torfowisko
torf
torfotwórczy
Torfowiska tworzą się w miejscach podmokłych a ich roślinność oraz podłoże magazynuje olbrzymie ilości wody. Wyróżnia się różne typy torfowisk w zależności od głównego mechanizmu zaopatrywania torfowiska w wodę: torfowiska wysokie (zasilane wodami z opadów), torfowiska niskie (zasilane głównie wodami powierzchniowymi i gruntowymi oraz torfowiska przejściowe (o mieszanym zasilaniu w wodę).
Zasadniczo wyróżnia się dwa typy torfowisk wysokich, uwarunkowane bilansem wodnym: w klimacie chłodniejszym i z większą ilością opadów tworzą się torfowiska wysokie typu atlantyckiego (z dynamicznym układem dolinek i kęp oraz regeneracją soczewkową), w cieplejszym i suchszym klimacie torfowiska wysokie typu kontynentalnego (z cyklicznym przechodzeniem przez fazę dolinkową i fazę kępkowo-leśną).
Mszar to synonim torfowiska wysokiego (jak że jest tworzone głownie przez mchy torfowce (Sphagnum)) lub w szerszym rozumieniu określa się tak każdy teren o roślinności zdominowanej przez mchy.
torfowisko wysokie typu atlantyckiego
torfowisko wysokie typu kontynentalnego
dolinka
faza dolinkowa
faza kępkowo-leśna
kępka
Ponieważ ten proces przyrastania miąższości torfowiska przebiega wolniej na obrzeżach a szybciej ku centrum, z czasem torfowisko przybiera kształt kopulasty, kilkumetrowej wysokości.
Proces wzrostu i rozkładu materii organicznej jest uwarunkowany wieloletnimi okresami bardziej wilgotnymi, kiedy następuje wzrost podtopionego torfowiska i okresami suchszymi, kiedy dominują procesy rozkładu materii organicznej. Zmiany te dotyczą w ± równym stopniu całej powierzchni torfowiska, która z tego powodu w całości przechodzi przez cykl budowy (faza dolinkowa z roślinnością torfowiskową) i zapadania się (faza kępkowo-leśna z wkraczaniem roślinności leśnej) analogiczny do dolinek i kęp torfowisk wysokich typu atlantyckiego. W tym wypadku kolejne cykle rozwoju rozdzielone są czasowo (latami) a nie przestrzennie jak w typie atlantyckim typie torfowisk.
Torfowiska niskie są charakterystyczne dla dolin rzecznych (okresowe zalewy), miejsc wypływu wód podziemnych np. wycieku na zboczach i przy skarpach, przy źródliskach.
torfowisko przejściowe
torfowisko minerotroficzne
torfowisko fluwiogeniczne
torfowisko przepływowe
torfowisko soligeniczne
torfowisko topogeniczne
torfowisko wyciekowe
torfowisko źródliskowe
pło
trzęsawisko
Ponieważ przy chodzeniu po ple, to ugina się i faluje, nazwa się taki teren trzęsawiskiem (zasięg tego pojęcia jest niejasny i może też być szerszy). Wchodzenie na pło jest niebezpieczne; może ulec przerwaniu pod ciężarem człowieka i istnieje ryzyko utonięcia.