atlas-roslin.pl

rok 2021

22 marca 2021

Osobne podziękowania dla Jerzego Kruka m.in. za zorganizowanie brakujących zdjęć oraz dla wszystkich zgłaszających uwagi.

Uzupełnienie informacji uprawowych dla ponad setki gatunków roślin ozdobnych.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

11 marca 2021

Przy charakterystyce roślin uprawianych, pozycje rozstawy i gęstości sadzenia są teraz linkowane do pomocnej tabeli: rozstawa a gęstość sadzenia.

Uzupełnienie informacji uprawowo/użytkowych i o odmianach dla kilkudziesięciu gatunków.

Dodana możliwość aktualizacji pojedynczych stron atlas-roslin.pl pomiędzy dużymi aktualizacjami całości. Efekt prowadzonej redakcji jest dostępny w Internecie (niemal) od razu.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

3 marca 2021

Różne poprawki po przenosinach projektu na nowy serwer roboczy (generowanie kompletu stron atlasu trwa teraz nie ponad 24h a niecałe 3h! - łatwiej będzie planować aktualizacje). M.in. naprawiono misz-masz sortowania skorowidzów z polskimi literami.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 lutego 2021

W przypisie w rogu ikonki fotoindeksu, dla ikonek rodzajów dodano liczbę gatunków zaliczanych do flory Polski.

Jest to najpewniej ostatnia aktualizacja robiona na wysłużonym 8-letnim serwerze roboczym projektu atlasu. W końcu tygodnia przeprowadzka na nową, znacznie szybszą i lepiej zabezpieczoną maszynę roboczą, generowanie nowej wersji atlasu nie będzie już trwało półtorej doby. To kolejna zmiana po przeprowadzce serwisów www na nowy serwer przed tygodniem. Ostatnią zmianą, będzie niedługo uruchomienie osobnego serwera backupów i replikacji baz (do tej pory funkcję tę realizował serwer roboczy). Po dokonaniu tych zmian sprzętowych będę mógł zająć się wprowadzeniem zgłoszonych komentarzy i poprawek, za które z góry serdecznie dziękuję.

Jako pomoc dla pewnego portalu pszczelarskiego, jak to mówią "ludzie którym _los pszczół_ :) nie jest obojętny", w zwykłej wersji atlasu uwolniłem dwieście kilkadziesiąt stron gatunków "miododajnych" - tj. te strony są widoczne w całości także bez logowania.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

12 lutego 2021

Dodanie nowego elementu: Bazaru Roślinnego (oferty-życzenia-forum) pomyślanego jako wygodne w użyciu i przyjazne forum wymiany nasion i roślin, pomiędzy kolekcjonerami i amatorami ogrodów. Minimum ograniczeń - zero kosztu - maksimum możliwości - ulepszenia od ręki. Żywię nadzieję, że w ciągu 2 – 3 lat stanie się numerem jeden dla ambitniejszych amatorów ogrodów. Dziękuję Konradowi Kaczmarkowi i Wojciechowi Maksymilianowi Szymańskiemu za ocenę na etapie przed wdrożeniem.

Dla porządku usunąłem z atlasu system własnych zakładek. Duplikował to co każda przeglądarka www już ma, dezorientował, zajmował miejsce w belce menu, był prawie nie używany.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

24 stycznia 2021

W porządku systematycznym roślin naczyniowych, od rzędu w górę, był niejaki chaos. Obecnie układ systematyczny dla roślin naczyniowych zmieniono na "kladystyczny" wg APG IV. Ze względów praktycznych ograniczony do węzłów mających strony gatunków w tym atlasie. Dla większej czytelności stron zrezygnowałem z dwóch układów "menu pozycji" (było osobno z drzewa dokumentów i drzewa taksonów) na rzecz układu wg drzewa dokumentów. Funkcję nawigacji już od pewnego czasu w dużym stopniu przejęły przyciski w dolnej części pola tytułu. W ponad 90% układ dokumentów jest identyczny z układem taksonomicznym i do takiej jedności będzie zmierzał tam gdzie jest inaczej. W niedalekiej przyszłości należy spodziewać się pokazania przy jednostkach wyższego rzędu układu kladów w formie drzewa.

Duża liczba uzupełnień przy roślinach ozdobnych. Zwłaszcza jeśli chodzi o odmiany uprawne.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

18 stycznia 2021

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

10 stycznia 2021

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

5 stycznia 2021

Ostatnio dodane (strony i fotografie):