atlas-roslin.pl

Hippeastrum Herb. [🔉 hip·pe·as·trum]

amarylis (ogr.), zwartnica
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
12.04.2014, roślina pokojowa; copyright © by Marek Snowarski XL
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
pokrój
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
słupek i pręciki
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
słupek i pręciki
Hippeastrum (amarylis (ogr.))

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
🌱
Rodzaj Hippeastrum obejmuje kilkadziesiąt gatunków cebulowych bylin występujących w strefie tropikalnej Ameryk (większość na terenie Brazylii). W naszym klimacie uprawiane się je jako kwiaty pokojowe. Można też uprawiać w czasie sezonu wegetacji w ogrodzie, w pojemnikach. Dla tego aby kwitły konieczny jest okres spoczynku; kwitnie w kilka tygodni po ponownym uruchomieniu wegetacji.

W uprawie znajdują się głównie odmiany mieszańcowe; ich liczba idzie w setki. Ozdobę stanowią bardzo efektowne kwiatostany, złożone z kilku kwiatów zebranych na szczycie silnego pędu kwiatostanowego. W zależności od odmiany różnią się barwą, formą (są odmiany z kwiatami podwójnymi), wielkością. Są odmiany typowe (duże) z pędem 45-60 cm długości i odmiany karłowate.

W handlu, zimą oferowane oferowane są ich cebule jako „amarylllis” lub „amarylis”, przeznaczone do pędzenia, przyśpieszania kwitnienia, tak aby kwitły w okresie zimy lub wczesną wiosną.Rodzaj Hippeastrum obejmuje kilkadziesiąt gatunków cebulowych bylin występujących w strefie tropikalnej Ameryk (większość na terenie Brazylii). W naszym klimacie uprawiane się je jako kwiaty pokojowe. Można też uprawiać w czasie sezonu wegetacji w ogrodzie, w pojemnikach. Dla tego aby kwitły konieczny jest okres spoczynku; kwitnie w kilka tygodni po ponownym uruchomieniu wegetacji.

space

W handlu, zimą oferowane oferowane są ich cebule jako „amarylllis” lub „amarylis”, przeznaczone do pędzenia, przyśpieszania kwitnienia, tak aby kwitły w okresie zimy lub wczesną wiosną.

uprawa w pojemnikach • pokojowa/szklarniowa
🌺 ozdobne kwiaty
wysokość: 40 – 60 (100) cm
kwitnienie: od kwietnia do czerwca

wymagania i uprawa

🌸
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przepuszczalna
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 8
Przy uprawie rozpoczynanej od kupionej zimą cebuli uzyskuje się kwitnienie po około dwóch miesiącach od uruchomienia wegetacji. Cebulę sadzi się do doniczki tylko o kilka cm szerszej niż cebula. Cebula powinna być zagłębiona tylko w 2/3. Doniczkę umieszcza w ciepłym pomieszczeniu (>20°C), podłoże utrzymuje się tylko nieco wilgotne. Po 2-3 tygodniach, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji (pojawiają się pąki kwiatowe i liście), zaczyna się normalne podlewanie (ale bez przesady), wodą z dodatkiem nawozu. Rośliny kwitną po kolejnych 2-6 tygodniach. Po kwitnieniu pęd kwiastanowy wycina się tak nisko jak można bez uszkadzania liści.

Wegetacja trwa do końca sierpnia, kiedy to trzeba rośliny wprowadzić w stan spoczynku przez zaprzestanie podlewania. Po zasuszeniu liści ich resztki się ścina a cebulę można wyjąć z podłoża. Dalej zimuje sie je w chłodnym pomieszczeniu <15°C, na sucho. Kolejny cykl wegetacji można rozpoczynać normalnie, wiosną lub przyśpieszać kolejne kwitnienie rozpoczynając wegetację już w grudniu (dla otrzymania kwiatów jeszcze zimą). W okresie od końca wiosennych przymrozków do sierpnia pojemniki z rosnącymi roślinami mogą być wystawione do ogrodu, ewentualnie na balkon dla ochrony przed zbyt dużą ilością opadów.

Hippeastrum rozmnaża się przez samorzutnie tworzone cebulki przybyszowe. Można też inicjować tworzenie cebulek przybyszowych z sadzonek z łusek odciętych z fragmentem piętki. Można też rozmnażać z nasion, co jednak w przypadku odmian nie daje powtórzenia cech odmianowych. Do pierwszego kwitnienie potrzeba 3-4 lat uprawy.Przy uprawie rozpoczynanej od kupionej zimą cebuli uzyskuje się kwitnienie po około dwóch miesiącach od uruchomienia wegetacji. Cebulę sadzi się do doniczki tylko o kilka cm szerszej niż cebula. Cebula powinna być zagłębiona tylko w 2/3. Doniczkę umieszcza w ciepłym pomieszczeniu (>20°C), podłoże utrzymuje się tylko nieco wilgotne. Po 2-3 tygodniach, gdy widać oznaki rozpoczęcia wegetacji (pojawiają się pąki kwiatowe i liście), zaczyna się normalne podlewanie (ale bez przesady), wodą z dodatkiem nawozu. Rośliny kwitną po kolejnych 2-6 tygodniach. Po kwitnieniu pęd kwiastanowy wycina się tak nisko jak można bez uszkadzania liści.

space

Hippeastrum rozmnaża się przez samorzutnie tworzone cebulki przybyszowe. Można też inicjować tworzenie cebulek przybyszowych z sadzonek z łusek odciętych z fragmentem piętki. Można też rozmnażać z nasion, co jednak w przypadku odmian nie daje powtórzenia cech odmianowych. Do pierwszego kwitnienie potrzeba 3-4 lat uprawy.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

przez podział [cebule przybyszowe podczas przesadzania w okresie spoczynku]
schemat uprawy
copyright © by Marek Snowarski
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Apple Blossom
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
White Peacock
Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Red Peacock

potoczna nazwa amarylis

Hippeastrum (amarylis (ogr.))
Polska (zresztą nie tylko polska) potoczna nazwa amarylis jest nieco myląca bo jest też południowoafrykański gatunek amarylis (bot.) (Amaryllis belladonna) odlegle spokrewniony z Hippeastrum, któremu ta nazwa bardziej się należy.

To co najczęściej spotykamy w handlu pod potoczną nazwą amarylis to jest hippeastrum.

Różnic pomiędzy botanicznym Amaryllis a Hippeastrum jest sporo. To co widać łatwo zaobserwować u niekwitnących roślin to np. odmienny układ liści: u Amaryllis belladonna ponad wylotem cebuli liście obejmują się wzajemnie wydłużonymi pochwami, tworząc dość pokaźny jakby pęd a same blaszki liściowe odchodzą od niego na rożnych wysokościach i na różne strony; u amarylis (ogr.) (Hippeastrum) wszystkie liście wyrastają u wylotu cebuli, wachlarzowato rozkładając się na dwie strony. Suche łuski okrywające cebule Amaryllis belladonna w miejscu przerwań (rozerwij fragment suchej łuski!) mają gęstą siateczkę długich włókien (wygląda dokładnie jak pajęczyna); łuski cebuli amarylis (ogr.) (Hippeastrum) nie mają takich włókien.Polska (zresztą nie tylko polska) potoczna nazwa amarylis jest nieco myląca bo jest też południowoafrykański gatunek amarylis (bot.) (Amaryllis belladonna) odlegle spokrewniony z Hippeastrum, któremu ta nazwa bardziej się należy.

space

Różnic pomiędzy botanicznym Amaryllis a Hippeastrum jest sporo. To co widać łatwo zaobserwować u niekwitnących roślin to np. odmienny układ liści: u Amaryllis belladonna ponad wylotem cebuli liście obejmują się wzajemnie wydłużonymi pochwami, tworząc dość pokaźny jakby pęd a same blaszki liściowe odchodzą od niego na rożnych wysokościach i na różne strony; u amarylis (ogr.) (Hippeastrum) wszystkie liście wyrastają u wylotu cebuli, wachlarzowato rozkładając się na dwie strony. Suche łuski okrywające cebule Amaryllis belladonna w miejscu przerwań (rozerwij fragment suchej łuski!) mają gęstą siateczkę długich włókien (wygląda dokładnie jak pajęczyna); łuski cebuli amarylis (ogr.) (Hippeastrum) nie mają takich włókien.

Amaryllis belladonna · amarylis (bot.)

Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120503.8.12 - Hippeastrum (amarylis (ogr.)); roślina pokojowa
120503-8
leg. Marek Snowarski
/roślina pokojowa/ #16

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Hippeastrum [🔉 hip·pe·as·trum](pl) amarylis (ogr.) · zwartnica
-aster, -astra, -astrum (lat., suff.)
-aster (m. II), -astra (f. I), -astrum (n. II); wskazuje niższość, gorszą, podlejszą naturę lub niekompletne podobieństwo, często używane dla dzikich odpowiedników roślin uprawnych; występuje w połączeniu z rzeczownikiem; np. siliquastrum (o podlejszych, gorszych strąkach), pyrastrum (psia, polna grusza)