opis

Roślina jednoroczna, 10-70 cm wysokości; ciemnozielona, czasem nabiegła fioletowoczarno; w zielniku liście czernieją. Cała owłosiona krótko (0.2-0.4 mm), przylegająco lub odstającymi ku górze włoskami prostymi, bez włosków gruczołowatych, lub niemal naga.
Kwiatostan (4)4-7(10) kwiatowy; szypułka kwiatostanu 13-20 mm, owocu 15-30 mm. Działki kielicha z ostro zakończonymi zatokami; na owocu ±przylegające.
Kwitnie czerwiec-październik.
Solanum nigrum ssp. schultesii


Jak psianka czarna (Solanum nigrum) ale cała równomiernie odstająco owłosiona miękkimi włoskami, część z żółtawą lepkawą główką, i z pojedynczymi siedzącymi gruczołkami.
Tak jak psianka czarna (Solanum nigrum) jest rośliną ciepłolubną, występującą na żyznych siedliskach ruderalnych, jako chwast ogrodowy i okopowych. Na glebach suchych i świeżych, bogatych w wapń i azot.
"Solanum humile"


Pod nazwą Solanum humile Bernh. ex Willd. ≡ S.n. ssp. humile (Bernh.) Marzell ujmowane są niskie, szeroko rozłożyste formy o prawie pokładających się pędach i żółtozielonych, woskowożółtych dojrzałych owocach. Pędy prawie nagie, nieco kanciasto oskrzydlone; liście szerokie, całobrzegie lub płytko wykrajane. Spotyka się je na ruderalnych stanowiskach.
występowanie


Gatunek częsty w miejscach ruderalnych, na przydrożach; także chwast w ogrodach i w uprawach okopowych; przy stertach kompostu, obornika, na śmietniskach, przy budynkach gospodarczych. Na glebach suchych i świeżych, zasobnych w wapń i azot.

• zadomowiony
• archeofit
• Pochodzenie: Europa.
• Czas przybycia na teren Polski: nieznany
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Świnoujście/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/

leg. Barbara Łotocka

leg. Jacek Soboń
/Pogórze Kaczawskie. Okolice Wlenia/

leg. Anna Nowak-Dańda
/Karniowice (Jura Krakowsko-Częstochowska)/

leg. Waldemar i Maria Mazur, det. Waldemar Mazur
/Kraków; Kurdwanów; Sanktuarium JP2 [hałdy Solvaju]/