Wg opisu dla Czech (/Chytrý (2007) [535.1]/): Wilgotne łąki z ostrożeniem błotnym (Cirsium palustre) tworzone przez szerokolistne zioła, trawy i niskie turzyce (np. turzyca pospolita (Carex nigra) i turzyca prosowata (Carex panicea)); niekoniecznie z dominacją jednego gatunku, w niższej podwarstwie zielnej mogą dominować turzyce lub sity (sit skupiony (Juncus conglomeratus), sit rozpierzchły (Juncus effusus) i sit cienki (Juncus filiformis)); w wyższej rdest wężownik (Polygonum bistorta); ostrożeń błotny (Cirsium palustre) nie występuje w większym pokryciu. Poza tym liczne są gatunki wilgotnych łąk All. Calthion palustris i gatunki uboższych łąk bagiennych; często są też gatunki kwaśnych łąk trzęślicowych All. Molinion. Z uwagi na taki przejściowy charakter, w płatach 16-25m2 zlicza się 35-50 gatunków roślin naczyniowych.
Częste na nizinach i w górach [w Czechach], w obszarach z wyższymi opadami, na wilgotnych siedliskach, także w miejscach wysięku wód gruntowych; czasem na obrzeżach torfowisk przejściowych. Na glebach wytworzonych na skałach krzemianowych, słabo kwaśnych lub kwaśnych i o niskiej zawartości wapnia; oglejonych, czasem z procesem bagiennym. Poziom wód gruntowych zmienny, na przedwiośniu bliski powierzchni, w bardziej suchych latach opadający do 80cm poniżej powierzchni.
Zmienność dotyczy form przejściowych na suchszych stanowiskach do kwaśnych łąk ze związków All. Molinion, All. Arrhenatherion elatioris i przede wszystkim muraw bliźniczkowych All. Violion caninae. Wyróżniają się też zbiorowiska z dominacją rdestu wężownika (Polygonum bistorta) (określane jako zespół Polygono bistortae-Cirsietum palustris Balátová-Tulačková 1974, nie posiada on jednak własnych gatunków charakterystycznych i jest wariantem wysokościowym).
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Angelico sylvestris-Cirsietum palustris
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Angelico sylvestris-Cirsietum palustris wg /Chytrý (2007) [535.1]/










































gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Angelico sylvestris-Cirsietum palustris
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Calthion palustris (łąki kaczeńcowo-ostrożeniowe)
























gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Molinietalia (wilgotne łąki)

























gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Molinio-Arrhenatheretea (łąki i pastwiska, mokre, wilgotne i świeże)






























