właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Eucomis (koronówka)
🌱
Południowoafrykańskie byliny cebulowa; rosną na wilgotnych terenach. U nas do uprawy w pojemnikach lub w ogrodzie, cebula musi być wykopywana jesienią i przechowywana w chłodnym pomieszczeniu do następnego sezonu.

space

Na rabaty bylinowe i do uprawy w pojemnikach wystawionych na lato do ogrodu. Można używać na kwiat cięty (w wazonie utrzymuje się do dwóch tygodni). Uwaga! Cebule są trujące.

wysokość: 0.3 – 1 m
kwitnienie: od lipca do sierpnia

wymagania i uprawa

🌸
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 8
Stanowisko słoneczne; ciepłe. Gleba przeciętna, próchniczna, przepuszczalna, w czasie wegetacji stale wilgotna, nie może przesychać. Odczyn obojętny. Eucomis nie są mrozoodporne; jeśli są uprawiane na rabacie, to na zimę cebule muszą być wykopywane i przechowywane na sucho, w chłodnym pomieszczeniu; przy uprawia doniczkowej, pojemniki muszą być na zimę wnoszone do pomieszczeń z temperaturę powyżej 0°C i nie należy ich podlewać.

space

W uprawie pojemnikowej w tym samym czasie, lub nieco wcześniej, rozpoczynamy wegetację przez pierwsze podlanie i umieszczenie w ciepłym pomieszczeniu. Do ogrodu należy wystawić pojemniki po majowych przymrozkach. Należy zwrócić szczególną uwagę na to aby w okresie wegetacji, gleba w donicach była stale wilgotna..

wykopywanie i przechowywanie cebul

Cebule wykopuje się po zaschnięciu liści, co może mieć miejsce w końcu lata po kwitnieniu. Proces przechodzenia w stan spoczynku można wesprzeć zaprzestając w końcu sierpnia podlewania roślin (w uprawie pojemnikowej). Cebule wykopuje się z rabaty najpóźniej po pierwszym przymrozku lub w październiku.

space

rozmnażanie

Przy rozmnażaniu z nasion lub przez drobne cebulki przybyszowe potrzeba 2-5 lat uprawy na otrzymanie egzemplarzy kwitnących.
Gatunki i niektóre odmiany można rozmnażać z nasion wysiewanych wiosną.
Wegetatywnie rozmnaża się przez cebulki przybyszowe, tworzone mniej lub bardziej licznie przy cebuli matecznej. Można też wykorzystać cebulki przybyszowe jaki tworzą się na odpowiednio potraktowanych sadzonkach liściowych).

space

Liście należy odcinać w pobliżu nasady, pociąć na paski 4-6 cm szerokości i pionowo powtykać w wilgotne podłoże do ukorzeniania (zachować pierwotną orientację liścia tj. częścią bliższą nasady liścia w dół). Największe cebulki przybyszowe można oddzielać po dwóch miesiącach ukorzeniania w temperaturze ok. 20°C.

Eucomis bicolor L'Hér.
eukomis dwubarwny

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście[491]
kolor kwiatów
kwiaty

Eucomis comosa Hort. ex Wehrh.
eukomis czubaty

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście[491]
kolor kwiatów
kwiaty

Eucomis autumnalis (Mill.) Chitt

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście[491]
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji