Wysokie (do 150cm) ziołorośla z dominującą wiązówką błotną (Filipendula ulmaria). W niższej podwarstwie zielnej jako subdominant najczęściej występuje świerząbek orzęsiony (Chaerophyllum hirsutum), czasem inne szerokolistne byliny dwuliścienne np. ostrożeń dwubarwny (Cirsium helenioides) lub sitowie leśne (Scirpus sylvaticus). Z uwagi na wielowarstwową strukturę warstwa zielna jest silnie zwarta, z pokryciem do 100%. Ubogie florystycznie, z nielicznymi innymi gatunkami łąkowymi; zlicza się 15-20 gatunków roślin naczyniowych na 16-25m2.
Zbiorowisko górskie, w chłodniejszych stanowiskach, na zboczowych źródliskach lub wzdłuż potoków. Na glebach żyznych (z uwagi na stale przepływającą wodę), przeważnie kwaśnych, w górze profilu napowietrzonych, w dole oglejonych i kamienistych.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Chaerophyllo hirsuti-Filipenduletum ulmariae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Chaerophyllo hirsuti-Filipenduletum ulmariae wg /Chytrý (2007) [535.1]/













gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Chaerophyllo hirsuti-Filipenduletum ulmariae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Calthion palustris (łąki kaczeńcowo-ostrożeniowe)
























gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Molinietalia (wilgotne łąki)

























gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Molinio-Arrhenatheretea (łąki i pastwiska, mokre, wilgotne i świeże)






























