atlas-roslin.pl

Hardware

Wymagania sprzętowe i programowe

/ Hardware and software requirements

Atlas chodzi na dowolnym komputerze,
z dowolnym systemem operacyjnym
i wyposażonym w dowolną przeglądarkę WWW (IE, Firefox, Opera itd.)

There are no special requirement to use atlas. It works on any device with any WWW browser.

Optymalne ustawienia monitora

/ Display performance calibration

Aby maksymalnie wykorzystać informację zawartą w ilustracjach powinieneś właściwie ustawić monitor komputera dla oglądania grafiki. Na optymalnie ustawionym monitorze powinieneś widzieć róźnicę pomiędzy kwadratami X, Y, Z; przy czym blok Z powinien być tak czarny jak to możliwe. Dobry monitor pozwoli też jednocześnie widzieć różnicę pomiędzy kwadratami A, B i C.
placeholder

Na współczesnych monitorach LCD i temu podobnych należy użyć takich ustawień monitora aby pasek stopni szarości był optymalnie widoczny wg kryteriów wyżej opisanych.

Na starych monitorach (z kineskopem) procedura ustawienia jest następująca:

  1. kontrast ustawić na maksimum,
  2. tak zmieniać ustawienie jaskrawości (jasności) aby kwadrat Z był możliwie czarny a przy tym rozróżnialny od kwadratu sąsiedniego
Teraz monitor jest optymalnie ustawiony dla obrazowania różnic jasności na ilustracjach. Dotyczy to wszystkich ilustracji które będziesz oglądał na monitorze swoje komputera, nie tylko tych z atlasu.


placeholder

If you like to see all information which is included on photographs your monitor should be optimaly calibrated to watch graphics. On well calibrated display you should see difference between blocks X, Y, Z and block Z should be as black as possible. On quality monitor you will be able to see at the same time difference between blocks A, B i C.

On modern LCD etc. monitors you should use its calibration options to achieve optimal shades of gray display.

To achieve it on old lamp monitors:

  1. turn contrast at maximum level,
  2. turn brightnes to such possition that Z block is as black as possible and in the same time it differs from Y block

Now your monitor is optimaly callibrated to display different shades on photographs. It is usefull to any photographs you will watch on your computer, not only to this web site.

Idąc oczko dalej należało by ustawić optymalne (wierne) wyświetlanie kolorów. Zadanie to wykracza jednak poza trywialne czynności. Należy użyć odpowiedniego oprogramowania lub ustawień swojego systemu operacyjnego. Jeśli chcesz się tym zająć to szukaj w okolicach panelu sterowania, zaawansowanych ustawień monitora i karty graficznej. To o co chodzi znajdziesz zwykle w okolicy gamma correction monitora, white point ballance, ICC, profil monitora. Np. z Adobe Photoshop 5.0 był dystrybuowany prosty (lecz skuteczny) programik o nazwie Adobe Gamma do określenia i ustawienia "Pi razy drzwi" balansu bieli i gammy monitora; chodził na pewno pod Win98 i WinXP.

To make more advanced callibration you may calibrate color display using proper software or system resources. Search such elements as gamma correction, white point ballance, ICC, display profile.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji