Zantedeschia
Zantedeschia (cantedeskia)
schemat uprawy
Zantedeschia (cantedeskia)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Zantedeschia (cantedeskia)
Ozdobne z liści oraz podczas kwitnienia dzięki białej lub barwnej, efektownej pochwie kwiatostanu oraz osobliwemu kwiatostanowi. W uprawie ogrodowej kwitną w lipcu i sierpniu.
Dobrze wyglądają na rabatach w większych grupach. Uprawia się także na kwiat cięty.
🌱
Byliny z kłączem, często bulwiastym. Występują w rejonach tropikalnej i subtropikalnej Afryki. U nas uprawiane pokojowe rośliny ozdobne; mogą też być uprawiane w ogrodach w pojemnikach i na rabatach z wykopywaniem i zimowaniem bulw w chłodnych pomieszczeniach.
wysokość: 0.6 – 1 m
kwitnienie: od lipca do sierpnia

wymagania i uprawa

🌸
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 8
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Na stanowisku ocienionym cantedeskia toleruje mniej wilgotną glebę lecz słabiej kwitnie. Plusem uprawy w nieco ocienionym miejscu jest to, że dłużej zachowuje się barwna pochwa kwiatostanu; na stanowisku w słońcu, szybciej zielenieje tracąc swoją atrakcyjną barwę. Ziemia żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji stale wilgotna; odczyn lekko kwaśny. Wskazane nawożenie. Optymalna temperatura dla wzrostu i kwitnienia jest około 20°C; przy zbyt wysokiej może nie kwitnąć.

space

Po zakończeniu wegetacji, a najpóźniej po pierwszym przymrozku, kłącza wykopuje się i po obeschnięciu oczyszcza się z ziemi i resztek liści. Następnie zimuje w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10°C, przesypane torfem lub trocinami aby nie więdły.

🌱 🌸
opcje Bazaru

rozmnażanie cantedeski

Rozmnaża się przez podział starszych kłączy lub z nasion. Kłącza dzieli się wiosną, przed uruchomieniem wegetacji. Po rozcięciu kłącza należy ranę zasuszyć przez 2-3 dni.

space

wybrane okazy · selected collections

literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
  • Tutin T.G. et al., 1980 — Flora Europaea. Volume 5. Alismataceae to Orchidaceae (Monocotyledones) p.269 [150.5]
  • Cullen J., Knees S.G., Cubey, H.S., 2011 — The European Garden Flora Flowering Plants Vol. I p.395 [444]
  • Mirek Z. et al., 2020 — Vascular plants of Poland. An annotated checklist. Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków. [491]
  • Nie znaleziona literatura id:
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji