byliny ogrodowe

byliny w ogrodzie

Byliny to rośliny wieloletnie. Mogą przeżyć ponad dwa sezony wegetacyjne, nieraz wiele lat, przy tym wielokrotnie wydają pędy kwiatowe. Zdolność do wielokrotnego ponawiania kwitnienia w kolejnych sezonach wegetacyjnych jest tym co wyznacza „bycie byliną”. Zimę byliny przetrwają dzięki ukrytym w glebie lub przy jej powierzchni pączkom, kłączom, bulwom lub cebulom.
Bogactwo form roślin i kształtów oraz barw kwiatów bylin jest praktycznie niewyczerpane.
byliny rabatowe
rabata bylinowa
ogrody skalne
ogród skalny
oczko wodne
oczko wodne
rośliny cebulowe
cebulowe
trawy i turzyce ozdobne
trawy, turzyce
paprocie w ogrodzie
paprocie
sukulenty i kaktusy
sukulenty i kaktusy
pnącza ozdobne
pnącza

użytkowe grupy bylin

Uprawa rabaty bylinowej jest zwykle nieco mniej pracochłonna niż rabaty z kwiatami jednorocznymi - nie trzeba co roku odnawiać wszystkich nasadzeń bylinowych - prowadzić wysiewów, przygotowywać rozsady. Dlatego byliny są szczególnie chętnie i często uprawiane w ogrodach.
Z trwałością poszczególnych gatunków bywa różne. Są też gatunki o praktycznie wiecznym wzroście. Są też takie które po kilku latach zamierają. Co pewien potrzebna jest mniejsza lub większa interwencja ogrodnika dla poprawienia formy roślin lub odmłodzenia nasadzeń.

miejsce bylin w ogrodzie

Projektując rozmieszczenie bylin w ogrodzie należy wziąć pod uwagę wiele czynników np.: wielkość, ogólny pokrój, czy też zmianę wyglądu w przeciągu przebiegu sezonu - np. u wiele bylin cebulowych i kłączowych części nadziemne zanikają latem.

Podstawowe wymagania danego gatunku byliny, to przede wszystkim jej potrzeby świetlne - światło to „pokarm roślin”. Dlatego te byliny, które wymagają pełnego słońca, w gorszym oświetleniu będą słabiej rosły i mniej kwitły.

Wymagania wodne są równie istotne. Wiele atrakcyjnych bylin pochodzi z terenów suchych, uprawiane np. na zatrzymującym wodę podłożu, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą ginąć. Gdy spróbujemy uprawiać byliny z terenów bagiennych na umiarkowanie wilgotnym podłożu lub wymagających cienia w pełnym słońcu nie osiągniemy dobrych efektów.

Pewna część bylin wymaga zasadowego - wapiennego podłoża, niektóre silnie kwaśnego - nie tolerują obecności wapnia w podłożu.

Większość oferowanych w szkółkach i sklepach bylin jest mrozoodporna (i zimoodporna), niektóre warunkowo - tzn. wymagają dodatkowego okrycia lub zapewnienia w miarę suchego podłoża podczas zimowania.

Uwzględnienie wszystkich istotnych czynników przy doborze roślin nie jest trudne, o ile podejdzie się do tego spokojnie i rozważnie. Studiując wymagania interesujących nas bylin i oceniając warunki jakie możemy im stworzyć, dochodzimy stopniowo do pożądanego rezultatu. Jeśli pozwalają na to środki można zamówić projekt ogrodu u specjalisty. Można podpatrywać co udaje się sąsiadom i samemu eksperymentować. Prowadzenie ogrodu to wspaniała zabawa ale i sztuka. Sztuka zabawy i zabawa sztuką.