właściwości i zastosowanie

Rodzaj Hippeastrum obejmuje kilkadziesiąt gatunków cebulowych bylin występujących w strefie tropikalnej Ameryk (większość na terenie Brazylii). W naszym klimacie uprawiane się je jako kwiaty pokojowe. Można też uprawiać w czasie sezonu wegetacji w ogrodzie, w pojemnikach. Dla tego aby kwitły konieczny jest okres spoczynku; kwitnie w kilka tygodni po ponownym uruchomieniu wegetacji.
W handlu, zimą oferowane oferowane są ich cebule jako „amarylllis” lub „amarylis”, przeznaczone do pędzenia, przyśpieszania kwitnienia, tak aby kwitły w okresie zimy lub wczesną wiosną.
wymagania i uprawa
Przy uprawie rozpoczynanej od kupionej zimą cebuli uzyskuje się kwitnienie po około dwóch miesiącach od uruchomienia wegetacji. Cebulę sadzi się do doniczki tylko o kilka cm szerszej niż cebula. Cebula powinna być zagłębiona tylko w 2/3. Doniczkę umieszcza w ciepłym pomieszczeniu (>20°C), podłoże utrzymuje się tylko nieco wilgotne. Po 2-3 tygodniach, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji (pojawiają się pąki kwiatowe i liście), zaczyna się normalne podlewanie (ale bez przesady), wodą z dodatkiem nawozu. Rośliny kwitną po kolejnych 2-6 tygodniach. Po kwitnieniu pęd kwiastanowy wycina się tak nisko jak można bez uszkadzania liści.
Hippeastrum rozmnaża się przez samorzutnie tworzone cebulki przybyszowe. Można też inicjować tworzenie cebulek przybyszowych z sadzonek z łusek odciętych z fragmentem piętki. Można też rozmnażać z nasion, co jednak w przypadku odmian nie daje powtórzenia cech odmianowych. Do pierwszego kwitnienie potrzeba 3-4 lat uprawy.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
⇈ 🌱 🌸
| |||
|
potoczna nazwa amarylis
Polska (zresztą nie tylko polska) potoczna nazwa amarylis jest nieco myląca bo jest też południowoafrykański gatunek amarylis (bot.) (Amaryllis belladonna) odlegle spokrewniony z Hippeastrum, któremu ta nazwa bardziej się należy.
Różnic pomiędzy botanicznym Amaryllis a Hippeastrum jest sporo. To co widać łatwo zaobserwować u niekwitnących roślin to np. odmienny układ liści: u Amaryllis belladonna ponad wylotem cebuli liście obejmują się wzajemnie wydłużonymi pochwami, tworząc dość pokaźny jakby pęd a same blaszki liściowe odchodzą od niego na rożnych wysokościach i na różne strony; u amarylis (ogr.) (Hippeastrum) wszystkie liście wyrastają u wylotu cebuli, wachlarzowato rozkładając się na dwie strony. Suche łuski okrywające cebule Amaryllis belladonna w miejscu przerwań (rozerwij fragment suchej łuski!) mają gęstą siateczkę długich włókien (wygląda dokładnie jak pajęczyna); łuski cebuli amarylis (ogr.) (Hippeastrum) nie mają takich włókien.
Amaryllis belladonna
amarylis (bot.)
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/roślina pokojowa/