właściwości i zastosowanie
Przede wszystkim uprawiany w szklarniach na kwiat cięty; w wazonie utrzymuje się ponad tydzień. Można uprawiać dla ozdoby w gruncie, w ogrodzie lub w pojemnikach. Uwaga! roślina trująca.
wymagania i uprawa
Cebule wykopuje się po zamarciu liści lub po jesiennych przymrozkach, zależnie co będzie pierwsze. W warunkach polskiego klimatu trudno dohodować się z cebulek przybyszowych odpowiednio dużych cebul, zdolnych do dobrego kwitnienia. Na przeszkodzie stoi późne kwitnienie w uprawie gruntowej. Zdecydowanie efektywniej jest kupić co rok nowe cebule. Cebule przybyszowe dla osiągnięcia większego rozmiaru muszą być odpowiednio uprawiane przez 2-3 lata, jeśli w tym czasie wytwarzają kwiatostany to najlepiej je ogławiać. Wykopane cebule przechowuje się przez zimę, na sucho, w temperaturze pokojowej.
Przy uprawie pojemnikowej należy zimować na sucho, w temperaturze pokojowej. Jeśli uruchomi się wegetację wcześniej, w marcu, w jasnym pomieszczeniu, w temperaturze kilkunastu stopni, a w maju wyniesie do ogrodu, w słoneczne, ciepłe miejsce to rośliny będą kwitły latem (czerwiec-lipiec) i cebule mają szansę na w miarę pełną regenerację. Może być jednak problem z powtarzaniem kwitnienia w kolejnych latach.
⇈ 🌱 🌸
wybrane okazy · selected collections ⇈
nomenklatura, etymologia ℹ️ ⇈
· końcówka -form- (lat. forma - kształt, postać), a dla wyrazów z greki końcówka -oid- (gr. eidos ειδος - rodzaj, postać), dodawana do rdzenia rzeczowników tworzy przymiotnik oznaczający "posiadanie podobnej formy, kształtu, wyglądu, charakteru" np. fili‑form-is (nitkowaty), pyri-form-is (gruszowaty), disc-oid-eus (dyskowaty);
· tego rodzaju znaczenie daje też grecki przyrostek -morf- z gr. μορφη (wygląd, kształt, postać)
· daje ten sam efekt słowotwórczy co człon ‑at‑, np. pectin-at-us, czasem obie cząstki słowotwórcze są łączone w jednym wyrazie, np. pectin‑at‑i‑form-is (grzebieniasty, grzebieniokształtny); to samo lub podobne znaczenie przymiotników uzyskuje się końcówkami -(al/ar/os/at/ic)-
· np. jajowaty - ovatus = ovalis = oviformis = ovoideus