeń słabo trujące. Zatrucia przypadkowe wskutek mylenia z innymi roślinami. Czynnikiem toksycznym są pochodne piperydyny. Działa na ośrodkowy układ nerwowy, początkowo pobudzająco, a następnie depresyjnie. Działa również obwodowo, porażając mięśnie oddechowe. W ciężkich zatruciach zgon następuje dość szybko.