Zantedeschia
Zantedeschia (cantedeskia)
schemat uprawy

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Zantedeschia (cantedeskia)
🌱
Byliny z kłączem, często bulwiastym. Występują w rejonach tropikalnej i subtropikalnej Afryki. U nas uprawiane pokojowe rośliny ozdobne; mogą też być uprawiane w ogrodach w pojemnikach i na rabatach z wykopywaniem i zimowaniem bulw w chłodnych pomieszczeniach.
Ozdobne z liści oraz podczas kwitnienia dzięki białej lub barwnej, efektownej pochwie kwiatostanu oraz osobliwemu kwiatostanowi. W uprawie ogrodowej kwitną w lipcu i sierpniu.
Dobrze wyglądają na rabatach w większych grupach. Uprawia się także na kwiat cięty.
wysokość: 0.6 – 1 m
kwitnienie: od lipca do sierpnia

wymagania i uprawa

🌸
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 8
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Na stanowisku ocienionym cantedeskia toleruje mniej wilgotną glebę lecz słabiej kwitnie. Plusem uprawy w nieco ocienionym miejscu jest to, że dłużej zachowuje się barwna pochwa kwiatostanu; na stanowisku w słońcu, szybciej zielenieje tracąc swoją atrakcyjną barwę. Ziemia żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji stale wilgotna; odczyn lekko kwaśny. Wskazane nawożenie. Optymalna temperatura dla wzrostu i kwitnienia jest około 20°C; przy zbyt wysokiej może nie kwitnąć.

space

Po zakończeniu wegetacji, a najpóźniej po pierwszym przymrozku, kłącza wykopuje się i po obeschnięciu oczyszcza się z ziemi i resztek liści. Następnie zimuje w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10°C, przesypane torfem lub trocinami aby nie więdły.

🌱 🌸

odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

‘Picasso’
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

rozmnażanie cantedeski

Rozmnaża się przez podział starszych kłączy lub z nasion. Kłącza dzieli się wiosną, przed uruchomieniem wegetacji. Po rozcięciu kłącza należy ranę zasuszyć przez 2-3 dni.

space

wybrane okazy · selected collections

#1
13 00 00 - C13_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji