cechy charakterystyczne
Bylina, w dużym stopniu dwupienna. System korzeniowy bardzo głęboki i rozbudowany, z korzeniami pionowymi i wielopiętrowymi poziomymi i z licznymi pędami przybyszowymi tworzonymi na korzeniach.
Łodyga wzniesiona, 30-180 cm wysokości; nie jest kolczasto oskrzydlona lub jedynie w dolnej połowie ± taka. Cała ulistniona, w czasie kwitnienia dolne liście zwykle zaschnięte.
Liście liczne, nieduże, nie zbiegają po trzonie lub jedynie krótko zbiegają (1-2 cm), mniej lub bardziej kolczaste.
Koszyczki kwiatowe liczne, (3) 10-30 (40) pojedynczo umieszczone na końcach gałązek bogato rozgałęzionego kwiatostanu. Żeńskie mniejsze, męskie większe. Kwiaty żeńskie mają intensywny miodowo-waniliowy zapach. Rozszerzona część korony jest podzielona na łatki prawie do nasady. Nitki pręcików prawie nagie.
Dojrzały pappus roślin żeńskich, w czasie dojrzewanie silnie się wydłuża, podczas przekwitania jest dłuższy od korony, osiąga ponad 2 cm długości.
Kwitnie czerwiec-wrzesień(październik).

Gatunek pospolity. Częsty i trudny do zwalczenia chwast upraw zbożowych i okopowych, występuje w początkowych stadiach sukcesji na stanowiskach ruderalnych, nasypach, przydrożach, ugorach, wilgotnych łąkach i pastwiskach. Na glebach umiarkowanie wilgotnych i suchych.



wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Barbara Łotocka

leg. Anna Nowak-Dańda
/Polana Kopieniec, Tatry/
/forma białokwiatowa/

leg. Anna Nowak-Dańda
/nieużytki, Kraków/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław, ul. Wojska Polskiego/

leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/
/pędy/