/Ratyńska et al. (2010) [229]/: Warstwa zielna tego zbiorowiska jest uboga w gatunki. Dominuje w niej turzyca dzióbkowata (Carex rostrata) i ponadto spotykane są: fiołek błotny (Viola palustris), siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre), bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) oraz wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium). W warstwie mszystej wśród torfowce (Sphagnum) przeważa torfowiec kończysty (Sphagnum fallax), poza tym złotowłos wysmukły (Polytrichastrum longisetum) i próchniczek błotny (Aulacomnium palustre).
/Chytrý (2011) [535.3]/: Torfowisko przejściowe ze zwartą warstwą mszystą i warstwą zielną z podwarstwami.
Warstwa mszysta zwykle jest w pełni zwarta, jedynie na siedliskach ze zmiennym poziomem wody może być przerywana. Dominują unikające wapnia torfowce: torfowiec kończysty (Sphagnum fallax), torfowiec pogięty (Sphagnum flexuosum), rzadziej torfowiec wąskolistny (Sphagnum angustifolium), niekiedy torfowiec obły (Sphagnum teres); z innych mchów występują np. słomiaczek złotawy (Straminergon stramineum) i warnstorfia bezpierścienowa (Warnstorfia exannulata).
Siedliskiem są podtopione torfowiska przejściowe niemal stale z poziomem wody występującym na powierzchnię, jedynie w czasie silnej suszy może się obniżać do 10-20cm poniżej poziomu gruntu. Występuje na podtopionych partiach kwaśnych łąk torfowiskowych, na niewapiennym podłożu, z płytką warstwą torfu, a także na obrzeżach stawów i jako pływające wyspy na jeziorach i starorzeczach (wyspy są utworzone przez splątane kłącza i pędy bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata) i siedmiopalecznik błotny (Comarum palustre)). Często obserwuje się na ziemi rdzawy osad wytrąconych tlenków żelaza.
Występuje w dynamicznych kompleksach sukcesyjnych zarastających oligotroficznych i kwaśnych zbiorników wodnych np. przez wkraczanie torfowców (Sphagnum) do szuwarów All. Magnocaricion elatae, zwłaszcza do Ass. Equiseto fluviatilis-Caricetum rostratae; być może częściej przez zarastanie torfowcem kończystym s.l. (Sphagnum recurvum s.l.) żyźniejszych i bogatszych florystycznie zbiorowisk torfowisk przejściowych All. Sphagno warnstorfii-Tomentypnion nitentis i All. Caricion fuscae, być może i niektórych zbiorowisk All. Scheuchzerion palustris. Przy nagromadzeniu większej ilości torfu lub obniżeniu poziomu wody sukcesja idzie w kierunku zbiorowisk leśnych łęgowych i bagiennych a w chłodniejszym i wilgotniejszym klimacie także w stronę torfowisk wysokich. Przy eutrofizacji sukcesja idzie w stronę zbiorowisk szuwarowych All. Magnocaricion elatae.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Sphagno recurvi-Caricetum rostratae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Sphagno recurvi-Caricetum rostratae wg /Chytrý (2011) [535.3]/











gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Sphagno recurvi-Caricetum rostratae


gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Sphagno recurvi-Caricetum rostratae
gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Caricetalia fuscae (mszysto-turzycowe kwaśne torf. niskie i przejściowe)

















gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae (niskoturzycowe torfowiska niskie i przejściowe)


























