atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Cucurbitales » Fam.Cucurbitaceae » Cucurbita »

Cucurbita ficifolia Bouché [🔉 ku·kur·bi·ta *]

dynia figolistna
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
cechy diagnostyczne w kluczu:Cucurbita (dynia)kl 9351

uprawa

Treść tej strony zredagowana na podstawie tekstu przesłanego przez Wojciecha Maksymiliana Szymańskiego, uprawiającego ten gatunek w warunkach Polski południowo-centralnej.
Cucurbita ficifolia (dynia figolistna)
W miejscu pochodzenia (Peru) to wieloletnie pnącze dostosowane do umiarkowanego klimatu gór obu Ameryk (od Chile do Kalifornii). Liście przypominają w kształcie liście figowca (Ficus carica). Dynia figolistna rośnie u nas bardzo dobrze. Wcześnie zaczyna kwitnąć i zawiązywać owoce i daje duży plon (zwykle 2-5 owoców z rośliny).

W naszych warunkach uprawiana jak jednoroczna, z uwagi na brak mrozodporności. W pełni wykształcone nasiona, zdolne do kiełowania, mają jednolitą czarną barwę. Tak samo jak w przypadku często uprawianych dyni zwyczajnej i olbrzymiej, nasiona wysiewa się w pierwszej połowie maja do gruntu. W miejscu pochodzenia (Peru) to wieloletnie pnącze dostosowane do umiarkowanego klimatu gór obu Ameryk (od Chile do Kalifornii). Liście przypominają w kształcie liście figowca (Ficus carica). Dynia figolistna rośnie u nas bardzo dobrze. Wcześnie zaczyna kwitnąć i zawiązywać owoce i daje duży plon (zwykle 2-5 owoców z rośliny).

space

odmiany

Siewki dyni tego gatunku są wykorzystywane jako podkładka do szczepienia ogórków. Ma to znaczenie w intensywnej szklarniowej uprawie ogórków bo przyśpieszenia wzrost i plonowania oraz unika się grzybowych chorób korzeni na które ogórek jest bardziej wrażliwy.
Cucurbita ficifolia (dynia figolistna)
Owoce większości odmian mają 15-20 cm długości i ważą około 1.5-2.5 kg. Kształt ich jest owalny, są nieco dłuższe niż szerokie.

Istnieje wiele form uprawnych tej rośliny – niektóre są niewrażliwe na długość dnia (i te nadają się do uprawy w Polsce), podczas gdy inne kwitną tylko przy krótkim dniu (i tych nie da się u nas uprawiać w otwartym gruncie). Niestety w handlu często są nasiona bez określonej odmiany.

Najpopularniejsza jest odmiana o zielonej, biało nakrapianej skórce, śnieżnobiałym miąższu i czarnych nasionach, która kwitnie przez cały rok (także przy długim dniu). Owoce większości odmian mają 15-20 cm długości i ważą około 1.5-2.5 kg. Kształt ich jest owalny, są nieco dłuższe niż szerokie.

space

Najpopularniejsza jest odmiana o zielonej, biało nakrapianej skórce, śnieżnobiałym miąższu i czarnych nasionach, która kwitnie przez cały rok (także przy długim dniu).

zbiór i wykorzystanie

Cucurbita ficifolia (dynia figolistna)
Cucurbita ficifolia (dynia figolistna)
Owoce dyni figolistnej można wykorzystywać podobnie jak inne dynie – niedojrzałe można przyrządzać tak jak cukinię. Miąższ w pełni dojrzałych może być marynowane w occie z cukrem, goździkami i cynamonem (tak przygotowane przypominają swoją konsystencją niedojrzały kokos). Nasiona, kwiaty i młode pędy też są jadalne.

Owoce bardzo długo dają się przechowywać (nawet 2 lata). Owoce dyni figolistnej można wykorzystywać podobnie jak inne dynie – niedojrzałe można przyrządzać tak jak cukinię. Miąższ w pełni dojrzałych może być marynowane w occie z cukrem, goździkami i cynamonem (tak przygotowane przypominają swoją konsystencją niedojrzały kokos). Nasiona, kwiaty i młode pędy też są jadalne.

space

uwagi

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.11.wmsz - Cucurbita ficifolia (dynia figolistna)
11
leg. Wojciech Maksymilian Szymański #13