Uprawiane u nas kwitnące wczesną wiosną krzewy ozdobne z Azji Wschodniej.
Podobna (tylko) z nazwy Pigwa pospolita (Cydonia oblonga) to gatunek z innego rodzaju, drzewko o dużych gruszkowatych owocach.
⇑ skok do węzła klucza nadrzędnego [na stronie: Malaceae (jabłkowate)]
  
kwiaty po (1)2-6, od różowych do ciemnoczerwonych, 3-4(5)cm średnicy (↓nie)
Chaenomeles speciosa
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, ...
· Blaszki liściowe 4.5-10cm długości i 2-4cm szerokości, ostro piłowane; podługowato jajowate do eliptyczno lancetowatych, zaostrzone; przylistki do 2cm długości.
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełnej wersj ...
· ta cecha diagnost ...
Chaenomeles speciosa (pigwowiec okazały)
pigwowiec chiński, pigwowiec właściwy · takson uprawiany
  
  
kwiaty po 1-3, pomarańczowe do ceglastoczerwonych, 2-3cm średnicy (↑nie)
Chaenomeles japonica
Chaenomeles japonica (pigwowiec japoński)
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełne ...
· Blaszki liściowe 3-5cm długości i 2-3cm szerokości, karbowano-piłowane; szeroko odwrotniejajowate do szeroko eliptycznych, ±tępe; przylistki do 2.5cm długości.
· ta cecha diagnostyczna jest widoczna po zalogowaniu, w pełnej wersji ...
· ta cecha diagnost ...
  Często sadzony krzew ozdobny.
  
uprawiany ozdobny mieszaniec pigwowiec okazały (Chaenomeles speciosa) × pigwowiec japoński (Chaenomeles japonica)

Krzew, 1-2 m wysokości; pędy silnie ociernione. Mieszaniec pigwowca okazałego (Chaenomeles speciosa) × pigwowca japońskiego (Chaenomeles japonica). Odmiana ‘Elly Mossel’ szczególnie wytrzymała na mrozy. Są odmiany o kwiatach półpełnych lub pełnych, w barwach od rożnych ciemnych odcieni czerwieni, po różowe, białe, żółte. Poza tym wymagania, uprawa i zastosowanie są opisane na stronie rodzaju — pigwowiec (Chaenomeles).

Grupa użytkowa: krzewy liściaste · na żywopłot

Chaenomeles cathayensis

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Krzew silnie ocierniony. Owoce bardzo duże (powyżej 15 cm długości). Wymagania, uprawa i zastosowanie są opisane na stronie rodzaju — pigwowiec (Chaenomeles).

Grupa użytkowa: krzewy liściaste

właściwości i zastosowanie

Niewysokie krzewy z Azji wschodniej o silnie ociernionych pędach. U nas uprawiane z uwagi na wczesne kwitnienie marzec/kwiecień do maja, jeszcze przed rozwojem liści. Owoce aromatyczne, praktycznie niejadalne, stosuje się jako aromatyzujący dodatek do przetworów. Liście długo pozostają jesienią na krzewach i opadają zielone. Kwitnie pęczkami kwiatów na pędach dwuletnich i starszych. Cecha ta umożliwia kwitnienie w formowanych żywopłotach oraz sprawia że starsze krzewy cechują się bogatym kwitnieniem. Odmiany niskie, rozłożyste sprawdzają się w ogrodach skalnych lub w pojemnikach.

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte. Wymagania glebowe niewysokie, najlepiej rośnie na glebach żyznych, przeciętnie wilgotnych; dobrze znosi gleby lżejsze i jałowe; preferuje gleby o odczynie obojętnym lub zasadowe. Mrozoodporność niepełna, silnie zależy od odmiany. W przypadku przemarznięcia gałęzi dobrze regeneruje się z części przyziemnych. \ Z uwagi na płytki i niewielki system korzeniowy źle znosi zachwaszczenie; wskazane ściółkownie. Źle znosi przesadzanie. \ Rozmnaża się z nasion (te bardzo liczne w owocu) lub wegetatywnie przez odkłady i sadzonki niezdrewniałe.