atlas-roslin.pl

rok 2023 7-8

25 sierpnia 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

1 sierpnia 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):To było w zanadrzu do lat, tyle że niedokończone - niepublikowane: na kilkunastu stronach nadrzędnych jednostek systematycznych jest teraz pokazana w formie drzewa (kladogram) ich pozycja systematyczna. Analogiczna drzewiasta prezentacja struktury artykułów portalu jest dodana na kilku stronach o charakterze działów tematycznych.

Klucz do sesleria (Sesleria). Tabela porównawcza: Poa chaixii vs. P. remota (porównanie wiechlin sudeckiej i odległokłosej).

21 lipca 2023

Bardzo duża aktualizacja, bo wymienione w historii po 12 maja miały charakter roboczy i nie były publikowane w Internecie.

Jest to aktualizacja wieńcząca zmianę oprogramowania skryptów. Zostały one dopieszczone. Usunięto usterki. Ulepszono elementy komunikacji pomiędzy stronami. M.in. dodano automatyczne odsyłacze ze stron taksonów ujętych w kluczach o formie tabelach porównań. Dodano skorowidz takich kluczy.

Zasadniczą masę zmian treści stron stanowi publikacja plonu mojego ubiegłorocznego projektu odwiedzenia wszystkich publicznie dostępnych w sezonie ogrodów botanicznych oraz arboretów w Polsce. Celem było zorientowania się na miejscu co tak naprawdę u nas "w gruncie siedzi" i w jakim stanie; część szklarniowa nie była przedmiotem rozeznania, choć miło było i ją zobaczyć. W kilku wyprawach przez Polskę, w okresie od końca kwietnia do końca października, odwiedziłem 37 obiektów, większość dwukrotnie, niektóre więcej razy. Ogólne wrażenie bardzo korzystne. W kategorii "totalny ogród botanicznych" na szczególne wyróżnienie zasługują Arboretum w Wojsławicach, OB Uniwersytetu Wrocławskiego, OB UAM w Poznaniu (skalniak!), OB UMCS w Lublinie. Dobrych wiele by wymieniać (choćby oba warszawskie, Kraków); uroczych i ciekawych arboretów (w ścisłym rozumieniu) mamy w Polsce kilka, wyróżniłbym: Rogów, Glinną, Wirty, Przelewice. Tylko kilka z ponad trzydziestu odwiedzonych obiektów nie usatysfakcjonowałoby botanika. Kilka ciekawych obiektów, to młode realizacje i dobrze rokujące (np. Kielce, Kostrzyca).

Dodanie kluczy tulipanowiec (Liriodendron), magnoliowate (Magnoliaceae).

Dodanie lub uzupełnienie kilku haseł słownikowych. Uzupełnienia informacji uprawowych.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

21 lipca 2023

20 lipca 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

15 lipca 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

9 lipca 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji