właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Lycoris (likoris)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście. [491]
🌱
Kilkadziesiąt gatunków bylin cebulowych ze strefy subtropikalnej i umiarkowanej Azji Wschodniej (Chiny, Japonia); tworzą pędy kwiatostanowe 40-90 cm wysokości. W naturze ich okres wegetacji przypada na jesień/zimę (gatunki subtropikalne) lub wiosnę i początek lata (gatunki z chłodniejszych rejonów). Latem mają okres spoczynku. Kwitną pod koniec lata w stanie bezlistnym. Co prawda wiele gatunków może wytrzymać przez pewien czas uprawę w gruncie, są to byliny terenów wilgotnych, ale z uwagi na specyficzny cykl wegetacji i wysokie wymagania cieplne uprawa w ogrodzie jest niepewna. Powinny być uprawiane jako rośliny doniczkowe, tak jak amarylis (ogr.) (Hippeastrum).

space

pokojowa/szklarniowa • taras/balkon/patio
byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe • zimozielona (wiecznie zielona) • dla amatorów
🌺 ozdobne kwiaty
wysokość: 40 – 90 cm
kwitnienie: (sierpień) wrzesień

wymagania i uprawa

Zimowanie cebul likorysów w gruncie jest niepewnym sposobem uprawy w naszym klimacie.
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi przesuszania • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: w pomieszczeniu >0°C
W naszych warunkach gatunki południowe (np. często oferowany w handlu Lycoris aurea), przechodzące wegetację w okresie jesienno/zimowych, nie da się ich uprawiać w gruncie. Powinny być uprawiane jako rośliny doniczkowe, tak jak amarylis (ogr.) (Hippeastrum).

space

Inny zimozielony gatunek — Lycoris radiata można próbować uprawiać w gruncie. Sadzi się do gruntu w końcu kwietnia lub na początku maja. Latem powinny przejść okres spoczynku a pod jego koniec kwitnąć. Lycoris radiata jesienią wytwarza liście które mogą przetrzymać łagodne zimy. Ich okresowe większe lub mniejsze przemarzanie prowadzi jednak z czasem do osłabienia cebuli i słabego kwitnienia.

space

Stanowisko ciepłe, nieco ocienione lub słoneczne. Gleba powinna być stale wilgotna w całym okresie wegetacji i spoczynku. Odczyn obojętny.

space

Gatunki i niektóre odmiany można rozmnażać z nasion. Te najlepiej wysiewać od razu po zbiorze i utrzymywać możliwie ciągła wegetację przechowując przez zimę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu, w temperaturze >0. Kwitną po kilku latach uprawy.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

z nasion [po zbiorze; siewki przechowywać >0°C; kwitną po kilku latach]
przez podział [w okresie spoczynku; źle znoszą uszkodzenia; nie przesuszać]

🌱 🌸
opcje Bazaru

literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
  • Cullen J., Knees S.G., Cubey, H.S., 2011 — The European Garden Flora Flowering Plants Vol. I p.200 [444]
  • Mirek Z. et al., 2020 — Vascular plants of Poland. An annotated checklist. Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków. [491]
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji