cechy charakterystyczne

Roślina jednoroczna. W florze Polski jest to rzadki efemerofit. Tereny ruderalne, głównie na południu. Ten i zbliżone gatunki były uprawiane jako rośliny lecznicze, przeciwrobacze. Może także jako, aromatyczna roślina przyprawowa. Jej olejek eteryczny jest silnie drażniący i w większych dawkach może powodować zatrucia [78].

• zadomowiony
• kenofit
• Pochodzenie: Azja środkowa.
• Czas przybycia na teren Polski: 1613r.*, 1829r., 1837r.
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych.
właściwości i zastosowanie

Rzadko uprawiana z siewu wprost do gruntu lub z rozsady jednoroczna roślina ogrodowa. Pokrój krzaczkowaty, 60-80 cm wysokości.
Z uwagi na jasnozieloną barwę może być sadzona w szpalerze lub w grupie na kwietnikach. Delikatne kwiatostany szczególnie wysokich odmian można używać w bukietach. Wysuszone bardzo długo utrzymują swój zapach. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.
wymagania i uprawa
⇈ 🌱 🌸
uwagi o ambrozji meksykańskiej

Ambrozja w tym kontekście nawiązuje do nazwy podrodzaju Ambrosia A.J. Scott w rodzaju komosa (Chenopodium) i tyczy się intensywnego, charakterystycznego zapachu gatunków z tego podrodzaju.
Chenopodium schraderanum to pokrewny, podobny do komosy wonnej (Dysphania botrys) gatunek, który także ma aromatyczny zapach; trudno mi ocenić czy lepszy, czy gorszy niż komosa wonna (Dysphania botrys), bo nie znam jej zapachu; polski epitet gatunkowy sugeruje że jednak mniej przyjemny.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Michał Smoczyk, msmoczyk at wp pl
/Turcja, Üçhisar/

leg. Iwona Ziółkowska
rev. Wojciech Maksymilian Szymański
/woj. świętokrzyskie, Pińczów/