oznaczanie
Osobny problem stanowią liczne mieszańce międzygatunkowe, trwają one w danym miejscu długo, także po wymarciu roślin rodzicielskich, z uwagi na wysoką zdolność do rozmnażania się i ekspansji przez organy wegetatywne.
opis

Ulistnienie (przynajmniej w dole łodygi i na rozłogach) naprzeciwległe lub okółkowe, w górze łodygi zwykle skrętoległe. Liście pojedyncze, całobrzegie, piłkowane lub ząbkowane przy czym nie wierzchołki nie związane z zakończeniami nerwów bocznych.
Hypancjum krótkie (do 2.5 mm długości) ale dostrzegalne (w sekcji Chamaenerion b. krótkie, niewidoczne), lejkowate lub miseczkowate, znacznie krótsze od zalążni, po przekwitnięciu odpadające.
Pręciki w dwóch okółkach po 4 w każdym. Zalążnia z czterech owocolistków, szyjka słupka prosta, znamię podzielone na 4 łatki lub niepodzielone, wtedy maczugowate lub elipsoidalne.
Owocem jest długa, równowąska torebka z czteroma komorami i czterograniasta, otwiera się od góry do dołu, czteroma klapami, jej koniec jest beznasiennym dzióbkiem. Szypuła jest znacznie krótsza od owocu.