Nazwa Taraxacum officinale F.H. Wigg w ścisłym ujęciu, to obecnie synonim Taraxacum campylodes G.E.Haglund z innej sekcji (Crocea); gatunek ten nie występuje w Polsce.
Do rodzaju mniszek (Taraxacum) należy kilkaset krajowych "drobnych" gatunków — szersze objaśnienie. Pojęcie "mniszek lekarski", "mniszek pospolity" odnosi się w większości do gatunków z sekcji Ruderalia.
W praktyce zielarskiej i nie tylko, gdy nie ma sposobu na oznaczenie do poziomu drobnego gatunku, przyjmuje się że ma się do czynienia z Taraxacum officinale coll.
|
właściwości i zastosowanie
⇈
🌱
W medycynie stosuje się Taraxaci officinalis herba cum radice (ziele z korzeniem mniszka) — mieszania całych i pokruszonych, wysuszonych nadziemnych i podziemnych części tego gatunku. Wchodzi w skład Species antirheumaticae (zioła przeciwreumatyczne), Species diureticae (zioła moczopędne) i Species metabolicae II (zioła metaboliczne II).
Stosuje się też Taraxaci officinalis radix (korzeń mniszka) — całe lub pocięte, wysuszone podziemne części tego gatunku. Wchodzi w skład Species cholagogae (zioła żółciopędne) i Species metabolicae II (zioła metaboliczne II).
W tradycyjnym ziołolecznictwie stosuje się jeszcze Taraxaci folium (liść mniszka) i Taraxaci flos (kwiat mniszka).