atlas-roslin.pl

rok 2013

23 września 2013

Długa przerwa na sezon wegetacyjny. W tym czasie wiele zostało zrobione ale bez umieszczania tego na stronach www (poza drobnymi poprawkami) bo byłoby to nieefektywne, biorąc po uwagę jakie narzędzia edycyjne będą do dyspozycji w nowym oprogramowaniu atlasu. Jeszcze trochę trzeba poczekać na zmiany treści atlasu.

Gdy opadną liście (to na serio) zostanie dokończona wymiana oprogramowania. Potem dość szybko, w przeciągu zimy pojawi się wszystko co czeka teraz w poczekalni. Innymi słowy proszę o jeszcze trochę cierpliwości.

13 maja 2013

Przez miesiąc mało się działo przy atlasie bo niespodziane dostał mi się straszliwie zapuszczony ogród i jego doprowadzenie do jako takiej kultury zjadło prawie cały czas wolny. Serdeczne podziękowanie dla mojego ojca - gdyby nie to, że zajął się karczowaniem zbędnych drzewek i krzaków oraz rozbiórką rudery, nie byłbym w stanie przygotować tylu rabatek ile zamierzyłem.

Teraz jest już po nadzwyczajnej i niespodzianej pracy fizycznej i powracam do systematycznej pracy nad atlasem. Na pierwszy rzut parę rzeczy jakie pozostały do uruchomienia. Włączyłem ogląd stereofotografii. Przy fiszkach taksonów na stronach nadrzędnych powróciło info o statusie w czekliście i statusach ochroniarskich (za zwrócenie uwagi na ten brak dziękuję Jerzemu Krukowi).

13 kwietnia 2013

Uruchomienie systemu obserwacji fenologicznych, ogrodowych, przyrodniczych. Służy on zbieraniu i prezentowaniu informacji o przebiegu cyklów wegetacji w poszczególnych latach. Trochę wzorowane jest to na systemie monitorowania sezonów grzybobrań na grzyby.pl ale z uwagi na odmienną dziedzinę będzie inaczej.

Każdy może wpisać swoją obserwację. Oprócz tekstu można dodać fotografie. Zalogowaniu użytkownicy pełnej wersji atlasu mają dostęp do edycji lub usunięcia wpisów. Będę wdzięczny za notatki z obserwacji. Ułatwi to łatwiejsze przetestowanie i wdrożenie bardzo ciekawie pomyślnego systemu wizualizacji stanu i dynamiki wegetacji.

To co teraz prezentuję to zaczątek tego systemu. Kilka lat temu próbowałem coś podobnego wprowadzić. Wtedy jednak przyjąłem zbyt nierealistyczne założenia i wycofałem się z projektu. Teraz mam pomysł jak atrakcyjnie i sensownie prezentować informacje z takich obserwacji i jestem dobrej myśli co do wartości takiej bazy. Umożliwi ona w przyszłości porównanie bieżącego stanu z historycznymi sezonami np. na ile wiosną się spóźniła i jak wegetacja nadrabia stratę czasu (szkoda, że nie możemy w ten sposób porównać obecnej sytuacji do przeszłych wiosen).

5 kwietnia 2013

Święta (prawie) bez komputera już za mną. Uruchomiona została strona literatury. W warzywach sporo ruchu w tle oraz strona .

29 marca 2013

22 marca 2013

21 marca 2013

Włączenie systemu osobistych notek i zakładek do stron atlasu. Zgodnie z przewidywaniem, zmiany w drzewie zakładek/notek chodzą teraz błyskawicznie. Wszystkie wcześnie utworzone zakładki/notki są przeniesione do nowego systemu. Przepraszam ale nie udało mi się poprawnie przekonwertować większości polskich znaków. Problem nie dotyczy nowo dodawanych notek. [później zrezygnowałem z tego niepotrzebnego wodotrysku]

18 marca 2013

13 marca 2013

12 marca 2013

System logowania jest nieco odmienny (i wygodniejszy) — logowanie jest dostępne bezpośrednio przez pola w prawym górnym rogu każdej strony atlasu. W stanie niezalogowanym strony prezentują się jak w zwykłej, przeglądowej wersji

Poza tym z punktu widzenia użytkownika wdrożenie powinno być prawie niewidoczne. Nic nie powinno naruszyć przyzwyczajeń

Jeśli przy wdrożeniu ujawnią się jakiekolwiek niedoróbki, to zostaną usunięte od ręki, a gdy będzie to trudne, to na pewien czas przywrócę "atlas po staremu".

4 marca 2013

24 lutego 2013

Pierwszy etap wdrożenia atlasu "na nowym silniku". Przeprowadzony tylko na serwerze testowym (nie był dostępny dla użytkowników atlasu).
Ten etap wdrożenia obejmuje strony zbiorowisk roślinnych (blisko 800 stron) oraz tę stronę.

Ulepszenia i rozszerzenia treści stron zbiorowisk, poczynione przy okazji przygotowania nowego systemu prezentacji, są podane obok.

