atlas-roslin.pl

Liatris

liatra

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Liatris (liatra)
🌱
Kilkanaście gatunków bylin o bulwiastych korzeniach, występujących w Ameryce Północnej. U nas niektóre uprawiane jako rośliny ozdobne.

space

Popularne byliny na rabaty i do ogrodów naturalistycznych. Świetnie nadają się na kwiat cięty.

💠 rabata bylinowa • ogród naturalistyczny • ⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter)
uprawa trudna • ✄ na kwiat cięty • 🐝 pożytek pszczeli (miododajna)
wysokość: 0.2 – 1.8 m
kwitnienie: od (czerwca) lipca do września (października)

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przepuszczalna • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5
Stanowiska słoneczne. Gleba przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna lub wilgotna. Dla udanego zimowania ważne by była przepuszczalna, w żadnym bądź razie nie podmokła.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

z nasion
przez podział [zimą lub wiosną]

Liatris pycnostachya · liatra grubokłosowa

liatra gęsta, liatra kłosowa
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
Bylina z bulwiastymi korzeniami; pochodzi ze środkowej części Ameryki Północnej gdzie rośnie na terenach trawiastych. U nas uprawiana w ogrodach wysoka bylina ozdobna, 90-180 cm wysokości. Szczególnie efektowna w czasie długiego kwitnienia, od lipca do września; kwiatostan długi, gęsty, kłosowaty, z różowopurpurowymi koszyczkami kwiatowymi. Co nietypowe pierwsze zakwitają koszyczki na szczycie pędu, potem strefa kwitnienia przesuwa się ku dołowi pędu.

Często uprawiana na rabatach bylinowych; nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Używana na kwiat cięty — bardzo długo utrzymuje się w wazonie. Miododajna.

Liatris spicata · liatra kłosowa »2

bezmian kłosowy
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
liatra kłosowa (Liatris spicata)
Bylina z bulwiastymi korzeniami; pochodzi ze wschodu Ameryki Północnej gdzie rośnie na terenach trawiastych, w miejscach ±wilgotnych. U nas uprawiana w ogrodach roślina ozdobna, 60-120 cm wysokości. Szczególnie efektowna w czasie długiego kwitnienia, od czerwca/lipca do października; kwiatostan długi, gęsty, kłosowaty; koszyczki kwiatowe w zależności od odmiany w różnych odcieniach różowopurpurowych lub białawe. Co nietypowe pierwsze zakwitają koszyczki na szczycie pędu, potem strefa kwitnienia przesuwa się ku dołowi pędu.

Często uprawiana na rabatach bylinowych; nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Używana na kwiat cięty — bardzo długo utrzymuje się w wazonie. Można też zasuszać na suche bukiety — ścina się gdy połowa lub nieco więcej kwiatów jest już otwarta.