opis
Drzewa lub krzewy, zimozielone. Wolno rosnące i bardzo długowieczne (ponad 1000 lat). Dwupienne, (jedynie Taxus canadensis jednopienny) . Drewno bez żywicy.
Igły spłaszczone, równowąskie, często wygięte, zaostrzone ale nie kłujące, osadzone na krótkich ogonkach; górą zwykle błyszczące, z wypukłym nerwem; dołem bez dostrzegalnych linii aparatów szparkowych; bez przewodów żywicznych; roztarte bez zapachu. Na pędach ±poziomych lub zacienionych igły są ułożone dwustronnie, grzebieniasto, na pędach wzniesionych są ułożone skrętolegle dookoła gałązki. Zasuszone w zielniku nie opadają.
Rodzaj cis (Taxus) jest reprezentowany w krajowej florze przez jeden gatunek — cis pospolity (Taxus baccata). Oprócz niego uprawiane jako krzewy lub drzewa ozdobne są cis japoński (Taxus cuspidata) i mieszańce.
Kora cienka, gładka, czerwonobrązowa, łuszczy się stosunkowo dużymi płatami. Pędy długo zielone (brązowieją dopiero w 3-4 roku). Łuski pąków wegetatywnych płaskie, na szczycie tępe i przylegające.
W Polsce przebiega wschodnia granica zasięgu. Rzadko w spotykany lasach głównie na zachodzie i północy Polski.
właściwości i zastosowanie
⇈
🌱
Świetnie nadaje się na żywopłoty które prowadzone w tym gatunku są bardzo gęste. Odmiany kolumnowe stosować na żywopłoty nieformowane (1-3m wysokości), krzaczaste są doskonałe na żywopłoty formowane (0.5-2m wysokości). Bardzo dobrze reaguje na strzyżenie, zagęszcza się po takich zabiegach. Można z niego formować strzyżone figury i bryły geometryczne. Najwłaściwsza pora przycinania to przedwiośnie, przed ruszeniem wegetacji lub latem po zakończeniu wzrostu.
⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter) • ▩ grupa/płat • na żywopłot formowany i nieformowany
wymagania i uprawa
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji