rok 2006

historia projektuhistoria projekturok 2005rok 2007
skróty

31.11.2006

* errata: nazwy gatunków z rodzaju szarota (Gnaphalium) zostały zmienione zgodnie z /Mirek Z. et al., 2002 [24]/; niewłaściwa mapka występowania zachyłka oszczepowata (Phegopteris connectilis) została zmieniona na poprawną; fotografia na stronie ostrożeń błotny (Cirsium palustre) była błędnie oznaczona, została usunięta; [za te uwagi dziękuję Staszkowi Kucharzykowi],

31.10.2006

* Nowy takson z fotografiami Błażeja Gierczyka i Marka Snowarskiego: włosocień delikatny (Trichomanes speciosum),
* errata: fotografie na stronie zaraza ożankowa (Orobanche teucrii) przedstawiały formę barwną Orobanche caryophyllaceae [za korektę dziękuję Błażejowi Gierczykowi],

11.09.2006

* Skorowidz obrazkowy został rozdzielony na kilka osobnych stron - z nawigacją "poprzednia-następna". Umieszczenie wszystkich ikonek na jednej stronie czyniło ją na tyle dużą, że używanie indeksu obrazkowego z płyty było powolne a na słabszych komputerach (mniejsza pamięć, wolniejszy procesor) problematyczne.

7.08.2006

* Dodany skorowidz obrazkowy. Taka strona była postulowana przez bardzo wielu użytkowników atlasu.
* Dodany skorowidz wg. epitetów tj. w układzie alfabetycznym po drugim członie nazwy gatunkowej. Przy przenoszeniu przez taksonomów gatunku z rodzaju do rodzaju, zwykle zachowuje się rdzeń nazwy gatunkowej. Przy równoległym korzystaniu ze starszej literatury, taki skorowidz ułatwia znalezienie gatunku.
* Dodano stronę zestawiającą skorowidze dostępne w atlasie. Adekwatnie została zmodyfikowana strona główna atlasu.
* Zmodyfikowany skrypt do tworzenia statystyki autorów zdjęć zlicza obecnie wszystkie fotografie na stronach gatunków niezależnie od lokalizacji. Poprzednia wersja skryptu nieco zaniżała ich liczbę.

11.07.2006

Uzupełnienia fotografii: psianka słodkogórz (Solanum dulcamara), wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris), kolcowój zwyczajny (Lycium barbarum), lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos), klon polny (Acer campestre), buk zwyczajny (Fagus sylvatica), grab pospolity (Carpinus betulus), klon pospolity (Acer platanoides),

30.06.2006

Uzupełnienia fotografii: ukwap dwupienny (Antennaria dioica), gwiazdnica pospolita (Stellaria media), przetacznik bluszczykowy (s.str.) (Veronica hederifolia), kosmatka polna (Luzula campestris), groszek wiosenny (Lathyrus vernus), dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), czeremcha zwyczajna (Padus avium), jasnota plamista (Lamium maculatum), gwiazdnica wielkokwiatowa (Stellaria holostea), kokorycz pusta (Corydalis cava), ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna), fiołek Rivina (Viola riviniana), grab pospolity (Carpinus betulus), zawilec gajowy (Anemone nemorosa), śliwa tarnina (Prunus spinosa), niezapominajka skąpokwiatowa (Myosotis sparsiflora),

18.04.2006

Nowy takson z fotografiami Remigiusza Pielecha: czerwiec wieloowockowy (Scleranthus polycarpos), koniczyna kasztanowata (Trifolium spadiceum), świbka błotna (Triglochin palustre)

i uzupełnienia fotografii: turzyca nibyciborowata (Carex pseudocyperus), kłoć wiechowata (Cladium mariscus), ponikło błotne (Eleocharis palustris), sporek wiosenny (Spergula morisonii), goździk siny (Dianthus gratianopolitanus), szarota błotna (Gnaphalium uliginosum), łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus), okrężnica bagienna (Hottonia palustris), rutewka orlikolistna (Thalictrum aquilegiifolium), turzyca ciborowata (Carex bohemica), świerząbek orzęsiony (Chaerophyllum hirsutum).

09.02.2006

Nowy takson z fotografiami Radosława Sajkiewicza: złocień polny (Chrysanthemum segetum) i uzupełnienia fotografii: kroplik żółty (Mimulus guttatus), mak lekarski (Papaver somniferum), wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum).

Uzupełnienia fotografii Waldemara Szarańca: kukułka zaniedbana (Dactylorhiza praetermissa), kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine), podkolan biały (Platanthera bifolia), ozorka zielona (Coeloglossum viride), gółka długoostrogowa typowa (Gymnadenia conopsea ssp. conopsea).

Nowy takson z fotografiami Błażeja Gierczyka: Rubus henrici-egonis.

Nowe taksony z fotografiami Jarosława Makowskiego: pięciornik alpejski (Potentilla crantzii), dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia), rezeda żółtawa (Reseda luteola), pięciornik skalny (Potentilla rupestris), budleja Davida (Buddleja davidii), budleja skrętolistna (Buddleja alternifolia), ciemiernik czerwonawy (Helleborus purpurascens), ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), różanecznik kosmaty (Rhododendron hirsutum), pałka drobna (Typha minima), dwurząd wąskolistny (Diplotaxis tenuifolia), brodawnik szary (Leontodon incanus), smagliczka pagórkowa (Alyssum montanum), nawrot czerwonobłękitny (Lithospermum purpurocaeruleum), janowczyk skrzydlaty (Genistella sagittalis), tawlina jarzębolistna (Sorbaria sorbifolia), perłówka jednokwiatowa (Melica uniflora), wiesiołek czerwonokielichowy (Oenothera glazioviana), czyściec górski (Stachys alpina), wawrzynek główkowy (Daphne cneorum), modrzyk kaukaski (Cicerbita macrophylla), koniczyna skręcona większa (Trifolium resupinatum var. majus), len złocisty (Linum flavum), rozchodnik ościsty (Petrosedum rupestre), żabienica jaskrowata (Baldellia ranunculoides), zaraza niebieska (Orobanche purpurea), rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), ostrożeń dwubarwny (Cirsium helenioides), Orlaya grandiflora, bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum), brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), kokornak powojnikowy (Aristolochia clematitis), hyzop lekarski (Hyssopus officinalis), Pulmonaria officinalis s. str., ożota zwyczajna (Linosyris vulgaris), turzyca sina (Carex flacca), leniec łąkowy (Thesium pyrenaicum), ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca), ślaz piżmowy (Malva moschata), szczodrzyk czerniejący (Lembotropis nigricans), mikołajek alpejski (Eryngium alpinum), turzyca niska (Carex humilis), ożanka górska (Teucrium montanum), kozłek górski (Valeriana montana), włosienicznik skąpopręcikowy (Batrachium trichophyllum), jaskier polny (Ranunculus arvensis), przetacznik wodny (Veronica catenata), urzet barwierski (Isatis tinctoria), aster gawędka (Aster amellus), włosienicznik rzeczny (Batrachium fluitans), marzyca ruda (Schoenus ferrugineus), konitrut błotny (Gratiola officinalis), chaber barwny (Centaurea triumfettii), fiołek biały (Viola alba), tobołki górskie (Thlaspi montanum), starzec wodny (Senecio aquaticus), przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)

i uzupełnienia fotografii: bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera), bodziszek błotny (Geranium palustre), barszcz Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum), bez hebd (Sambucus ebulus), bodziszek pirenejski (Geranium pyrenaicum), kasztan jadalny (Castanea sativa).

05.02.2006

Nowe taksony z fotografiami Jacka Sobonia: leszczyna długookrywowa (Corylus maxima), leszczyna turecka (Corylus colurna), Symphoricarpos xchenaultii, kasztanowiec drobnokwiatowy (Aesculus parviflora), kielichowiec wonny (Calycanthus floridus), głóg zakłopotany (Crataegus intricata), powojnik rurkowaty (Clematis heracleifolia), wiśnia różowa (Prunus subhirtella), kielichowiec plenny (Calycanthus fertilis), janowiec ciernisty (Genista germanica), klon palmowy (Acer palmatum), klon zielonokory (Acer tegmentosum), platan wschodni (Platanus orientalis), tawulec wcinany (Neillia incisa), tawuła wierzbolistna (Spiraea salicifolia), tawuła japońska (Spiraea japonica), surmia żółtokwiatowa (Catalpa ovata), Catalpa xerubescens, styrak japoński (Styrax japonicus), szydlica japońska (Cryptomeria japonica), ketmia syryjska (Hibiscus syriacus), jarząb nieszpułkowy (Sorbus chamaemespilus), Viburnum dasyacanthum, tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera), Hamamelis xintermedia, kaningamia chińska (Cunninghamia lanceolata), Clematis xjouiniana, hortensja ząbkowana (Hydrangea serrata), mikrobiota syberyjska (Microbiota decussata), Ostroya carpinifolia, grusza wierzbolistna (Pyrus salicifolia), jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata), jałowiec rozesłany (Juniperus procumbens), Juniperus xpfitzeriana, świerk biały (Picea glauca), świerk serbski (Picea omorika), świerk Brewera (Picea breweriana), cedr libański (Cedrus libani), cedrzyniec kalifornijski (Calocedrus decurrens), cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera), jodła górska (Abies lasiocarpa), jodła hiszpańska (Abies pinsapo), Abies xarnoldiana, sosna drobnokwiatowa (Pinus parviflora), sosna oścista (Pinus aristata), sosna rumelijska (Pinus peuce), sosna żółta (Pinus ponderosa),

przetacznik zwodny (Veronica paniculata), ciemiężyca czarna (Veratrum nigrum), rudbekia naga (Rudbeckia laciniata), groszek szerokolistny (Lathyrus latifolius), oman szlachtawa (Inula conyza), kukurydza zwyczajna (Zea mays), gorczyca jasna (Sinapis alba), oczeret jeziorny (Schoenoplectus lacustris), niecierpek balsamina (Impatiens balsamina), rogownica kutnerowata (Cerastium tomentosum), paprotnik szczecinkozębny (Polystichum setiferum), ruta zwyczajna (Ruta graveolens), skrytek polny (Aphanes arvensis), szczaw górski (Rumex alpestris), języczka pomarańczowa (Ligularia dentata), przelot pospolity nadmorski (Anthyllis vulneraria ssp. maritima), ciemiernik biały (Helleborus niger), dzwonek karpacki (Campanula carpatica), Rudbeckia bicolor, przytulia okrągłolistna (Galium rotundifolium), sałata tatarska (Lactuca tatarica), szczaw tępolistny (Rumex obtusifolius), dziurawiec kielichowaty (Hypericum calycinum)

i uzupełnienia fotografii: głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), dereń świdwa (Cornus sanguinea), karagana syberyjska (Caragana arborescens), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), jarząb mączny (Sorbus aria), wierzba wiciowa (Salix viminalis), bez czarny (Sambucus nigra), bluszcz pospolity (Hedera helix), grab pospolity (Carpinus betulus), kalina koralowa (Viburnum opulus), kalina hordowina (Viburnum lantana), kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum), śliwa tarnina (Prunus spinosa), brzoskwinia zwyczajna (Persica vulgaris), laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus), migdałowiec karłowy (Amygdalus nana), trzmielina zwyczajna (Euonymus europaea), mącznica lekarska (Arctostaphylos uva-ursi), bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba), janowiec barwierski (Genista tinctoria), dąb błotny (Quercus palustris), dąb szypułkowy (Quercus robur), dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), moszenki południowe (Colutea arborescens), topola osika (Populus tremula), klon pospolity (Acer platanoides), klon polny (Acer campestre), perukowiec podolski (Cotinus coggygria), wiciokrzew pospolity (Lonicera xylosteum), wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium), wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum), lipa drobnolistna (Tilia cordata), bez koralowy (Sambucus racemosa), pigwa pospolita (Cydonia oblonga), wiąz górski (Ulmus glabra), leszczyna pospolita (Corylus avellana), aronia czarna (Aronia melanocarpa), hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius), kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), kruszyna pospolita (Frangula alnus), jodła koreańska (Abies koreana), jodła jednobarwna (Abies concolor), sosna górska (Pinus mugo), świerk kłujący (Picea pungens), metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides), mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum), cypryśnik błotny (Taxodium distichum), porzeczka złota (Ribes aureum), porzeczka (Ribes),

dzwonek pokrzywolistny (Campanula trachelium), szczawik żółty (Oxalis fontana), podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant), pięciornik biały (Potentilla alba), rzepik pospolity (Agrimonia eupatoria), cienistka trójkątna (Gymnocarpium dryopteris), grzybienie białe (Nymphaea alba), uczep amerykański (Bidens frondosa), grążel żółty (Nuphar lutea), rdestowiec ostrokończysty (Reynoutria japonica), barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), czarcikęs łąkowy (Succisa pratensis), honkenia piaskowa (Honckenya peploides), grzybieńczyk wodny (Nymphoides peltata), kroplik żółty (Mimulus guttatus), firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica), smotrawa okazała (Telekia speciosa), glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus), paprotnik kolczysty (Polystichum aculeatum), ślaz zygmarek (Malva alcea), konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium), wrotycz maruna (Tanacetum parthenium), skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia), Chenopodium album, konyza kanadyjska (Conyza canadensis), gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis), psianka czarna (Solanum nigrum), rukwiel nadmorska bałtycka (Cakile maritima ssp. baltica), paprotnik ostry (Polystichum lonchitis), wierzbówka nadrzeczna (Chamaenerion palustre), ciemiężyk białokwiatowy (Vincetoxicum hirundinaria), jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum), lniczka mała (Chaenorhinum minus), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), ciemiężyca zielona (Veratrum lobelianum), zachyłka oszczepowata (Phegopteris connectilis), przytulia Schultesa (Galium schultesii), słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus), dziurawiec rozesłany (Hypericum humifusum), muchotrzew polny (Spergularia rubra), żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae), głowienka wielkokwiatowa (Prunella grandiflora), ogórecznik lekarski (Borago officinalis), wyka kosmata (Vicia villosa), złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides), poziomkówka indyjska (Potentilla indica).

02.02.2006

Zakończone dodawanie mapek występowania roślin. Mapki wykorzystują informacje opublikowane w Zając, A., Zając, M. (Eds.), 2001 — Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. - Distribution Atlas of Vascular Plants in Poland. [25]. W stosunku do źródła pominięte zostały dane o stanowiskach historycznych (zanikłych), nie potwierdzonych, wątpliwych i efemerofitycznych (z definicji krótkotrwałych). Nie są też rozróżniane osobnym symbolem różne kategorie stanowisk obecnie istniejących, np. stanowiska synantropijne gatunków rodzimych, stanowiska z introdukcji i "normalne" stanowiska są tak samo zaznaczone. Zainteresowanych takimi rozróżnieniami odsyłam do wyżej cytowanej publikacji

Mapki występowania mają dwie wersje - miniaturkę na stronie jednostki systematycznej nadrzędnej w stosunku do gatunku i nieco większą wersję na stronie gatunku lub podgatunku. Elementarny oznaczany punkt na mapie to kwadrat sieci ATPOL. System ATPOL jest używany w opisywaniu rozmieszczenia roślin na terenie Polski. Podstawowy kwadrat ATPOL ma wymiary 10km × 10km i jest oznaczony unikalnym kodem - jakim dla danego miejsca w Polsce? - to możesz określić przy pomocy napisanego przeze mnie kalkulatora ATPOL. Tam też znajdziesz więcej informacji o ATPOL.

19.01.2006

Nowe taksony z fotografiami Jacka Sobonia: sosna czarna (Pinus nigra), śledziennica naprzeciwlistna (Chrysosplenium oppositifolium), złotlin japoński (Kerria japonica), ułudka wiosenna (Omphalodes verna), migdałowiec karłowy (Amygdalus nana), pigwa pospolita (Cydonia oblonga), irga wierzbolistna (Cotoneaster salicifolius), kuklik szkarłatny (Geum coccineum), leszczynowiec kłosowy (Corylopsis spicata), laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus), rogownica Biebersteina (Cerastium biebersteinii), szachownica cesarska (Fritillaria imperialis), jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta)
i uzupełnienia fotografii: szczyr trwały (Mercurialis perennis), jaskier kosmaty (Ranunculus lanuginosus), grab pospolity (Carpinus betulus), sosna górska (Pinus mugo), śliwa tarnina (Prunus spinosa), sumak odurzający (Rhus typhina), jarząb mączny (Sorbus aria), sosna amerykańska (Pinus strobus), groszek wiosenny (Lathyrus vernus), olsza czarna (Alnus glutinosa), komosa strzałkowata (Chenopodium bonus-henricus), robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus), listera jajowata (Listera ovata), mysiurek drobny (Myosurus minimus), topola osika (Populus tremula), klon pospolity (Acer platanoides), krzewuszka cudowna (Weigela florida), perukowiec podolski (Cotinus coggygria), łubin trwały (Lupinus polyphyllus), sosna limba (Pinus cembra), migdałowiec trójklapowy (Amygdalus trilobata), języcznik zwyczajny (Phyllitis scolopendrium), modrzew europejski (Larix decidua), leszczyna pospolita (Corylus avellana), kasztan jadalny (Castanea sativa), firletka poszarpana (Lychnis flos-cuculi), jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), kruszyna pospolita (Frangula alnus), żywokost lekarski (Symphytum officinale), topola biała (Populus alba), głóg dwuszyjkowy (Crataegus laevigata), powojnik pnący (Clematis vitalba), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris), Platanus acerifolia, rzeżucha łąkowa (Cardamine pratensis), świerk pospolity (Picea abies), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica), orzech włoski (Juglans regia), wilczomlecz pstry (Euphorbia epithymoides), karagana syberyjska (Caragana arborescens), olsza szara (Alnus incana), Ornithogalum umbellatum, trzmielina zwyczajna (Euonymus europaea), śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus), pierwiosnek maleńki (Primula minima), porzeczka alpejska (Ribes alpinum), podkolan biały (Platanthera bifolia), podbiał pospolity (Tussilago farfara), lipa drobnolistna (Tilia cordata), głóg jednoszyjkowy (Crataegus monogyna), Magnolia xsoulangeana, wiąz górski (Ulmus glabra), kokorycz wątła (Corydalis intermedia), kłokoczka południowa (Staphylea pinnata), klon polny (Acer campestre), jodła pospolita (Abies alba), perłówka zwisła (Melica nutans), sosna zwyczajna (Pinus sylvestris), kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), morwa biała (Morus alba), pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa), szakłak pospolity (Rhamnus catharticus), topola czarna (Populus nigra), powojnik alpejski (Clematis alpina), klon jawor (Acer pseudoplatanus), magnoliowate (Magnoliaceae), porzeczka (Ribes).

Dodane kolejne mapki występowania dla kilkudziesięciu gatunków.

12.01.2006

Nowe taksony z fotografiami Jacka Sobonia: dąb błotny (Quercus palustris), berberys Thunberga (Berberis thunbergii), dereń rozłogowy (Cornus sericea)
i uzupełnienia fotografii: dereń świdwa (Cornus sanguinea), brzoza brodawkowata (Betula pendula), dąb bezszypułkowy (Quercus petraea), dąb czerwony (Quercus rubra), buk zwyczajny (Fagus sylvatica), chaber bławatek (Centaurea cyanus), bez koralowy (Sambucus racemosa), azalia pontyjska (Rhododendron luteum), bez czarny (Sambucus nigra), cis pospolity (Taxus baccata), czworolist pospolity (Paris quadrifolia), aronia czarna (Aronia melanocarpa), berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), czeremcha zwyczajna (Padus avium), borówka czarna (Vaccinium myrtillus), buławnik mieczolistny (Cephalanthera longifolia), choina kanadyjska (Tsuga canadensis), cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis), ciemiernik zielony (Helleborus viridis), dąb szypułkowy (Quercus robur), porzeczka agrest (Ribes uva-crispa), daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii).

11.01.2006

Nowe taksony z fotografiami Przemysława Baranieckiego: tojad dzióbaty (Aconitum variegatum), turzyca piaskowa (Carex arenaria)
i uzupełnienia fotografii: Dactylorhiza majalis, konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium), kruszczyk rdzawoczerwony (Epipactis atrorubens), podrzeń żebrowiec (Blechnum spicant), storczyk kukawka (Orchis militaris), goryczuszka orzęsiona (Gentianella ciliata), wrzosiec bagienny (Erica tetralix), przetacznik kłosowy (Veronica spicata), ciemiężyca zielona (Veratrum lobelianum), rozchodnik wielki (Hylotelephium maximum), dziewięćsił popłocholistny (Carlina onopordifolia), mikołajek nadmorski (Eryngium maritimum), dziewięćsił bezłodygowy (Carlina acaulis), kokoryczka okółkowa (Polygonatum verticillatum), len włochaty (Linum hirsutum), bagno zwyczajne (Ledum palustre), goździk kropkowany (Dianthus deltoides), pszeniec różowy (Melampyrum arvense).

10.01.2006

Nowy takson z fotografiami Bartosza Melzera: daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)
i uzupełnienia fotografii: karagana syberyjska (Caragana arborescens), lipa szerokolistna (Tilia platyphyllos), wierzba krucha (Salix fragilis), olsza szara (Alnus incana), trzmielina zwyczajna (Euonymus europaea), jarząb brekinia (Sorbus torminalis), żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius), jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), Platanus acerifolia, szakłak pospolity (Rhamnus catharticus), kalina koralowa (Viburnum opulus), malina właściwa (Rubus idaeus), Salix xsepulcralis, kruszyna pospolita (Frangula alnus), wiśnia ptasia (Cerasus avium).

Nowy takson z fotografiami Jana Zasępy: lilia bulwkowata (Lilium bulbiferum)
i uzupełnienia fotografii: rojownik pospolity (Jovibarba sobolifera), gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis)

Uzupełnienia fotografii Waldemara Mazura: przymiotno ostre (Erigeron acris), moczarka kanadyjska (Elodea canadensis).

Uzupełnienia fotografii Marka Argenta: powojnik pnący (Clematis vitalba), mak lekarski (Papaver somniferum), bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens).

09.01.2006

Nowe taksony z fotografiami Błażeja Gierczyka: czosnek siatkowaty (Allium victorialis), elisma wodna (Luronium natans), świetlik wyprężony (Euphrasia stricta), tojad niski (Aconitum bucovinense), wężymord górski (Scorzonera rosea), przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla acutiloba), jastrzębiec sabaudzki (Hieracium sabaudum), zaraza macierzankowa (Orobanche alba), Aconitum xexaltatum, chaber Kotschyego (Centaurea kotschyana), poryblin jeziorny (Isoetes lacustris), Potamogeton xnitens, kanianka wielka (Cuscuta lupuliformis), zagorzałek późny (Odontites serotina), jeżyna Schleichera (Rubus schleicheri), jeżyna hercyńska (Rubus hercynicus), jeżyna salzburska (Rubus salisburgensis), jeżyna Kuleszy (Rubus kuleszae),

i uzupełnienia fotografii: żabiściek pływający (Hydrocharis morsus-ranae), zaraza żółta (Orobanche flava), powojnik alpejski (Clematis alpina), jałowiec pospolity typowy (Juniperus communis ssp. communis), widłaczek torfowy (Lycopodiella inundata), rozchodnik karpacki (Hylotelephium telephium ssp. fabaria), wierzbownica górska (Epilobium montanum), wilżyna bezbronna (Ononis arvensis), lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna), skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata), jeżyna gruczołowata (Rubus hirtus agg.), dzwonek wąskolistny (Campanula polymorpha), driakiew lśniąca (Scabiosa lucida), korzeniówka pospolita (Monotropa hypopitys), rozchodnik wielki (Hylotelephium maximum).

08.01.2006

Nowe taksony z fotografiami Błażeja Gierczyka: goździk siny (Dianthus gratianopolitanus), trybula lśniąca (Anthriscus nitida), róża sina (Rosa dumalis),

róża wirgińska (Rosa virginiana), Asplenium cuneifolium f. anthriscifolium, Asplenium cuneifolium f. cuneifolium, Asplenium cuneifolium f. genuinum, Asplenium cuneifolium f. incistinum, szelężnik mniejszy (Rhinanthus minor), zaraza przytuliowa (Orobanche caryophyllacea), jeżyna podgórska (Rubus fabrimontanus), jeżyna prostokwiatostanowa (Rubus orthostachys), jeżyna połyskująca (Rubus divaricatus), jeżyna wzniesiona (Rubus nessensis), jeżyna ostręga (Rubus gracilis), jeżyna Köhlera (Rubus koehleri), jeżyna ostrowska (Rubus ostroviensis), jeżyna Bellardiego (Rubus pedemontanus), jeżyna wielkolistna (Rubus macrophyllus),

róża rolna (Rosa agrestis), jeżyna skąpokwiatowa (Rubus lamprocaulos), jeżyna szorstka (Rubus radula), jeżyna smukłokolcowa (Rubus nemoralis), jeżyna Sprengla (Rubus sprengelii), jeżyna główkowata (Rubus capitulatus), jeżyna mosińska (Rubus seebergensis), jeżyna gruczołowata (Rubus hirtus agg.),

przywrotnik połyskujący (Alchemilla gracilis), brodawnik zwyczajny (Leontodon hispidus), jastrzębiec wczesny (Hieracium glaucinum), pięciornik wygładzony (Potentilla impolita), goryczel jastrzębcowaty (Picris hieracioides), cienistka Roberta (Gymnocarpium robertianum), jeżyna szarozielona (Rubus fasciculatus), jeżyna Günthera (Rubus guentheri), jeżyna piramidalna (Rubus pyramidalis), jeżyna świerząbkowata (Rubus chaerophyllus)

i uzupełnienia fotografii: podejźrzon marunowy (Botrychium matricariifolium), Ornithogalum umbellatum, wieczornik damski (Hesperis matronalis), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), róża dzika (Rosa canina).

mieczyk dachówkowaty (Gladiolus imbricatus), Dactylorhiza majalis, róża francuska (Rosa gallica), róża rdzawa (Rosa rubiginosa), przetacznik kłosowy (Veronica spicata), facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia),

jeżyna bukietowa (Rubus grabowskii), lepnica zwisła (Silene nutans), orlica pospolita (Pteridium aquilinum), rozrzutka brunatna (Woodsia ilvensis),

jeżyna podgórska (Rubus fabrimontanus), jarzmianka większa (Astrantia major), czosnek zielonawy (Allium oleraceum), pszeniec zwyczajny (Melampyrum pratense), wilżyna ciernista (Ononis spinosa), jeżyna bukietowa (Rubus grabowskii), krzyżownica zwyczajna (Polygala vulgaris), zaraza bladokwiatowa (Orobanche pallidiflora), szczeć pospolita (Dipsacus sylvestris), oman wierzbolistny (Inula salicina).

02.01.2006

Nowe taksony z fotografiami Błażeja Gierczyka: marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia), smagliczka kielichowata (Alyssum alyssoides), żmijowiec czerwony (Echium russicum), miodunka miękkowłosa (Pulmonaria mollis), Viola odorata f. variegata, kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica), pięciornik piaskowy (Potentilla arenaria), kosaciec bezlistny (Iris aphylla), turzyca wczesna (Carex praecox), zaraza ożankowa (Orobanche teucrii), krwiściąg średni (Sanguisorba muricata), pięciornik pagórkowy (Potentilla collina s. str.),

i uzupełnienia fotografii: wierzba krucha (Salix fragilis), pierwiosnek lekarski (Primula veris), żywokost sercowaty (Symphytum cordatum), dąbrówka kosmata (Ajuga genevensis), fiołek trójbarwny (Viola tricolor), azalia pontyjska (Rhododendron luteum), przytulia krakowska (Galium cracoviense), pierwiosnek wyniosły (Primula elatior), lepiężnik biały (Petasites albus), fiołek leśny (Viola reichenbachiana), posłonek rozesłany typowy (Helianthemum nummularium ssp. nummularium), szachownica kostkowata (Fritillaria meleagris), cebulica dwulistna (Scilla bifolia), miłek wiosenny (Adonis vernalis), rogownica polna (Cerastium arvense), miłek letni (Adonis aestivalis), storczyk purpurowy (Orchis purpurea), wierzba szara (Salix cinerea), skalnica ziarenkowata (Saxifraga granulata), sasanka łąkowa (Pulsatilla pratensis), jaskier bulwkowy (Ranunculus bulbosus), skalnica gronkowa (Saxifraga paniculata), wierzba purpurowa (Salix purpurea), knieć błotna górska (Caltha laeta), fiołek przedziwny (Viola mirabilis).