W poszczególnych porach roku markety duże i małe oraz zwykłe sklepy ogrodnicze oferują odpowiednio dostosowany do pory roku asortyment cebul a w raz z nimi podobne sprzedawanych bulw, kłączy lub sadzonek korzeniowych bylin. Asortyment sprzedaży letniej i jesiennej w dużym stopniu się różni - wynika to głównie z odmiennych cyklów wegetacji poszczególnych gatunków.

sprzedawane głównie wiosną

Poniższe zestawienia szybko udzieli odpowiedzi co z pewnością nadaj się do ogrodu, co można będzie zimować w gruncie a co jesienią trzeba wykopać. Co lepiej nie sadzić do gruntu a raczej do pojemnika. Co jest typową rośliną pokojową a nie ogrodową.
Nie ma tego aż tak wiele, ale obok typowych roślin ogrodowych jak np. dalie, znajdziemy rzeczy bardziej egzotyczne, z którymi nie zawsze wiadomo co robić. W ofercie są cebule i bulwy do gruntu i takie do uprawy jako rośliny pokojowe. Oznaczenia na opakowaniach raczej dezinformują niż informują nabywcę.

Takie popularne kwiaty cebulowe jak tulipan (Tulipa), krokus (Crocus), narcyz (Narcissus) pojawiają się w handlu jesienią.

zimujące w gruncie

Narcyz (Narcissus) może się znaleźć w wiosennej ofercie sklepów ogrodniczych, ale to nie ta pora - lepiej kupować i sadzić jesienią
kłączowe, bulwiaste lub cebulowe
sadzone na przełomie kwietnia/maja
typowe byliny ogrodowe
częściej oferowane wiosną razem z „cebulami”
byliny ogrodowe wymagające okrycie na zimę
objaśnienie skrótów

wykopywane na zimę

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji