atlas-roslin.pl

rok 2020

29 grudnia 2020

Wyszukiwanie obejmuje teraz także tytuły artykułów.

Dodano stronę ogród japoński. W bloku podstawowych właściwości ogrodowych dodano symbole wymagań świetlnych. Uzupełniono stronę byliny rabatowe oraz strony kilkuset roślin ozdobnych. Linki-przyciski do stron ogrodowych wyróżniono.

Uzupełnienie i poprawienie statystyk na stronie głównej: z artykułów wydzielono syntaksony, liczba taksonów nie obejmuje odmian uprawnych, osobno podano liczbę ujętych odmian uprawianych.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

21 grudnia 2020

Nowe ciekawe zestawienie: ranking popularności roślin ozdobnych i użytkowych. Uzupełnienia na grubo ponad 100 stronach, głównie bylin ozdobnych.

Techniczne zmiany w serwisie. Przeniesienie mechaniki logowania na osobną stronę aby komunikaty z tym związane nie musiały być pokazywane na wszystkich stronach serwisu. Umożliwiło to kompresję przesyłania tekstu i zwiększenie stopnia buforowania serwisu po stronie klienta - strony będą szybciej się ładować. M.in. szybkości ładowania służy też rezygnacja z "wypasionych fontów" do symboli - zysk uboczny, to teraz łatwiej trafić w przycisk "Szukaj" niż w ikonkę lupki.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

16 grudnia 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

9 grudnia 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

2 grudnia 2020

Nowy klucz ukwap (Antennaria).

W lewym dolnym rogu ikonek w skorowidzach obrazkowych dodano względny wskaźnik atrakcyjności rośliny ozdobnej - pokazuje on liczbę odmian i liczbę ofert dostępnych w analizowanej ofercie szkółkarskiej. Wyszukiwanie obejmuje teraz także nazwy odmian uprawnych.

Zmieniono prezentację oferty odmian roślin/nasion w poszczególnych taksonach uprawnych. W przypadku gdy odmiana ma własną stronę, na stronie nadrzędnego taksonu jest dodany skorowidz z fotkami-ikonkami odmian. Dla normalnych fotoindeksów można teraz tworzyć podział na sekcje. Zmiany te mają dać techniczne możliwości dla uporządkowania i lepszej prezentacji "monstrualnych" taksonów ozdobnych z dziesiątkami lub setkami odmian, jak np. różaneczniki/azalie. Porządkowanie trwa.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 listopada 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

15 listopada 2020

Uzupełnienie informacji o roślinach nie ujętych w farmakopei a stosowanych w ziołolecznictwie lub przemyśle kosmetycznym i uprawianych u nas - kompletny wykaz surowców rośliny lecznicze i zielarskie.

Rozpoczęcie akcji uzupełnienia lub dodania informacji o zastosowaniu i wymaganiach co ważniejszych bylin ozdobnych. W sumie do wiosny przyszłego roku przeglądnięte i uzupełnione będą strony prawie tysiąca gatunków z tej grupy. Teraz na tapecie są byliny okrywowe (wykonane ok. 15% zamierzonego zakresu) w ramach strony rośliny okrywowe, kobierce. Po zakończeniu poszczególnych etapów będą podane komunikaty.

W związku z powyższą akcją modyfikacji, ulepszeniom formatu i treści zostały poddane: a) blok skróconej informacji o zastosowaniu i uprawie na stronie taksonu; b) pasek podstawowych informacji pod ikonką w fotoindeksie; c) linkowanie nazw odmian do własnej strony odmiany i odsyłacz zwrotny do strony taksonu.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

10 października 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

Dziękuję Jerzemu Krukowi za zebranie fotografii i uwagi o występowaniu cibory jadalnej (Cyperus esculentus) i jaskier Riona (Ranunculus rionii).

1 września 2020

Ulepszenie wyszukiwania po nazwach. Teraz poprawnie wyszukuje nazwy taksonów mieszańcowych także w przypadkach gdy znak mieszańcowości jest pominięty lub gdy jest zastąpiony literą x i podany w formie "rodzaj xepitet" lub "rodzaj x epitet".

Korektę lub uzupełnienie przesłali: Konrad Kaczmarek (#2), Jarosław Makowski (#1), Piotr Grzegorzek (#1), Jacek Soboń (#1).
Dziękuję serdecznie!

23 sierpnia 2020

Uzupełnienie informacji o roślinach leczniczych dla ziół wchodzących w skład mieszanek w Monografii narodowej farmakopei 11.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

19 sierpnia 2020

W "skorowidzach obrazkowych", w lewym dolnym rogu ikonki, dodano skrótową informację o statusie gatunku we florze Polski, f - należy do flory Polski, fa - antropofit, e - efemerofit, u - uprawna. Szczegóły skrótów na stronie głównej słownika.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

18 lipca 2020

Dokończona strona / zestawienie rośliny lecznicze i zielarskie wraz ze stosownymi notkami na stronach gatunków.

Dziękuję Malwinie Snowarskiej za pomoc w opracowaniu tabeli porównanie wersji zwykłej i po zalogowaniu oraz za liczne korekty.

Dziękuję Martynie Snowarskiej za duży wkład w redakcję nowych fotografii.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

29 czerwca 2020

Ulepszenie wbudowanej wyszukiwarki (mniej klikania, czytelniejsze zestawienie wyników szukania): a) w razie nie znalezienia nazw rozpoczynających się od szukanego ciągu znaków, automatycznie są wyszukiwane nazwy zawierające podany ciąg znaków; b) powtórzenia wyszukanych dokumentów są komasowane w jednej pozycji.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

21 czerwca 2020

Nowy klucz: śmiałka (Aira).

W układzie strony dodano poręczne powtórzenie linków do kluczowych cech diagnostycznych (jeśli są takie pozycje w kluczu) na marginesie akapitu opisu lub, z braku takiego, pod blokiem fotografii lub fotoindeksem.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

14 czerwca 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

3 maja 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 kwietnia 2020

Notka o wykonywaniu (dość) trwałych preparatów mikroskopowych mszaków.

Drobne usprawnienie nawigacji. W przypadku gdy ścieżka hierarchii taksonów zawiera się w ścieżce hierarchii dokumentów (stron) atlasu, nie jest osobno pokazywana hierarchia taksonów.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

10 kwietnia 2020

Klucze: miedzik (Frullania), dwustronek (Plagiothecium), namurnik (Homalothecium), mchy bocznozarodniowe (plagiotropowe) (kolejne uzupełnienie).

Pierwszy z rodzaju kluczy tabelarycznych ("synoptyczny", "multi-access") — klucz tabelaryczny do mchów bocznozarodniowych. Tego rodzaju klucze będą od czasu do czasu pojawiać się obok kluczy tradycyjnych.

Zwiększenie czytelności belki "menu strony" - tylko linki zewnętrzne są teraz wyróżnione niebieską barwą; dodanie w niej zewnętrznych linków do akapitów typu "fiszka taksonu"- te akapity co prawda w nowej redakcji stron nie są prawie stosowane i są zwykle rugowane przy przeglądzie starszych stron - ale w szczególnych przypadkach zostają jako np. alternatywa dla klucza (gdy w grę wchodzą 2-3 pozycje) lub prezentacja powiązanego mieszańca.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

31 marca 2020

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

29 marca 2020

Drugie narzędzie, komplementarne do proponowania fotografii. Wygodne przekazywanie korekt, uwag, uzupełnień do informacji podanych na konkretnych stronach atlasu - stosowny link "+uwagi" znajduje się na końcu belki lokalnego menu każdej strony, obok "+uzupełnij zdjęcia". Analogicznie jak w przypadku fotografii, za aktywność w tym obszarze są bonusy.

Nowe taksony z fotografiami Pawła Kalinowskiego: pierwosnek przyprószony (Primula pulverulenta), pierwiosnek szorstki (Primula hirsuta), pierwiosnek różowy (Primula rosea).

27 marca 2020

Kolejna Duża Rzecz. Planowane od wielu lat narzędzie do proponowania/przesyłania zdjęć uzupełniających do atlasu przez stosowny formularz na stronie. Jest to wygodniejsza i szybsza droga do publikacji w atlasie, także dla mnie. Na każdej stronie taksonu (na końcu lokalnego menu strony) znajduje się link do tego formularza (na stronie formularza jest informacja o wymaganiach odnośnie zdjęć i dokumentacji znaleziska). Jako bonus, za każde wykorzystane zdjęcie w atlasie, przesłane dowolną drogą, jest doliczany tydzień dostępu do pełnej wersji. Poniżej pierwsze uzupełnienia zdjęć wysłanych w ten sposób:

Nowy takson z fotografiami (z zielników) Jerzego Kruka: wiesiołek odgięty (Oenothera deflexa).

Nowy takson lub uzupełnienia z fotografiami Piotra Kobierskiego: moczarka delikatna (Elodea nuttallii), rzepik wonny (Agrimonia procera), dziurawiec skrzydełkowaty (Hypericum tetrapterum), jaskier krążkolistny (Ranunculus circinatus), rzęśl wiosenna (Callitriche verna).

Uzupełnienie fotografii Andrzeja Rysia: leniec bezpodkwiatkowy (Thesium ebracteatum), dzwonek szczeciniasty (Campanula cervicaria).

Uzupełnienie fotografii Jarosława Makowskiego: niekropień stopowaty (Adiantum pedatum), roszpunka warzywna (Valerianella locusta), lnica pospolita (Linaria vulgaris), niekropień stopowaty (Adiantum pedatum), acena drobnolistna (Acaena microphylla).

I jeszcze tradycyjnie przesłana porcja (przeważnie) nowych taksonów z fotografiami Pawła Kalinowskiego: mekonops bukwicolistny (Meconopsis betonicifolia), bokkonia drobnoowocowa (Macleaya microcarpa), magnolia wielkokwiatowa (Magnolia grandiflora), Nicotiana sylvestris, zapłonka żółta (Nonea lutea), mazus Miquella (Mazus miquelii), przyostnia meksykańska (Muhlenbergia mexicana), miesięcznik dahurski (Menispermum dauricum), Nerine bowdenii, szafirek błękitny (Muscari azureum), szafirek szerokolistny (Muscari latifolium), Muscari muscarimi, szafirek groniasty (Muscari neglectum), szafirek Auchera (Muscari aucheri), nandina domowa (Nandina domestica), nandina domowa (Nandina domestica), tytoń Langsdorfa (Nicotiana langsdorffii), lucerna arabska (Medicago arabica), czosnek bułgarski (Nectaroscordum siculum ssp. bulgaricum).

Aktualizacja strony roślin inwazyjnych o gatunki z listy GDOŚ i "unijne" nie występujące w Polsce.

Uzupełnienia danych o uprawianych bylinach ozdobnych.

19 marzec 2020

Nowe taksony z fotografiami Pawła Kalinowskiego: iksiolirion tatarski (Ixiolirion tataricum), Leibnitzia nepalensis, Leibnitzia nepalensis, kosaciec ruski (Iris ruthenica), oman oko Chrystusowe (Inula oculus-christi), języczka Veitcha (Ligularia veitchiana), kosaciec grzebieniasty (Iris cristata), lilia Henry'ego (Lilium henryi), trytoma Galpina (Kniphofia galpinii), kosaciec japoński (Iris japonica), juno bucharyjskie (Juno bucharica), wiciokrzew Morrowa (Lonicera morrowii), kosaciec fałszywy (Iris spuria), śnieżyca jesienna (Acis autumnalis), kosaciec ruski (Iris ruthenica), kosaciec fałszywy (Iris spuria), lilia nepalska (Lilium nepalense), wilec szkarłatny (Ipomoea coccinea), ambrowiec wschodni (Liquidambar orientalis), kosaciec Reichenbacha (Iris reichenbachii), oman wspaniały (Inula magnifica), Lonicera caucasica, inkarwilla Maire'a (Incarvillea mairei), języczka Wilsona (Ligularia wilsoniana), lilia zrosłopręcikowa (Lilium monadelphum), sałata jadowita (Lactuca virosa), łubin indyjski (Lupinus mutabilis), łubin indyjski (Lupinus mutabilis), lagerstremia indyjska (Lagerstroemia indica).

