wymagania i uprawa
Sadzi się rozczapierzonymi „pazurkami” (są to zgrubiałe korzonki) w dół, „główką” do góry.

Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji stale umiarkowanie wilgotna, nie podmokła; odczyn obojętny. Z uwagi na ograniczoną mrozoodporność zimowanie bulw w gruncie, w polskich warunkach jest wysoce niepewne, można próbować z grubym przykryciem i wysokim ryzykiem wymarzania w przeciętne lub ostre zimy.
Przy uprawie doniczkowej (jako roślina na dość chłodne pokoje) uruchamia się wegetację w styczniu lub lutym. Uprawia się na słonecznym parapecie, optymalnie w temperaturze kilkunastu °C, w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Doniczka powinna być dość duża - 20-22 cm średnicy.
Można też sadzić na początku maja, na rabaty, zahartowane sadzonki. Przygotowuje się je dowolnie wcześniej w doniczkach tj. sadzi się bulwy od lutego do początku kwietnia, w zależności od warunków i tego na ile chcemy przyśpieszyć kwitnienie.
⇈ 🌱 🌸
właściwości i zastosowanie

W handlu bulwki są oferowane na przedwiośnie pod nazwą Ranunculus.
Bulwy to trochę na wyrost w tym wypadku; w istocie jest to drobna wiązka (2-3 cm długości) kilkunastu umiarkowanie zgrubiałych korzeni; należy z nimi postępować ostrożnie, bo są dość kruche i poszczególne korzonki łatwo odłamują się.
Bylina bulwiasta występująca od rejonu irańskiego po wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego. U nas uprawiana w gruncie lub doniczkach, z bulwami wykopywanymi na zimę i przechowywanymi na sucho w chłodnym pomieszczeniu. Rośliny w zależności od odmiany 25-60 cm wysokości.
U nas spotyka się go jako wczesnowiosenny, pędzony kwiat doniczkowy lub na przedwiośniu w ofercie „cebul do sadzenia wiosną”. Przy normalnej uprawie w gruncie kwitną w końcu czerwca lub w lipcu. Opóźniając termin sadzenia lub wcześniej sadząc bulwy w doniczkach, w cieple, można uzyskać kwitnienie w dowolnym czasie.
wykopywanie i przechowywanie bulwek
Po kwitnieniu należy zaprzestać podlewania. Roślina powinna stopniowo zakończyć wegetację. Po zaschnięciu liści, co w uprawie rabatowej ma miejsce pełnym latem, bulwy wykopuje się. Odcina się drobne, cienkie końcówki i osusza.
rozmnażanie
Aby rozmnożyć wegetatywnie, po wykopaniu w końcu sezonu, od większych bulwek matecznych oddziela się nieliczne tworzone mniejsze bulwy potomne. Dalej przechowuje się tak jak wyżej opisane.
Wysiewy należy utrzymywać w temperaturze kilkunastu °C. Wschody trwają do miesiąca. Rośliny z wysiewu zakwitają w czerwcu.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Jarosław Makowski
/Niemcy/
/cv./