ogród skalny
skalniak
Ogród skalny to kategoria bardziej estetyczna, dotycząca formy ogrodowej niż botaniczna. To rodzaj ogrodu "w stylu górskim", który to aspekt tworzy jego wyniesienie, rozmieszczone skały, kamienie, murki, obsadzony jest pasującymi do tego stylu roślinami, niekoniecznie górskiej proweniencji. Mogą to być też rośliny stepowe a nawet runa leśnego, charakteryzujące się zwykle niewielkimi rozmiarami, często poduszkowatym pokrojem, także niektóre krzewinki i krzewy lub drzewa w odmianach karłowatych. Maksymalna wielkość roślin zależy od rozmiarów założenia - w dużym ogrodzie skalnym będą na miejscu także pokaźniejsze byliny, czy krzewy; na pojedynczej "rabacie skalnej" powinny przeważać niskie byliny darniowe i poduszkowate.
Rośliny ogrodu skalnego powinny być względnie łatwe w uprawie. Chodzi bowiem o uzyskanie efektu ozdobnego a nie o ekwilibrystykę ogrodniczą. Tworzeniu ogrodu skalnego często towarzyszy pasja kolekcjonerska. Możliwości jej twórczego rozwijania w tym obszarze są niemal nieograniczone.
alpinarium
Alpinarium z kolei, to rodzaj ogrodu specjalistycznego, botanicznego, gromadzącego (w celach naukowych lub kolekcjonerskich) rośliny górskie i/lub arktyczne. Często są to gatunki bardzo trudno w utrzymaniu w warunkach Polski nizinnej, wymagające specjalnych zabiegów (zwiększanie wilgotności powietrza, zadaszanie na okres zimowy, zimna szklarnia, specjalne podłoże itd.) i niekoniecznie efektowne dla nie-kolekcjonera.
wybitnie łatwe w uprawie ogrodowej
inne stosunkowo łatwe w uprawie
W przypadku gatunków z natury wysokich, w ogrodzie skalnym uprawia się ich odmiany niskie lub karłowate.
wymagające specjalnej troski
Rośliny wymagające specjalnych zabiegów. Zwykle trudność polega na niedostosowaniu do naszej wilgotnej zimy - konieczność zapewnienia suchego zimowania przez zapewnienie bardzo przepuszczalnego podłoża, zdrenowanego, osłony w postaci daszka; czasami w grę wchodzi tylko uprawa w doniczkach i suche zimowanie w chłodnej szklarni itp. Dla części roślin wysokogórskich uprawianych na nizinach, trudne do przejścia są wysokie letnie temperatury połączone z suchym powietrzem; wymagają one stanowiska chłodnego, z wilgotnym powietrzem, łatwiej je uprawiać na wybrzeżu, na pogórzu lub w górach. W nielicznych przypadkach problemem są ścisłe wymagania co do rodzaju podłoża.
W tej grupie rośliny do alpinariów i dla kolekcjonerów "skalniaków". Wymienione są tylko niektóre, bo obszar zainteresowań rozległy i bez ścisłych granic.