Znaczące ulepszenie komunikacji w obrębie atlasu:

  • dodany w górze i dole strony skorowidz "w atlasie" z odsyłaczami do innych stron gdzie występuje odesłanie (do danej strony) w indeksie ikonek lub w kluczach; m.in. zastępuje to link "Klucz/Key" w listwie nawigacyjnej, który to nie zawsze prowadził w sensowną stronę; ogółem rozwiązuje to problem poruszania się po atlasie w przypadku gdy przeplata się kilka hierarchii stron (nie tylko systematyczna) - szczególnie często jest tak dla roślin uprawianych, ozdobnych
  • polepszona czytelność i funkcjonalność "skorowidza strony" - jest teraz i u góry, i u dołu strony, większą czcionką, odsyłacze wyróżnione są kolorem tła, teksty na nich skrócone gdy ma to sens
  • dla klucza dodano lokalny skorowidz pozycji

Dalsze usprawnienia w części dotyczącej roślin ozdobnych. Uzupełnienie informacji o zastosowaniu i wymaganiach dla wielu bylin ogrodowych. Uzupełnienie strony ogród wrzosowy, wrzosowisko o proponowane byliny.

W skorowidzach ikonek dla uprawianych ozdobnych pojawiły się paski koloru kwiatów (docelowo będą niemal dla wszystkich uprawianych ozdobnych, gdzie kwiaty są walorem ozdobnym); są one też ładniejsze niż wcześniejsza wersja. Pod ikonkami pojawiły się skrótem podane podstawowe informacje użytkowe: wymagania świetlne, wysokość, pora kwitnienia. Tam gdzie ich brak dla ozdobnych, będą stopniowo uzupełniane.

10 marca 2020

Nowe klucze: rzęsiak (Ptilidium), próchniczek (Aulacomnium).

Nowe taksony z fotografiami Pawła Kalinowskiego: dzielżan Hoopesa (Helenium hoopesii), heliotrop zwyczajny (Heliotropium europaeum), śnieżyczka Elwesa (Galanthus elwesii), cebulica nieopisana (Hyacinthoides non-scripta), prostokrężnik różnobarwny (Holodiscus discolor), heliotrop zwyczajny (Heliotropium europaeum), gilia krwawnikolistna (Gilia achilleifolia), zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum), dzielżan Bigelowa (Helenium bigelowii)
i uzupełnienia: hiacyntowiec hiszpański (Hyacinthoides hispanica), bodziszek rozłożysty (Geranium divaricatum).

Uzupełnienia fotografii: zęboróg czerwonawy (Ceratodon purpureus), rzęsiak pospolity (Ptilidium ciliare), skrętek wilgociomierczy (Funaria hygrometrica), zwojek skręcony (Barbula convoluta), prątnik dwubarwny (Bryum bicolor), miedzik płaski (Frullania dilatata), próchniczek błotny (Aulacomnium palustre), próchniczek obupłciowy (Aulacomnium androgynum).

Liczne mniejsze lub większe usprawnienia. W szczególności zmieniony został sposób prezentacji ikonek w skorowidzach obrazkowych. Przy redakcji stron mam możliwość wybranie fragmentu zdjęcia z którego będzie wykonana ikonka - będą czytelniejsze. Jako że ikonek jest masa, część poprawiła się z automatu ale większość będzie ręcznie "dostrajana" przy okazji pracy nad elementami atlas-roslin.pl.
Ponadto przejrzałem i ulepszyłem podział stron nadrzędnych części ogrodowej oraz sposób pokazywania parametrów ogrodowych i uprawowych. Jest czytelniej.

10 lutego 2020

Kolejny pakiet z potężnego uzupełnienia ilustracji w atlasie w wykonaniu Pawła Kalinowskiego (dziękuję!): nowe taksony z fotografiami Pawła Kalinowskiego: Aquilegia triternata, baptysja błękitna (Baptisia australis), butelua groniasta (Bouteloua curtipendula), Brimeura amethystina, berberys koreański (Berberis koreana), berberys wiązkowy (Berberis aggregata), berberys Gagnepaina (Berberis gagnepainii), buddleja skrętolistna (Buddleja alternifolia), Begonia grandis, berberys Chopina (Berberis ×chopinii), kamasja jadalna (Camassia quamash), dzwonek koreański (Campanula takesimana), dzwonek piramidalny (Campanula pyramidalis), oset wielkogłówkowy (Carduus macrocephalus), pantofelnik dwukwiatowy (Calceolaria biflora), dzwonek Raddego (Campanula raddeana), pantofelnik dwukwiatowy (Calceolaria biflora), oset wielkogłówkowy (Carduus macrocephalus), chaber ruski (Centaurea ruthenica), dławisz amerykański (Celastrus scandens), Centaurea simplicicaulis, pigwowiec katajski (Chaenomeles cathayensis), Cirsium ×wimmeri, chryzogonum wirginijksie (Chrysogonum virginianum), czystek albański (Cistus albanicus), nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata), irga ostrolistna (Cotoneaster acutifolius), modrak sercolistny (Crambe cordifolia), irga Zabela (Cotoneaster zabelli), Cleome violacea, złotokwiat wielołodygowy (Coleostephus multicaulis), powój mauretański (Convolvulus sabatius), grubosz Helmsa (Crassula helmsii), ostrzeń powabny (Cynoglossum amabile), cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum), cyklamen dyskowaty (Cyclamen coum), cibora zmienna (Cyperus alternifolius ssp. flabelliformis), papryka roczna (Capsicum annuum), wronóg podwójny (Coronopus didymus), kotula pięciornikowata (Cotula potentillina), cyklamen bluszczolistny (Cyclamen hederifolium), dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica), bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium), szczeć sukiennicza (Dipsacus sativus), mikołajek alpejski (Eryngium alpinum), przegorzan banacki (Echinops bannaticus), Felicia rosulata, forsycja europejska (Forsythia europaea), szachownica ostropłatkowa (Fritillaria acmopetala), jesion wąskolistkowy ostroowockowy (Fraxinus angustifolia ssp. oxycarpa)
i uzupełnienie fotografii: Carex ×leutzii, judaszowiec amerykański (Cercis canadensis), cyklamen perski (Cyclamen persicum), pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa), krokus okazały (Crocus speciosus), krokus Tomassiniego (Crocus tommasinianus), hurma kaukaska (Diospyros lotus), szczeć wykrawana (Dipsacus laciniatus), głodek murowy (Draba muralis), szachownica Michaiłowskiego (Fritillaria michailovskyi), szachownica bladokwiatowa (Fritillaria pallidiflora), Fritillaria uva-vulpis, szachownica perska (Fritillaria persica).

1 lutego 2020

Kolejne nowości "techniczne" (funkcje dostępne po zalogowaniu):
1. w redakcji pojawiła się możliwość zaopatrywania fotografii w pokazywane/ukrywane na żądanie napisy objaśniające ze strzałkami; ponieważ ich dodawanie jest teraz banalnie proste i nie psuje oraz nie zasłania treści na fotografii - będzie to dość szeroko stosowane w bieżącej pracy redakcyjnej - przykład zastosowania (należy wybrać przycisk "napisy");
2. dawno miało być ale dopiero teraz nowe narzędzia uczyniły stosunkowo prostą realizację tego pomysłu: kolejna technika prezentacji stereopar, "przez miganie" - efekt głębi mierny ale pozwala bez większego wysiłku "polizać" czym smakuje stereogram - tu przykład - dodanie tej metody prezentacji postrzegam jedynie jako zachętę do opanowania o niebo lepszego oglądu prostego lub krzyżowego stereopary - wtedy doznanie głębi obrazu i szczegółów jest równie pełne jak w mikroskopie stereoskopowym.
Nowe taksony z fotografiami Pawła Kalinowskiego: acena wielkopręcikowa (Acaena magellanica), acena bezbronna (Acaena inermis), blekot pospolity polny (Aethusa cynapium ssp. segetalis), skrzydlinka armeńska (Aethionema armenum), czosnek insubryjski (Allium insubricum), acena nowozelandzka (Acaena novae-zelandiae), świdośliwka olcholistna (Amelanchier alnifolia), świdośliwka jajowata (Amelanchier ovalis), zawilczyk rutewkowaty (Anemonella thalictroides), piaskowiec czterograniasty (Arenaria tetraquetra), orlik wspaniały (Aquilegia formosa), Aquilegia triternata, orlik błękitny (Aquilegia caerulea), trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa), indygowiec siwy (Amorpha canescens), gęsiówka wczesna (Arabis procurrens), chropiatka trzcinnikowata (Achnatherum calamagrostis), palczatka Gerarda (Andropogon gerardii), orzacha ziemna (Arachis hypogaea), azolla karolińska (Azolla caroliniana), Alyssum wulfenianum, amarylis (bot.) (Amaryllis belladonna), lasecznica trzcinowata (Arundo donax), aronia czerwona (Aronia arbutifolia), tojad południowy (Aconitum anthora), trojeść kurakaońska (Asclepias curassavica), bylica werlocka (Artemisia verlotiorum), seler naciowy (Apium graveolens var. dulce), Allium paradoxum ssp. normale
i uzupełnienie fotografii: czosnek purpurowy (Allium atropurpureum), czosnek różowy (Allium roseum), czosnek sztywny (Allium strictum), czosnek południowy (Allium moly).

Pomocne w nauce i oznaczaniu zestawienie: typowe mszaki różnych siedlisk.

Nowe klucze: płaskomerzyk (Plagiomnium) i uzupełnienia kluczy.

Uzupełnienia fotografii: prątnik srebrzysty (Bryum argenteum), zęboróg czerwonawy (Ceratodon purpureus), sznureczniak pełzający (Platygyrium repens), widłoząbek włoskowy (Dicranella heteromalla), zwojek skręcony (Barbula convoluta), rokiet cyprysowy (Hypnum cupressiforme), prątnik dwubarwny (Bryum bicolor), rozłupek nierodzajny (Schistidium apocarpum), strzechwowiec poduszkowy (Dryptodon pulvinatus), krzywoszyj rozesłany (Amblystegium serpens), skrętek wilgociomierczy (Funaria hygrometrica), płozik dwuzębny (Lophocolea bidentata), skosatka zanokcicowa (Plagiochila asplenioides).

9 stycznia 2020

Uzupełnienie fotografii Jerzego Kruka: turzyca torfowa (Carex heleonastes) rogatek skrzydełkowaty (Ceratophyllum platyacanthum), rogatek sztywny (Ceratophyllum demersum), kasztanowiec pospolity (Aesculus hippocastanum), kasztanowiec japoński (Aesculus turbinata), wierzba śniada (Salix starkeana), rzepicha austriacka (Rorippa austriaca), turzyca wczesna (Carex praecox), łyszczec wiechowaty (Gypsophila paniculata), pływacz zachodni (Utricularia australis), koniczyna pannońska (Trifolium pannonicum), dziurawiec kosmaty (Hypericum hirsutum), pływacz średni (Utricularia intermedia), pływacz krótkoostrogowy (Utricularia ochroleuca), pływacz zwyczajny (Utricularia vulgaris).

Nowe taksony z fotografiami Jarosława Makowskiego: zgliszczyn gruszkowaty (Leptobryum pyriforme), tęposz nadbrzeżny (Leptodictyum riparium)
i uzupełnienie fotografii: świetlanka długoszowata (Schistostega pennata), kindbergia długogałęzista (Kindbergia praelonga), prostoząbek wiciowaty (Orthodicranum flagellare), brodek zwyczajny (Tortula modica), fałdownik nastroszony (Rhytidiadelphus squarrosus), szurpek przeźroczysty (Orthotrichum diaphanum),
trojeść amerykańska (Asclepias syriaca), szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), borówka bagienna (Vaccinium uliginosum), borówka czarna (Vaccinium myrtillus), borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), złotokap pospolity (Laburnum anagyroides), połonicznik kosmaty (Herniaria hirsuta), połonicznik nagi (Herniaria glabra), szczaw polny (Rumex acetosella), siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre), szparag lekarski (Asparagus officinalis), chmiel zwyczajny (Humulus lupulus), glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos).

Uzupełnienie fotografii (moje): parzoch szerokolistny (Porella platyphylla).

