|
Liście długoogonkowe, blaszka liściowa zwykle rombowatojajowata 2.5-14 cm długości, wierzchołek tępy do zaostrzonego; nasada klinowata; powierzchnia naga, co najwyżej rzadko krótko owłosiona spodem na żyłkach; liście żywozielone i często nieco połyskujące.
Przysadki (2)4-6(8) mm długości, najdłuższe z nich 2-2.5× dłuższe niż listki okwiatu; jajowate, błoniaste ze stosunkowo sztywnym zielonym nerwem środkowym i zakończone długim kłującym ostrzem — kwiatostan w dotyku kłujący.
Nasiona w zarysie okrągławo elipsoidalne, soczewkowato spłaszczone, 1.0-1.3 mm średnicy, czarne, błyszczące.
Liście mogą być spożywane jako warzywo [20]. Ciekawie zabarwione odmiany są uprawiane jako jednoroczna roślina ozdobna, w tym na zieleń ciętą (patrz dalej).
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
• zadomowiony
• kenofit
• Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa.
• Czas przybycia na teren Polski: 1872
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych.
uwagi nomenklatoryczne, Amaranthus hybridus
Flora Polski [16.3II] i czeklista [24] podaje jako najczęściej występujący Amaranthus chlorostachys i synonimizuje z nim Amaranthus hybridus s.str..
Nowsze opracowania [71.2], [86.9], [9] i klucz [40], wyróżniają odmiennie tę grupę taksonów: szarłat prosty (Amaranthus powellii) jest często spotykanym w Europie Środkowej gatunkiem zawleczonym, Amaranthus hybridus (w ścisłym ujęciu) bardzo rzadko zawlekanym. Takson Amaranthus chlorostachys jest mylący i dotyczy po części obu wcześniej wymienionych gatunków; nie jest w tych ujęciach używany. Zdecydowałem się na przyjęcie właśnie takiego podziału tej grupy jako nowszego i spójnego w różnych współczesnych opracowaniach. Przyjąłem, że Amaranthus chlorostachys z atlasu rozmieszczenia [25] to szarłat prosty (Amaranthus powellii).
Amaranthus hybridus
Amaranthus cruentus
szarłat wyniosły
W uprawie nieczęsty. Są znane liczne odmiany ozdobne zabarwione czerwone lub purpurowo. Mogą też być jedzone jako warzywo liściowe. Przejściowo dziczeje na terenach ruderalnych.
Amaranthus hypochondriacus
szarłat posępny
Nasiona ciemne lub jasne (wtedy białawe, różowe).
właściwości i zastosowanie
wymagania i uprawa