atlas-roslin.pl

rok 2023 1-6

30 czerwca 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

12 czerwca 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

1 czerwca 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

30 kwietnia 2023

Końcowe prace nad przenosinami atlasu na nowy system informatyczny przeciągają się, po części skutkiem przemęczenia. To aktualizacja przez majówkowym urlopem; m.in. przywrócenie niekiedy pominiętych odsyłaczy do pozycji klucza ze strony gatunku. Mam nadzieję, że finisz prac przebiegnie szybko po powrocie.

Dziękuję Zygmuntowi Dajdokowi za przesłane zdjęcia właściwego rdestowca sachalińskiego (Reynoutria sachalinensis).

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

11 kwietnia 2023

Usuniecie dostrzeżonych usterek; w szczególności w skorowidzu nazw.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

22 marca 2023

Pierwsza wersja atlas-roslin.pl generowana z nowego środowiska oprogramowania. Zmiana technologiczna, przy jej okazji poczyniono retusz wyglądu stron i ulepszenie nawigacji po portalu (zmiany choć drobne, to znacznie usprawniające poruszanie się, np. nowa belka menu głównego). Przy przedsięwzięciu tej skali mogą być błędy - dostrzeżone, zgłoszone, będą usunięte od ręki.

Migracja trwała od 20 stycznia i potrwa jeszcze ok. miesiąca (dla części związanej z edycją treści). Następnie dość szybko będą liczne uzupełnienia treści atlasu, obecnie oczekujące w kolejce. Poniżej krótki zapis (raczej dla mnie) dla historii projektu.

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

Zakończenie pierwszego etapu migracji (skrypty publiczne) ze środowiska perl/Poet/Mason/DBIx/mysql do perl/Catalyst/Template::Toolkit/DBIx/mysql.

Co zabawne(?), gdy dobre kilkanaście lat temu była prowadzona poprzednia migracja, z pierwszego środowiska opartego na dłuuugim programie w Perl i bazie danych w zwykłych plikach tekstowych, rozważałem jako "web framework" Catalyst. Wtedy wycofałem się z tej opcji uwagi na jego złożoność (zwłaszcza w warstwie "Controler"). Tandem Poet/Mason był zdecydowanie prostszy we wdrożeniu. Niestety(?) Poet okazał się ślepą uliczką. Nierozwijany od dobrych kilku lat, oparty w pewnej mierze na nieudanym eksperymencie z modułem Devel::Declare, umiera moralnie wraz z nowymi wersjami perl, dla których ten moduł jest trefny. Czy jednak wejście we framework Poet było czasem straconym. Raczej nie.

1) Swego czasu pozwoliło na szybkie uruchomienie wygodnego i elastycznego środowiska dla wdrożenia wielu nowych pomysłów w atlasie. Dokonany wtedy wybór modułów DBIx jako interfejsu perl do bazy danych był strzałem w dziesiątkę. Mimo złożoności tej biblioteki utrzymała się ona w głównym nurcie rozwoju perl i zapewnia wysoki poziom abstrakcji manipulowania danymi.
2) Obecna migracja do Catalyst pozwoliła na przeglądnięcie całości oprogramowania (jest tego dużo, atlasy to złożony ekosystem). Co ciekawe, marne możliwości programistyczne Template::Toolkit w porównaniu z Mason wymusiły migrację większości kodu perl z szablonów Mason (które w 90% były programami perl dosmaczonymi HTML'em) do właściwszego dla nich miejsca - do modułów Modelu DBIx. Teraz proporcje rozmieszczenia logiki w modelu MCV są lepsze. Sam kod produkowany przez ćwierć wieku, kolejnymi kawałkami, oceniam jako o dziwo dość porządny i czytelny (z nielicznymi wyjątkami). A obecnie został pod względem struktury i czytelności jeszcze nieco dopieszczony.
3) Zdobyte kompetencje z Catalyst ułatwią szybkie wdrożenie nowych pomysłów i aktywnych elementów ekosystemu atlas-roslin.pl, grzyby.pl i bio-forum.pl. Dotąd do ich wdrażania zniechęcała żmudność i mała czytelność realizacji w oparciu o "goły" Perl/mod_perl Apache; do alternatywy Poet byłem z pewnych względów uprzedzony.

18 lutego 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

29 stycznia 2023

Różne ulepszenia układu strony m.in. czytelniejsze podanie elementów związanych z nazwami naukowymi, + w kluczach, gdy wyświetlane na szerokim ekranie, nazwy są podane z autorami. Liczne uzupełnienia związane z finalizacją (jeszcze trwa) przeglądu na zgodność z czeklistą[491] m.in. uzupełnienie synonimów i uwag w przypadku, gdy nazwa główna w atlasie jest inna od podanej jako główna w czekliście.

Ładniejsze i czytelniejsze podanie informacji o rodzicach na stronie mieszańca i o mieszańcach na stronie rodzica.

Usunięcie błędów powstałych po ostatniej modernizacji oprogramowania (zniknęła informacja o statusie w czekliście podana pełnym tekstem).

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

25 stycznia 2023

Jako uboczny efekt modernizacji grzyby.pl, analogiczny element został wprowadzony w atlas-roslin.pl - przy nazwach pojawił się przycisk-odsyłacz do zewnętrznej czeklisty IPNI/POWO (Kew). W niektórych przypadkach (jest ich ponad 2100, w większości dla taksonów spoza flory Polski), gdy przy nazwie użytej w atlas-roslin.pl mam odnotowany ID z IPNI, odsyłacz ląduje bezpośrednio na stronie odpowiedniego rekordu POWO, w pozostałych na stronie głównej tej czeklisty, gdzie można samodzielnie wyszukać sobie odpowiedni zapis.

Jako drugi uboczny efekt modernizacji grzyby.pl pojawił się specjalny typu akapitu "jadalność", stosowany jest/będzie przede wszystkim dla dziko rosnących roślin z jadalnymi owocami lub dla roślin trujących a będących w polu zainteresowania/ryzyka dla amatorów "dzikiego jedzenia". Specjalność akapitu polega na automatycznym umieszczeniu użytecznego linku do powiązanych z tematem stron i graficznego oznaczenia jadalności/toksyczności.

Kolejnym elementem przeniesionym z grzyby.pl są krótkie notki dotyczące nomenklatury przeniesione w żółte pole tytułu strony, pod nazwami. Obecnie nieliczne, z czasem będzie ich przybywać.

Data ostatniej aktualizacji dokumentu nie uwzględniała szeregu zmian na stronie np. dodania synonimu lub edycji nazwy. Teraz większość operacji edycyjnych wpływających na treść lub układ strony powoduje zmianę daty ostatniej aktualizacji.

Statusy czeklisty są na 97% zgodne z Mirek Z. et al., 2020 — Vascular plants of Poland. An annotated checklist. Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków. [491]. Do 100% zgodności dojdą w najbliższym czasie (wtedy też w prawie każdym przypadku, gdy nazwa główna na stronie nie jest nią w czekliście[491], to opatrzona będzie stosowną uwagą). Statusy czeklisty podane pełnym tekstem, w przypadku gdy nie ma stronie akapitu "Występowanie", są pokazane w akapicie "Właściwości i zastosowanie"; przypadek takiego układu strony często występuje dla uprawnych spoza flory Polski.

20 stycznia 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

  • Iwona Ziółkowska: Uzupełnienia fotografii na stronie: Cucurbita foetidissima.
  • Korektę lub uzupełnienie przesłali: Konrad Kaczmarek (#3), krajobrazowo (#2), Anna Tomaszewska (#1).
    Dziękuję serdecznie!

19 stycznia 2023

Ostatnio dodane (strony i fotografie):

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji