Inicjalne zbiorowisko w procesie sukcesji silnie uwodnionych młak wapiennych, z przewagą ponikła skąpokwiatowego (Eleocharis quinqueflora).
W składzie florystycznym stwierdza się też bardzo rzadkie i zagrożone gatunki roślin: lipiennik Loesela (Liparis loeselii), skalnica torfowiskowa (Saxifraga hirculus), turzyca bagienna (Carex limosa), rosiczka długolistna (Drosera anglica) i mszar krokiewkowaty (Paludella squarrosa).
Zbiorowisko wykazuje zmienność siedliskową na poziomie wariantów - wariant z skorpionowcem brunatnawym (Scorpidium scorpioides) zwykle wchodzi w skład pła w strefie zarastania jezior, wariant z limprichtia pośrednia (Limprichtia cossonii) pojawia się na starszym ple, a typowy, bez warstwy mszystej, w siedliskach na nagim torfie zawierającym węglany.[229] Często efemeryczne, trwające kilka lat na niewielkich, zaburzonych powierzchniach w kompleksie innych zbiorowisk mokradeł węglanowych, np. z roślinnością zniszczoną mechanicznie (np. przez zwierzęta) lub podtopienie lecz nie przez eutrofizację lub odwodnienie.[535.3]
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Eleocharitetum pauciflorae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Eleocharitetum pauciflorae wg /Chytrý (2011) [535.3]/















gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Eleocharitetum pauciflorae


gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Eleocharitetum pauciflorae
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Caricion davallianae (eutroficzne młaki niskoturzycowe) ⇒ ChO.[14]
























gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Caricetalia davallianae (żyzne niskoturzyc. torfowiska niskie)






















gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae (niskoturzycowe torfowiska niskie i przejściowe)


























