takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Ornithogalum arabicum L.

śniedek arabski

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, próchniczna, przepuszczalna; w okresie wegetacji dostatecznie wilgotna ale nie mokra, po kwitnieniu powinna przeschnąć; odczyn gleby lekko kwaśny lub obojętny.

space

Cebule wykopuje się po zamarciu liści lub po jesiennych przymrozkach, zależnie co będzie pierwsze. Wykopane cebule przechowuje się przez zimę, na sucho, w temperaturze pokojowej.

space

W handlu obok cebul, wiosną oferowane są kwitnące rośliny w doniczkach; pochodzą z przyśpieszanych zimą w szklarniach cebul. Po kwitnieniu i zamarciu liści można je przechować na sucho, do kolejnego roku. Jednak kwitnienie będzie słabsze (jeśli będzie).

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Bylina cebulowa z rejonu śródziemnomorskiego. U nas uprawiana ozdobna roślina cebulowa nie zimująca w gruncie.

space

Przede wszystkim uprawiany w szklarniach na kwiat cięty; w wazonie utrzymuje się ponad tydzień. Można uprawiać dla ozdoby w gruncie, w ogrodzie, ale raczej jako jednorazówkę lub uprawiać w systemie pojemnikowo-ogrodowym z szansą na coroczne kwitnienie. Uwaga! roślina trująca.

Grupy użytkowe: byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · do uprawy w pojemnikach · wysokość 40-80 cm · strefa mrozoodporności 9