Zbiorowisko definiowane przez przygiełkę białą (Rhynchospora alba) tworząca luźne, niskie i stosunkowo niewielkie płaty na poduszkowatej warstwie torfowców, izolującej od zasilania żyźniejszymi wodami gruntowymi, na rzecz ubogich opadowych.
Występuje w kompleksie torfowisk wysokich typu atlantyckiego na podsuszonych skrajach dolinek, także w wilgotnych zagłębieniach i na odsłoniętym torfie, na glebach bagiennych zalewanych wiosną i jesienią, a latem osuszonych. Siedlisko jest oligotroficzne, zasilane głównie wodami opadowymi, kwaśne.[535.3] Zespół częstszy i bogatszy florystycznie w klimacie subatlantyckim.[535.3]
Na podstawie dominujących mchów [545.2] poddaje podzespoły: Rhynchospretum albae typicum, Rhynchospretum albae sphagnetosum maji, Rhynchospretum albae sphagnetosum fallacis, Rhynchospretum albae cladospodielletosum fluitantis.
W zależności od ujęcia bywa wyróżniany osobny zespół Ass. Drosero anglicae-Rhynchosporetum albae z dominującą przygiełką brunatną (Rhynchospora fusca). Prawdopodobnie w ujęciu /Ratyńska et al. (2010) [229]/ nie jest czynione rozróżnienia z poniższym zespołem ponieważ jako siedlisko podane jest "występuje na skrajach obniżeń w ombro- i minerotroficznych torfowiskach", a więc i w żyźniejszych.
charakterystyczna kombinacja gatunków zespołu (ChSC Ass.) Ass. Sphagno tenelli-Rhynchosporetum albae
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)diagnoza (metoda Cocktail) zespołu Ass. Sphagno tenelli-Rhynchosporetum albae wg /Chytrý (2011) [535.3]/















gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Sphagno tenelli-Rhynchosporetum albae



gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zespołu Ass. Sphagno tenelli-Rhynchosporetum albae
gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Scheuchzerietalia palustris (kwaśne niskoturz. torf. przejściowe dolinek lub fazy dolinkowej oraz emersyjne darnie)














gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Scheuchzerio-Caricetea fuscae (niskoturzycowe torfowiska niskie i przejściowe)


























