atlas-roslin.pl

Sparaxis

sparaksis
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Sparaxis (sparaksis)
Sparaxis (sparaksis)
Sparaxis (sparaksis)
Sparaxis (sparaksis)

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna. Bulwy nie są w stanie zimować w gruncie, w warunkach Polski. Cykl życiowy i sposób uprawy jak u frezji (Freesia). Szczególnie trzeba uważać na to, że najlepiej rozwijają się w niskiej temperaturze. Tak jak u frezji bulwy w okresie zimy muszą być przechowywane w cieple, najlepiej w temperaturze >25°C — jest to potrzebne aby w kolejnym sezonie bulwy prawidłowo skiełkowały. Przechowywane w niskiej temperaturze mogą nie wyjść ze stanu uśpienia (nie skiełkują) albo część z nich po wysadzeniu ulegnie tzw. przepoczwarzeniu tj. wytworzy nową (ale o połowę mniejszą) bulwę zastępczą, bez rozwoju liści, korzeni.

Odmiany ozdobne rozmnaża się przez bulwy zastępcze i przybyszowe. Gatunki botaniczne można rozmnażać także z nasion.Stanowisko słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna. Bulwy nie są w stanie zimować w gruncie, w warunkach Polski. Cykl życiowy i sposób uprawy jak u frezji (Freesia). Szczególnie trzeba uważać na to, że najlepiej rozwijają się w niskiej temperaturze. Tak jak u frezji bulwy w okresie zimy muszą być przechowywane w cieple, najlepiej w temperaturze >25°C — jest to potrzebne aby w kolejnym sezonie bulwy prawidłowo skiełkowały. Przechowywane w niskiej temperaturze mogą nie wyjść ze stanu uśpienia (nie skiełkują) albo część z nich po wysadzeniu ulegnie tzw. przepoczwarzeniu tj. wytworzy nową (ale o połowę mniejszą) bulwę zastępczą, bez rozwoju liści, korzeni.

space

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Sparaxis (sparaksis)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Południowoafrykańska bylina bulwiasta uprawiana w wielu odmianach ozdobnych. Pędy kwiatostanowe stosunkowo niewysokie, 30-50 cm. Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary można uprawiać w głębokich pojemnikach, ale tak ustawionych aby były zabezpieczone przed przegrzaniem. Taki sposób uprawy pozwala na wcześniejsze uruchomienie wegetacji. Na większą skalę jest uprawiana na kwiat cięty. Południowoafrykańska bylina bulwiasta uprawiana w wielu odmianach ozdobnych. Pędy kwiatostanowe stosunkowo niewysokie, 30-50 cm. Z uwagi na stosunkowo niewielkie rozmiary można uprawiać w głębokich pojemnikach, ale tak ustawionych aby były zabezpieczone przed przegrzaniem. Taki sposób uprawy pozwala na wcześniejsze uruchomienie wegetacji. Na większą skalę jest uprawiana na kwiat cięty.
wysokość: 30 – 50 cm
kwitnienie: od czerwca do lipca