Zespół definiowany przez dominację lub współdominację zachylnika błotnego (Thelypteris palustris) i zwykle z udziałem trzciny pospolitej (Phragmites australis) oraz innych gatunków szuwarowych.
Na ogół płaty zespołu zajmują dużą powierzchnię, tworząc się jako jedno z końcowych stadiów zarastania mezotroficznych, rzadziej eutroficznych zbiorników wodnych, od brzegów ku środkowi zbiornika i na jego powierzchni. Często tworzy niedostępne, luźne i podatne pło zawieszone na powierzchni nad tonią wodną. Rośliny zasiedlają silnie rozwodniony (90%) muł[49] z osadów organicznych, silnie kwaśny. Na dalszym etapie sukcesji, w zależności od siedliska, rozwijają się zbiorowiska olsowe Cl. Alnetea glutinosae, darniowotorfowiskowe lub wysokotorfowiskowe.
Trzcina pospolita (Phragmites australis) m.in. na wcześniejszych etapach zarastania zbiorników wodnych tworzy też inne zbiorowisko — Ass. Phragmitetum communis[49].
charakterystyczna kombinacja gatunków zgrupowania (ChSC zgr.) Ass. Thelypterido-Phragmitetum
syntetyczne, tekstowe, zestawienie taksonów tworzących charakterystyczną kombinację gatunków tego syntaksonu jest dostępne po zalogowaniu się do w Pełnej Wersji atlasu (prawy górny róg strony)gatunki charakterystyczne zespołu (ChAss.) Ass. Thelypterido-Phragmitetum

gatunki charakterystyczne syntaksonów nadrzędnych zgrupowania Ass. Thelypterido-Phragmitetum
gatunki charakterystyczne związku (ChAll.) All. Magnocaricion elatae (szuwary wielkoturzycowe)

























gatunki charakterystyczne rzędu (ChO.) O. Phragmitetalia australis (szuwary) ⇒ ChCl.[14]







gatunki charakterystyczne klasy (ChCl.) Cl. Phragmitetea australis (szuwary)


















wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Piotr Sikorski