Dziękuję za uwagi i korekty Jerzemu Krukowi, Wojciechowi Maksymilianowi Szymańskiemu i Konradowi Kaczmarkowi.

7 stycznia 2020

Serdecznie dziękuję za pomoc w pozyskaniu literatury o mszakach i inspirujące rozmowy; wymieniam w kolejności chronologicznej: Michał Smoczyk (wiele lat temu), Zygmunt Dajdok, Krzysztof Rutkowski, Ewa Fudali.

Dla większości stron "opakowanie fotografii" (to co otwiera się po kliknięciu na miniaturę fotografii) jest teraz dostępny link do odpowiedniej strony znaleziska z którego pochodzi dana fotografia.

Przy większości fotografii mikroskopowych pojawiła się informacja o technice wykonania.

Ważnym dodatkiem jest możliwość wygodnego pomiaru wymiarów obiektów na zdjęciu ze skalą. Po włączeniu trybu pomiaru mierzy się długości przesuwając kursor myszki. Wykonane pomiary są zaznaczone, automatycznie wylicza się średnia z pomiarów itd. Ma to zastosowanie zarówno po mojej stronie (redakcja), jak i może być użyteczne po stronie użytkownika, gdy się chce precyzyjnie określić rozmiar czegoś na zdjęciu - przy pomocy skali-działek w ramce zdjęcia trudno o precyzyjny pomiar w obszarze fotografii.

Nowe taksony: pleszanka płaska (Pellia neesiana), torfowiec błotny (Sphagnum palustre), torfowiec frędzlowany (Sphagnum fimbriatum), złotowłos wysmukły (Polytrichastrum longisetum)
i uzupełnienie fotografii: pleszanka kędzierzawa (Pellia endiviifolia), stożka ostrokrężna (Conocephalum conicum), buławniczka zwyczajna (Cephaloziella divaricata), płozik różnolistny (Lophocolea heterophylla), płozik dwuzębny (Lophocolea bidentata), skosatka zanokcicowa (Plagiochila asplenioides), skosatka parzochowata (Plagiochila porelloides), wgłębka jamkowata (Riccia cavernosa), usznica spłaszczona (Radula complanata),
płaskomerzyk falisty (Plagiomnium undulatum), tujowiec włoskolistny (Thuidium philibertii), merzyk kropkowany (Rhizomnium punctatum), prątnik nabrzmiały (Bryum pseudotriquetrum), torfowiec kończysty (Sphagnum fallax), torfowiec magellański (Sphagnum magellanicum), gajnik lśniący (Hylocomium splendens), próchniczek błotny (Aulacomnium palustre), zwiślik maczugowaty (Anomodon attenuatus), zwojek skręcony (Barbula convoluta), rozetnik rozmnóżkowy (Rosulabryum laevifilum), prątnik dwubarwny (Bryum bicolor), prątnik srebrzysty (Bryum argenteum), pędzliczek wiejski (Syntrichia ruralis), brodek murowy (Tortula muralis), brodek bezłodygowy (Tortula acaulon), zęboróg czerwonawy (Ceratodon purpureus), żurawiec falisty (Atrichum undulatum), płonnik jałowcowaty (Polytrichum juniperinum), płonnik pospolity (Polytrichum commune), złotowłos strojny (Polytrichastrum formosum), płonniczek aloesowaty (Pogonatum aloides), piórosz pierzasty (Ptilium crista-castrensis), dwustronek jasny (Plagiothecium laetum), skrzydlik cisolistny (Fissidens taxifolius), czteroząb przeźroczysty (Tetraphis pellucida), widłoząbek włoskowy (Dicranella heteromalla).

Klucze: pleszanka (Pellia), skosatkowate (Plagiochilaceae), merzykowate (Mniaceae s.l.), drabinowcowate (Cinclidiaceae), krągłolist (Rhizomnium), płonnikowate (Polytrichaceae), żurawiec (Atrichum), płonniczek (Pogonatum), złotowłos (Polytrichastrum), Sphagnum sect. Sphagnum oraz uzupełnienia innych kluczy do mszaków.

Uzupełnienie fotografii Witolda Ziaji: goździk piaskowy (Dianthus arenarius ssp. borussicus).

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji