/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ rozumie zespół węziej podają jako gatunek (słabo) charakterystyczny dla zespołu — ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum); poza tym uznając za "prawie zespół centralny związku". /Ratyńska et al. (2010) [229]/ podaje trzy gatunki charakterystyczne: rdest wężownik (Polygonum bistorta), ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum) i pełnik europejski (Trollius europaeus) (ten ostatni odnosi się do odrębnego w /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ zespołu Ass. Polygono bistortae-Trollietum europaei), mogą one współdominować lub może dominować jeden z nich.
Na niżu przeważa ilościowo ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum) (latem, rośliny do 160cm mogą nadawać fizjonomię zespołu), w niższych położeniach górskich przeważa rdest wężownik (Polygonum bistorta), który wraz z wysokością może być jedynym z tej pary i dominować (zbiorowiska ujmowane też jako Polygonetum bistortae Hundt 1980)[14].
Warstwa mszaków może osiągać pokrycie do 70%; zwykle jednak jest znacznie przygłuszona.[535.1]
Zbiorowisko występuje na glebach murszowych, torfowych i mineralnych gruntowo-glejowych, silnie uwilgotnionych, żyznych, zasobnych w wapń, głównie w dolinach małych rzek i na obrzeżach mis jeziornych, poza tym w otoczeniu zboczowych źródlisk zasobnych w sole mineralne; na glebach o silnie zmiennym poziomie wód gruntowych, zwykle na początku wiosny z wodą powyżej gruntu, latem spadającą do 60-100cm poniżej powierzchni, przez większą część roku jednak podmokłych.