atlas-roslin.pl
subReg. Tracheophyta » Div. Euphyllophyta » Div. Spermatophyta » Div. Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord. Malvales » Fam. Thymelaeaceae » Daphne »

Daphne arbuscula Čelak. [🔉 daf·ne *]

wawrzynek murański
Daphne arbuscula Čelak. f. grandiflora Halda
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Daphne arbuscula (wawrzynek murański)
29.04.2019, ogród botaniczny Geteborg (Szwecja); copyright © by Paweł Kalinowski XL
Daphne arbuscula (wawrzynek murański)
Daphne arbuscula (wawrzynek murański)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Daphne arbuscula (wawrzynek murański)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Niska zimozielona krzewinka górska, endemit Karpat Zachodnich, relikt trzeciorzędu, występuje na Słowacji, na niewielkim obszarze Płaskowyżu Murańskiego (Murańska Płanina). Rośnie na wapieniu, w miejscach nasłonecznionych, na półkach skalnych, przeważnie o wystawie południowej lub południowo-zachodniej, na wysokościach 800-1300 m n.p.m.

Kwitnie wczesną wiosną, w kwietniu i maju. Kwiaty po kilka na końcach gałązek, różowe lub białe, pachnące. Z czasem tworzy poduszki lub płaty, atrakcyjne także po kwitnieniu z zielonych, lśniących, rozetowato ułożonych drobnych liści.Niska zimozielona krzewinka górska, endemit Karpat Zachodnich, relikt trzeciorzędu, występuje na Słowacji, na niewielkim obszarze Płaskowyżu Murańskiego (Murańska Płanina). Rośnie na wapieniu, w miejscach nasłonecznionych, na półkach skalnych, przeważnie o wystawie południowej lub południowo-zachodniej, na wysokościach 800-1300 m n.p.m.

space

uprawa trudna • 🌿 ozdobne liście • 🌺 ozdobne kwiaty • pachnąca
wysokość: 10 – 20 (35) cm • szerokość: 15 – 30 cm
kwitnienie: od kwietnia do czerwca

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • chłodne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża)
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • mineralna • odczyn zbliżony do obojętnego • preferuje zasadową
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5 • ☔ osłona przed wilgocią (+drenaż)
Krzewinka górska stosunkowo trudna w uprawie, na zaawansowane skalniaki, dla amatorów. Stanowisko słoneczne, zaciszne, gleba mineralna, wapienna, żyzna, przepuszczalna, zimą chronić przed wilgocią. Krzewinka górska stosunkowo trudna w uprawie, na zaawansowane skalniaki, dla amatorów. Stanowisko słoneczne, zaciszne, gleba mineralna, wapienna, żyzna, przepuszczalna, zimą chronić przed wilgocią.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

przez odkłady