Odłogowane (porzucono użytkowanie kośne) wilgotne łąki zarastające przez turzycę drżączkowatą (Carex brizoides). Z uwagi na pokrój dominującej turzycy fizjonomia łąk jest charakterystyczna, o wyglądzie pofalowanego łanu, poprzerastanego przez wysokie rośliny dwuliścienne; zwykle też bez sezonowego barwnego aspektu w porze kwitnienia.
Stosunki ilościowe pomiędzy gatunkami zależą od postępu w opanowaniu powierzchni przez wysoce ekspansywną turzycę drżączkowatą (Carex brizoides); na dalszych etapach sukcesji inne gatunki zostają zagłuszone i funkcjonują jedyni w fazie wegetatywnej. Po długim czasie może pojawiać się warstwa krzewów.
Zlicza się 20-35 gatunków roślin naczyniowych na 16-25m2; najdłużej z konkurencją ze strony turzycy drżączkowatej (Carex brizoides) radzą sobie wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis), szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) i sitowie leśne (Scirpus sylvaticus).
Skład florystyczny zależy od typu zarastających łąk.
Zbiorowisko występuje głównie na terenach wyżynnych i podgórskich, rzadko w dolinach rzek lub wyżej w górach; na siedliskach wilgotnych łąk; wzdłuż cieków wodnych. Na glebach ciężkich, ilastych, oglejonych, silnie kwaśnych, z niewielką zawartością wapnia, wysoką próchnicy i mało żyznych.
W przypadku wznowienia wykaszania następuje powolny powrót do pierwotnych zbiorowisk mokrych łąk, czemu sprzyja wczesne letnie koszenie i późnojesienne nawożenie organiczne, ewentualne wypalanie martwych resztek roślinnych.
Większość syntaksonów wg /Matuszkiewicz W. (2001) [14]/ i/lub /Ratyńska et al. (2010) [229]/. Oznaczenie przypisem lub kolorowym kodem wskazuje źródło takich elementów jak nazwa główna, synonimy, gatunki diagnostyczne; 🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail. Przypadki bardziej złożone są opatrzone notką; zobacz też specyfikację użytych publikacji.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Scirpo sylvatici-Caricetum brizoides
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Scirpo sylvatici-Caricetum brizoides wg /Chytrý (2007) [535.1]/
gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Scirpo sylvatici-Caricetum brizoides
razem z wymienionymi wyżej gatunkami charakterystycznymi i wyróżniającymi budują charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu (uwaga: gatunki wyróżniające jednostek nadrzędnych nie wchodzą do ChSC, więc ich nie pokazujemy w poniższym zestawieniu)
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Calthion palustris (łąki kaczeńcowo-ostrożeniowe)
🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail
gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Molinietalia (wilgotne łąki)
🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail
gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Molinio-Arrhenatheretea (łąki i pastwiska, mokre, wilgotne i świeże)
🟡/Ratyńska et al. (2010) [229]/; 🔵/Matuszkiewicz W. (2001) [14]/; 🟢[229] i [14]; 🟠inne Br.-Bl.; 🔸Cocktail