Wilgotne łąki charakteryzowane przez duży udział ostrożenia łąkowego (Cirsium rivulare). W okresie kwitnienia jego purpurowe koszyczki kwiatowe nadają charakterystyczną fizjonomię zbiorowisku. Poza tym zespół analogiczny i występujący w takiego samego typu siedliskach co Ass. Angelico sylvestris-Cirsietum oleracei wikaryzując z nim regionalnie; w niektórych regionach oba zespoły spotyka się w mozaice.
Warstwa mszysta w regularnie koszonych i nie przesuszających się zbiorowiskach dobrze rozwinięta, osiągająca nawet pełne pokrycie powierzchni; zwłaszcza w łąkach nawiązujących do torfowisk węglanowych All. Caricion davallianae o dużej biomasie i bogata w gatunki - takie łąki mają rzadką i niską warstwę zielną, bogatą w gatunki.
Cechuje się borealno-górskim typem zasięgu. Z centrum występowania w regionach północno-wschodnich, w pasie wyżynnym oraz na pogórzu i w niższych piętrach górskich; na niżu zbiorowisko rzadkie.
[535.1] wyróżnia trzy główne warianty:
• wariant Poa pratensis — z gatunkami diagnostycznymi: wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis), rogownica pospolita (Cerastium holosteoides) ssp. triviale, kostrzewa łąkowa (Festuca pratensis), niezapominajka błotna (agg.) (Myosotis palustris agg.), wiechlina łąkowa s.l. (Poa pratensis agg.), wiechlina zwyczajna (Poa trivialis), szczaw zwyczajny (Rumex acetosa), żywokost lekarski (Symphytum officinale) i konietlica łąkowa (Trisetum flavescens); zbiorowiska zbliżone do All. Arrhenatherion elatioris na glebach mineralnych, ze znacznym udziałem gatunków (głownie traw) łąk świeżych; odpowiadają podzespołom Cirsietum rivularis arrhenatheretosum Balátová-Tulačková et al. 1977 i Cirsietum rivularis typicumBalátová-Tulačková et al. 1977;
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Cirsietum rivularis
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Cirsietum rivularis wg /Chytrý (2007) [535.1]/







































gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Cirsietum rivularis


gatunki wyróżniające zespołu (DAss.) Ass. Cirsietum rivularis



gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Cirsietum rivularis
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Calthion palustris (łąki kaczeńcowo-ostrożeniowe)
























gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Molinietalia (wilgotne łąki)

























gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Molinio-Arrhenatheretea (łąki i pastwiska, mokre, wilgotne i świeże)






























