flora
Flora to ogół gatunków roślin rosnących na danym terenie w określonym czasie. Terminu tego używa się też w zawężonym zakresie w odniesieniu do określonego biotopu (flora torfowisk), formacji roślinnej (flora lasów), grupy taksonomicznej (flora roślin naczyniowych) lub ekologicznej (flora synantropijna).
endemit
endemit to gatunek występujący wyłącznie na małym obszarze, czasem na pojedynczym stanowisku; endemity są z tego powodu gatunkami szczególnie narażonymi na wyginięcie
flora rodzima
apofity
Flora za wyłączeniem antropofitów tj. bez gatunków obcego pochodzenia.
Rośliny rodzime określa się mianem apofitów lub roślin autochtonicznych.
antropofity
Antropofit to gatunek obcego pochodzenia na danym terenie (gatunek alochtoniczny, w przeciwieństwie do flory rodzimej składającej się z gatunków autochtonicznych).
• metafity — gatunki obcego pochodzenia trwale zadomowione we florze tj. skutecznie rozmnażające się i przez to zdolne do trwałej obecności we florze danego terenu
metafity
archeofity
kenofity
epekofity
agriofity
hemiagriofity
holoagriofity
Metafity to część gatunków obcego pochodzenia (antropofitów) która jest trwale zadomowione we florze tj. skutecznie rozmnaża się na terenie flory i przez to zdolna jest do trwałej w niej obecności.
• archeofity — zawleczone przed 1500 rokiem, tj. w czasach prehistorycznych lub wczesnohistorycznych
Kenofity dzieli się ze względu na rodzaj siedlisk w jakich występują na:
• hemiagriofity — gatunki zadomowione w siedliskach półnaturalnych
• holoagriofity — gatunki zadomowione w siedliskach naturalnych
diafity
Diafity to część roślin obcego pochodzenia (antropofitów) która nie jest trwale zadomowiona na terenie flory. Tj. pojawiają się przejściowo np. z zawlekanych nasion, lecz w warunkach miejscowych nie są w stanie skutecznie rozmnażać się i propagować.
• efemerofity — gatunki przejściowo zawlekane (np. z surowcami z innych rejonów geograficznych)
efemerofity
Efemerofity to część diafitów tj. niezadomowionych trwale gatunków, która jest przejściowo zawlekana, często w postaci nasion wraz ze sprowadzanymi surowcami pochodzenia roślinnego. Po skiełkowaniu utrzymują się krótkotrwale w danym miejscu.
ergazjofigofity
Ergazjofigofity to część diafitów tj. niezadomowionych trwale gatunków, która przejściowo dziczeje z uprawy, nie jest jednak w stanie samodzielnie dłużej utrzymywać się w danym miejscu.