atlas-roslin.pl

obwódki, roślinne obrzeża

obwódka

Obwódka (roślinne obrzeże) to element nasadzeń ogrodowych - niezbyt szeroki pas roślin, zwykle jednogatunkowy, który okala rabatę lub jej część, oddziela ją od trawnika lub jest poprowadzony wzdłuż ścieżek. Obwódka pełni w kompozycji ogrodowej tę samą rolę co rama w obrazie. Ma za zadanie porządkować i podkreślać zawartość, może też być mniej lub bardziej ozdobna (raczej nie powinna być bardziej efektowna niż to co otacza).

Rośliny, które tworzą obwódkę muszą ze swojej natury lub przez przystrzyganie szybko zagęszczać się, być możliwie trwale atrakcyjne, stosunkowo niskie i odporne na ostrzejsze warunki, bo brzegowa strefa rabaty stwarza ekstremalne warunki. Zwykle jest silnie nasłoneczniona i wystawiona na wiatr, stąd bardziej narażona na przesychanie i wysokie temperatury.

W przypadku gatunków z natury wysokich i o luźnym pokroju, można stosować odmiany niskie lub karłowate, o krępymi i zwartym pokroju. W roli roślin obwódkowych mogą więc występować silnie karłowe gatunki krzewów a nawet drzew lub pnączy. Poza tym sprawdzają się krzewinki, byliny i trawy ozdobne. W kompozycjach rabatowych z kwiatów jednorocznych, czasem stosuje się w tej roli określone gatunki i odmiany roślin jednorocznych.

rośliny wieloletnie na obrzeża

krzewinki
krzewy i drzewa iglaste (odmiany karłowate)
krzewy liściaste (odmiany karłowate)
liany (pnącza wieloletnie - bez podpory, gatunki mało ekspansywne)
byliny
trawy ozdobne (niskie gatunki i odmiany)
objaśnienie skrótów

obwódki jednorocznych rabat kwiatowych

Zwykle sadzone z rozsady (co zapewnia szybki efekt). Niektóre mogą być wysiewane (patrze też kolejne akapity).
najczęściej stosowane jednoroczne pewniaki obwódkowe
inne jednoroczne kwiaty obwódkowe
objaśnienie skrótów
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji