cechy charakterystyczne
Roślina jednoroczna, kwitnąca na przedwiośniu. Łodyga pokładająca się, w końcowym odcinku wznosząca się, 5-40(50) cm długości; cała z długimi odstającymi włoskami i w środkowej i górnej części z 2(3) rzędami włosków łukowato zagiętych do przodu.
Szypułki w czasie dojrzewania owoców wydłużają się, 3-7× dłuższe od kielicha; ±długości przysadki lub nieco dłuższe. Z jednym rzędem krótkich włosków łukiem skierowanych do przodu, poza tym dookoła z rozproszonymi długimi włoskami.
Korona jasnoliliowa, silnie blednąca w czasie kwitnienia; bez ostro odgraniczonej białej gardzieli, z ciemniejszymi żyłkami.
Kwitnie od marca do maja i w cieplejszych okresach zimy.

Najczęściej spotykany gatunek z kręgu przetacznika bluszczykowego (agg.) (Veronica hederifolia agg.). Lasy i zakrzaczenia, parki, zwłaszcza częściowo zruderalizowane, ciepłe; rzadziej jako chwast upraw polowych i ogrodowy. Preferuje miejsca częściowo ocienione, gleby umiarkowanie wilgotne i wysychające, żyzne, zasadowe lub słabo kwaśne.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Jerzy Kruk
/Ponidzie/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław, ul. Terenowa/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław Wojszyce, pomiędzy torowiskiem a nasypek kolejowym/

leg. Marek Snowarski
/dolina Odry-Oławy, Siechnice-Kotowice/
nomenklatura, etymologia ℹ️ ⇈
· (gr.) hypo- ύπό - pod, w dole, z dołu; (lat) infra- [nie stosowane w nazwach roślin i grzybów];
· (gr.) par(a)- παρα- prawie, około, także w wyrazach złożonych w znaczeniu jak lat. spurius: fałszywy, złudnie podobny do ...
· przedrostek stosowany w epitetach zwykle dla obniżenia siły danej cechy np. suberectus - (trochę, nieco)-wzniesiony; lub wskazania niższego położenia np. subalpinum