Uruchomienia całego atlasu "po nowemu" jest planowane na okolice połowy marca. Po uporaniu się z ewentualnymi problemami powdrożeniowymi całość będzie przeniesiona na kilkukrotnie szybsze łącze i pod jeden adres www.atlas-rolin.pl. Stary adres pełnej wersji - f2.atlas-roslin.pl będzie nadal działał i będzie automatycznie przekierowywał na nowy adres.

12 lutego 2013

1.1.2013

2013, w tym roku będzie się działo. Nadal prowadzę intensywny rozwój atlas-roslin.pl. Ale i w grzyby.pl coś się ruszy, nie tylko w strefie dla grzybiarzy.

W najbliższych tygodniach nie będzie większych uaktualnień treści atlasu (choć pewne być mogą), a to dlatego że idą duże zmiany (na lepsze). Atlasy są szykowane do przeniesienia na nowy „silnik”. Obecnie atlas jest tworzony przy pomocy technologi w zasadzie nie zmienionej od początku, tj. 1997 roku, a to 2 epoki w Internecie. Już od niemal 10 lat planuję przenosiny na coś bardziej efektywnego. Co pozwoli mi odzyskać czas teraz poświęcany na żonglowanie plikami i przeznaczyć go na pracę nad treścią. Szalę na rzecz decyzji nieodkładania radykalnej modernizacji przeważył koszt dodania w bieżącym roku nowej funkcjonalności do systemu raportowania sezonu grzybowego oraz systemu osobistych notatek. Zadanie modernizacji jest trudne, bo przez 15 lat atlasy obrosły różnymi atrakcjami na zasadzie technologicznych jakoś-przyklejonych dobudówek i teraz przeprowadzka na jedną płaszczyznę to nietrywialne wyzwanie.
Co to oznacza dla użytkowników? Zmiana nie zakłóci przyzwyczajeń użytkowników atlasu. Struktura treści atlasu pozostanie taka jak była pod względem układu i wyglądu stron. Jeśli będę cokolwiek w tym zmieniał, to znacznie później i tylko w tych przypadkach, gdy poprawi to czytelność i wygodę użycia atlasu.

Zmiana technologii będzie miała swój wyraz w dwóch obszarach — uprości nieco użycie atlasu, zwłaszcza jego pełnej wersji oraz stworzy możliwość szybkiego wdrożenia kilku pomocnych elementów. Radykalnie przyśpieszy pracę nad treścią atlasu. Ułatwi także życie autorom wysyłającym zdjęcia do redakcji.
Lista nowalijek jest długa, po części poufna. Tu tylko krótka informacja o kilku szykowanych zmianach:
Prawdopodobnie usunę rozróżnienie adresu pomiędzy zwykłą a pełną wersją atlasu. Będzie jeden adres zaczynający się na www. A to ile będzie widać treści zależeć będzie od tego, czy jest się aktualnie zalogowanym użytkownikiem pełnej wersji atlasu czy nie. W przejrzysty sposób będzie można sprawdzić i zmienić poziom swojego dostępu do treści atlasu. Zmienić hasło (to już można) lub wylogować się (obecnie logowanie i wylogowanie jest „automagiczne”). Poniekąd związane z tym jest planowane przejście serwera na znacznie szybsze łącze!
Mapki występowania — udrożniona będzie dodawania do nich danych z innych źródeł — obecnie, w przypadku roślin opierają się one w prawie 99% na danych z 'Atlasu rozmieszczenia' a w przypadku grzybów na bazie GREJ. Nowe i uzupełniające dane od dawna czekają, ale nie było dotąd sensownej pod względem pracochłonności opcji czytelnego pokazania tych danych.
Autorzy fotografii będą mogli przesyłać zdjęcia do redakcji bezpośrednio przez/na stronę. Z możliwością prostego dodawania, poprawiania opisów (także zdjęć przesłanych i już umieszczonych na stronach atlasu). Będą one szybciej akceptowane i redagowane przeze mnie.
Aktualizacje atlasu będą odbywały na bieżąco, niemal on-line, bezpośrednio po akceptacji nowej redakcji danej strony, a nie jak obecnie w cyklach kilkudniowych lub kilkutygodniowych bo generowanie kompletu nowych stron zajmuje teraz wiele godzin.
Być może analogicznej, gruntownej modernizacji ulegnie bio-forum.pl z zachowaniem wszystkiego co tam dobre (czytelność!) i poprawieniem tego co upierdliwe (np. trudność z dodawaniem fotek - trzeba je teraz samemu pomniejszyć). Zintegrowany zostanie system kont dostępu do pełnej wersji atlasu i bio-forum.pl tzn. będzie można użyć tego samego loginu i hasła dla dostępu do wszystkich moich serwisów gdzie przewidziane jest logowanie.
Prawdopodobnie zostanie gruntownie zmieniona machanika bazy GREJ i obrazowania rekordów (indeksy, zestawienia, wyszukiwanie itd.). Obecnie jest ona dość sztucznie przyklejona do struktury bio-forum.pl i grzyby.pl. Dodawanie i akceptacja rekordów będzie znacznie mniej pracochłonna.

Czas zmian to dobry czas aby napisać do mnie czego Ci brakuje w atlasach. Co byś chciał mieć, co jest niezbyt wygodne itd. Teraz jest największa szansa na szybką realizację.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji